Strona główna | Seniorki | Mecz Norwegia – Polska w TVP1

Mecz Norwegia – Polska w TVP1

 

Znawcom kobiecego handballu nie trzeba bliżej przedstawiać reprezentacji Norwegii, czyli najbliższego rywala Polek w mistrzostwach świata. Broniące tytułu sprzed dwóch lat Skandynawki do Niemiec przyjechały po swoje czwarte mundialowe trofeum. Jeśli im się uda wyrównają rekord należący do Rosjanek. Dzisiejsze spotkanie będzie transmitowała TVP1 już od godz. 20:15.
20171203_LUK_276
Nora Mork w akcji

Dla przypomnienia sukcesy Norweżek z roku 2016 są imponujące. Z Rio de Janeiro przywiozły brązowy medal olimpijski, a kilka miesięcy później po raz siódmy zostały mistrzyniami Europy. Nic dziwnego, że ich islandzki trener Thorir Hergeirsson mówi „naszym celem w każdych mistrzostwach jest walka o medal”. Szkoleniowiec z drużyną norweską pracuje od roku 2009. W tym czasie doprowadził team do dwóch medali olimpijskich, dwóch tytułów mistrza  świata (2011 i 2015) oraz trzech tytułów mistrza Europy (2010, 2014 i 2016).

20171203_LUK_257
Trener Thorir Hergeirsson

Warto jednak pamiętać, że przygotowania do mundialu obrończyń trofeum zakłóciła bolesna historia Nory Mork, której wykradziono z telefonu i opublikowano w sieci prywatne, bardzo intymne zdjęcia. Najlepsza dla wielu leworęczna piłkarka ręczna na świecie przyznała, że sytuacja rozbiła ją psychicznie do tego stopnia, że zastanawiała się nawet nad przerwaniem kariery. Teraz sytuacja jest już opanowana. Mork w zwycięskich meczach MŚ 2017  z Węgrami (30:22) i Argentyną (36:21) – odpowiednio rzuciła siedem i cztery bramki.

Z innych spraw na pierwszy plan wysuwają się powroty do reprezentacji bardzo utytułowanych Katrine Lunde i Heidi Loeke. Ta druga z pewnością zapełni lukę po odejściu z kadry Marit Frafjord. Wspaniale w Lidze Mistrzyń radzą sobie Veronica Kristiansen i Stine Oftedal, trochę dłużej niż się spodziewano trwa aklimatyzacja w Bukareszcie Amandy Kurtović. Warto zwrócić uwagę na wielki talent środkowej Emilie Christensen, przypominającej nieco w boiskowych wyborach Karolinę Kudłacz-Gloc. To obecnie jedyna piłkarka w reprezentacji z odmłodzonego Larviku. Trener Thorir Hergeirsson bardzo szybko podał listę 16 zawodniczek, które wystąpią na mundialu w Niemczech.

Leszek Krowicki o drużynie Norwegii:
Ten zespół nie wymaga reklamy. To wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy. Liga norweska stała się słabsza. Stąd wiele Norweżek wyjechało zagranicę. Po prostu dzięki swojej dużej klasie chcą zarabiać duże pieniądze. Ta reprezentacja przeważnie w ważnych zawodach odgrywała istotną rolę. Będzie traktowana jako poważny kandydat do zwycięstwa w całym turnieju. I w tym meczu polski zespół postara się poszukać dla siebie szansy.

’16’ Norwegii na MŚ 2017:

Bramkarki: Kari Aalvik Grimsbo (Gyori Audi ETO), Katrine Lunde (Vipers Kristianstad).
Skrzydłowe: Camilla Herrem (Sola), Marit Rosberg Jacobsen (Byasen), Stine Ruscetta Skogrand (Silkeborg), Sanna Solberg (Team Esbjerg).

Rozgrywające: Emilie Hegh Arntzen (Vipers), Emilie Christensen (Larvik), Helene Gigstad Fauske, Veronica Kristiansen (obie FC Midtjylland), Amanda Kurtović (CSM Bukareszt), Nora Mork, Stine Bredal Oftedal (obie Gyori Audi ETO)

Obrotowe: Kari Brattset (Vipers), Vilde Ingstad (Team Esbjerg), Heidi Loeke (Storhamar).

NORWEGIA – POLSKA

05.12.2017 / godz. 20:30

transmisja w TVP1 i TVP Sport (studio już od 20:15)