Strona główna | Sędziowie | Sędziowie gotowi na rozpoczynający się sezon

Sędziowie gotowi na rozpoczynający się sezon

 

W Olsztynie odbyło się seminarium sędziów ZPRP, które oficjalnie zakończyło okres przygotowań arbitrów do zbliżającego się sezonu ligowego. Szereg wykładów na tematy dotyczące oraz wpływające na pracę sędziów, test wydolnościowy oraz teoretyczny to stałe punkty sędziowskiej konferencji.

SONY DSC

Fot. Marek Żabczyński /ZPRP

Oficjalne rozpoczęcie seminarium odbyło się w piątek. Mirosław Baum, przewodniczący Kolegium Sędziów ZPRP i dyrektor Związku ds. rozgrywek, dokonał podsumowania i oceny pracy sędziów ZPRP w sezonie 2016/2017.

Analizy statystycznej minionych rozgrywek dokonał członek Kolegium – Marek Żabczyński, który wygłosił również wykład na temat „Osobowości sędziego”.

Z kolei analizę określająca liczbę par sędziowskich w poszczególnych klasach rozgrywkowych przedstawił Olgierd Sikora.

Sobotnie przedpołudnie poświęcone było na testy biegowe i teoretyczne. Popołudniowa sesja była skoncentrowana na psychologii jako niezwykle ważnym elemencie pracy sędziego.

Złożyły się na nią wykłady: „Reakcje organizmu na stres związany z meczem” Jacka Świdwy, „Trafność decyzji a cechy osobowościowe” Bartosza Słowińskiego oraz „Jak radzić sobie ze stresem” Marcina Kochanowskiego.

Wybrane sytuacje z MŚ pod kątem pracy sędziów omówili Bartosz Leszczyński i Marcin Piechota.

Niedziela poświęcona była wykładniom proceduralnym.

Przedstawicielem Zarządu ZPRP podczas kursokonferencji był Henryk Szczepański, I Wiceprezes ds. finansowych i organizacyjnych, a zarazem Dyrektor Biura Związku.

Komisarz Rozgrywek i członek Zarządu ZPRP Bogusław Trojan przedstawił regulaminy rozgrywek obowiązujące w sezonie 2017/2018.

Z kolei „Relacje sędziowie ZPRP – Komisarz PGNiG Superligi Mężczyzn” omówił Piotr Łebek czyli Komisarz ligi zawodowej.

Elektroniczny System Zarządzania Rozgrywkami ZPRP w świetle obowiązujących regulaminów rozgrywek w sezonie 2017/2018 przedstawił Piotr Mystkowski z biura ZPRP.