12 stycznia 2019

Ambitna postawa Polaków, ale rewanż dla Szwajcarów

Dwa wyrównane mecze i dwie porażki to bilans Biało-Czerwonych w towarzyskich starciach ze Szwajcarią rozegranych w Zug. W spotkaniu rewanżowym Polacy, którzy występowali bez kilku podstawowych zawodników, walczyli ambitnie, ale ostatecznie przegrali z gospodarzami  28:32 (15:15).

Fot. PressFocus (archiwum)

Fot. PressFocus (archiwum)

Kontuzje zmusiły selekcjonera Piotra Przybeckiego do wypróbowania zawodników dotychczas pozostających w głębokiej rezerwie, ale dzięki temu wiemy, że potencjał młodych kadrowiczów i czas wspólnie spędzony na zgrupowaniach w Gdańsku, Rostocku, Opolu, Hiszpanii, Warszawie i Szwajcarii nie poszedł na marne.

Niewątpliwa korzyść z tej sytuacji to debiuty w kadrze narodowej  Denisa Szczęsnego, Damiana Przytuły, Pawła Salacza oraz 17-letniego Michała Olejniczaka, na co dzień ucznia SMS ZPRP Gdańsk. Podkreślić też trzeba  wysoką formę Jana Czuwary, choć skrzydłowego Górnika Zabrze zabrakło w rewanżu ze Szwajcarami, bo w pierwszym spotkaniu skręcił staw skokowy.

Już na początku  sobotniego starcia czerwoną kartką za atak wyprostowanymi rękoma ukarany został Szczęsny, którego zastąpił właśnie Olejniczak i z pewnością udźwignął trudną dla niego sytuację.

Szwajcarzy mieli spore trudności ze sforsowaniem środka polskiej defensywy, gdzie rządzili Kamil Syprzak (niezwykle pożyteczny również pod bramką rywali) i Maciej Gębala, więc starali się atakować skrzydłami. Z bocznymi atakami spory problem mieli polscy bramkarze – przed przerwą Adam Malcher i Piotr Wyszomirski nie zanotowali ani jednej skutecznej interwencji.

W drugiej odsłonie w tym elemencie było niewiele lepiej, ale i tak wynik stale oscylował wokół remisu. Niestety dwie proste straty piłki w decydujących akcjach zdecydowały o wygranej Helwetów, którzy występowali w kładzie zdecydowanie bardziej zbliżonym do optymalnego niż Polacy.

Pomimo dwóch przegranych w Zug młodzi Biało-Czerwoni gracze pozostawili po sobie korzystne wrażenie, które pozwala z nadzieją czekać na poprawę gry reprezentacji.

Starcia ze Szwajcarami to ostatni sprawdzian naszej drużyny przed kwietniowymi meczami przeciw Niemcom w kwalifikacjach EHF EURO 2020.

mecz towarzyski / Zug:

SZWAJCARIA – POLSKA 32:28 (15:15)

Szwajcaria: Portner 1, Winkler  – Meister 3, Rubin 4, Tynowski 5, Sidorowicz 2, Raemy 2, Röthlisberger 1, Küttel 1, Schelker 2, Gerbl 2, Zehnder 6, Jud 2, Novak 1.

Polska: Malcher, Wyszomirski – Przytuła, Salacz 1, Olejniczak 1, Kowalczyk 1, Szczęsny 1, Syprzak 6, Szpera 3, Moryto 7, Jarosiewicz 4, Kondratiuk 1, Gębala 2, Przybylski 1.

Sędziowali: Cappoccia – Jucker (Szwajcaria).

Widzów: 1051.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest