Strona główna | Juniorki | W Kielcach podsumowano mistrzostwa świata

W Kielcach podsumowano mistrzostwa świata

 

Mistrzostwa świata kobiet do lat 18, które w sierpniu odbyły się w Kielcach, stały na znakomitym poziomie sportowym i zostały niezwykle wysoko ocenione pod względem organizacyjnym. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechały 24 drużyny z całego świata, a na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki.

1

To dla nas niezwykle ważny moment podsumowania imprezy, która została oceniona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej jako świetnie przeprowadzona. To była znakomita promocja piłki ręcznej i Polski w świecie. Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Miasto Kielce potwierdziły umiejętności organizacyjne stojące na najwyższym poziomie – powiedział prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki.

Do Kielc szef ZPRP przyjechał wraz z gośćmi z Hiszpanii. – Jest mi szczególnie miło, że mogę być tutaj wraz z przyjaciółmi z Hiszpanii – prezydentem Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego Alejandro Blanco oraz wiceprezesem Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego i prezesem Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Ręcznej Francisco Blazquez Garcią. W czwartek doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy polskim i hiszpańskim Komitetem Olimpijskim.

kielce_um_2

– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę spotkać się z państwem tutaj w Kielcach, mieście w którym tak dobry klimat dla sportu. Cieszę się, że mogłem poznać Sławomira Szmala, jednego z najlepszych bramkarzy w historii piłki ręcznej – powiedział Alejandro Blanco. Sierpniowe mistrzostwa były dla nas dużym wyzwaniem i przeżyciem. To kolejna z dużych imprez, która odbyła się w Kielcach. Nasze miasto ma 200 tysięcy mieszkańców, ale odbywały się u nas takie imprezy jak Igrzyska Polonijne, Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej, a teraz mistrzostwa świata w piłce ręcznej do lat 18 kobiet – powiedział prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Podczas podsumowania Mistrzostw Świata kobiet do lat 18 nie mogło zabraknąć tematu Mistrzostw Świata Piłkarzy Ręcznych, które odbędą się w Polsce i Szwecji w 2023 roku. Nasze miasto ma 200 tysięcy mieszkańców, ale to nie przeszkodziło nam być gospodarzem takich imprez sportowych  jak:  Igrzyska Polonijne, Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej, a ostatnio Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski chciałby, aby i w roku 2023 Kielce stały się stolicą światowego handballu. Jednak, żeby to było możliwe obiekty sportowe muszą spełniać odpowiednie standardy. Prezydent deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby sprostać obowiązującym wymaganiom i ponownie wypełnić halę najlepszymi kieleckimi kibicami.

2

Sierpniowe MŚ rozgrywano w dwóch arenach – Hali Legionów oraz Hali Politechniki Świętokrzyskiej.

W imieniu rektora chciałam złożyć podziękowania, że państwo w nas uwierzyli, że podołamy przygotowaniu i wszystkim sprawom, które musiały zagrać. Myślę, ze zaprezentowaliśmy się dość dobrze – powiedziała dr hab. inż. Barbara Goszczyńska z Politechniki Świętokrzyskiej.

kielce

Statuetki  „Laur Sportowy” – wyróżnienie Prezydenta Miasta Kielce za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportu oraz kultury fizycznej oraz działalność na rzecz sportu – odebrali Andrzej Kraśnicki – Prezes ZPRP, Henryk Szczepański – I Wiceprezes Zarządu ZPRP, Grzegorz Budziosz – Wiceprezes ZPRP oraz Dyrektor Turnieju MŚ Kielce 2018 Damian Drobik.

Z kolei Diamentową Odznaką ZPRP za zasługi dla piłki ręcznej uhonorowany został prezydent Kielc Wojciech Lubawski, a Odznakami Złotymi dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Kielce oraz Przewodniczący Lokalnego Komitetu Organizacyjnego turnieju Artur Sobolewski i kierownik Referatu Sportu i Turystyki w UM Kielce Katarzyna Telka. Medalem ZPRP Za Zasługi dla Piłki Ręcznej wyróżniono Miasto Kielce.

Na zakończenie spotkania pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami odebrały osoby biorące udział w organizacji Mistrzostw Świata Kobiet do lat 18 w Piłce Ręcznej Polska 2018.