Strona główna | Europejskie Puchary | Stanowisko ZPRP w sprawie nowego sponsora Ligi Mistrzów

Stanowisko ZPRP w sprawie nowego sponsora Ligi Mistrzów

 

Stanowisko ZPRP oraz list Prezesa Andrzeja Kraśnickiego do Prezesa Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej w sprawie nowego sponsora VELUX EHF Ligi Mistrzów oraz decyzji klubów PGE VIVE Kielce oraz Orlen Wisła Płock o nieeksponowaniu logo Nord Stream 2 na koszulkach meczowych:

Szanowny Pan Michael Wiederer

Prezes Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej

Szanowny Panie Prezesie,

Jako prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce chciałbym osobiście zapoznać Pana ze stanowiskiem ZPRP, władz PGNiG Superligi mężczyzn oraz polskich klubów biorących udział w rozgrywkach VELUX EHF Champions League – PGE VIVE Kielce i Orlen Wisły Płock – w sprawie nowego sponsora rozgrywek Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej – konsorcjum Nord Stream 2.

W miniony weekend – w dniach 15 i 16 września – PGE VIVE Kielce oraz Orlen Wisła Płock rozegrały inauguracyjne mecze w rozgrywkach EHF Champions League sezonu 2018/2019. Oba kluby zdecydowały, że na koszulkach meczowych nie będą eksponować logo i nazwy Nord Stream 2. Ta decyzja była i jest wyrazem szacunku oraz lojalności wobec krajowych sponsorów obu klubów – PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, a także Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej oraz sponsora tytularnego PGNiG Superligi Mężczyzn, PGNiG Superligi kobiet, PGNiG Pucharu Polski mężczyzn, PGNiG Pucharu kobiet oraz PGNiG Summer Superligi. Zapewniam, że jest także wyrazem troski o przyszłość polskiej piłki ręcznej.

Wymienieni sponsorzy to największe w Polsce firmy energetyczne i paliwowe, strategiczne spółki skarbu państwa, niezwykle zaangażowane w bieżące funkcjonowanie i rozwój polskiej piłki ręcznej. Ich wsparcie jest dla klubów i dla Związku Piłki Ręcznej w Polsce niezwykle cenne, ważne i decydujące.

W ramach współpracy nasi sponsorzy otrzymują między innymi wyłączność branżową – co jest standardowym rozwiązaniem w umowach sponsoringowych.  Konsorcjum Nord Stream 2 jest spółką z tej samej branży, prowadzi działalność konkurencyjną oraz realizuje  projekt, który stanowi zagrożenie dla takich wartości jak solidarność  i bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy.

Informacja o nowym sponsorze EHF oraz zakresie jego promocji i pozycjonowania dotarła do nas niezwykle późno, co uniemożliwiło nam wcześniejsze rozmowy z Państwem i analizę sytuacji.

Dnia 5 czerwca zgłosiliśmy nasze dwa najlepsze polskie kluby do rozgrywek VELUX EHF Champions League 2018/2019. Komunikat o konsorcjum Nord Stream 2, ukazał się 31 sierpnia na stronie internetowej Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, a więc  już po naszej aplikacji do europejskich rozgrywek i tuż przed inauguracyjnymi  meczami.

Podkreślam raz jeszcze – decyzja klubów o nieeksponowaniu logo nowego sponsora na koszulkach meczowych wynika z realizacji umów z krajowymi sponsorami, szacunku dla ich wartości i ogromnego zaangażowania w naszą dyscyplinę. Rozumiemy i popieramy tę decyzję. To dzięki kluczowym polskim firmom energetycznym i paliwowym – PGNiG, PGE i PKN Orlen – zarówno kluby, jak i Związek Piłki Ręcznej w Polsce mogą realizować sportowe cele i marzenia. Wycofanie się tych sponsorów byłoby zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania dyscypliny w Polsce.

Zwracam się zatem do Pana oraz do EHF o wnikliwe przeanalizowanie tej sytuacji, zrozumienie przedstawionych argumentów oraz wypracowanie takich rozwiązań, które nie będą szkodzić rozwojowi polskiej piłki ręcznej.

Z poważaniem,

Andrzej Kraśnicki

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce