7 lipca 2019

ME: Najwyższe miejsce w historii Polaków, Polki na 12. lokacie

Polacy wygrali z Francją i zapewnili sobie 7. miejsce na EURO w piłce ręcznej plażowej w Starych Jabłonkach. Polki zaś uległy Turczynkom i turniej skończyły na 12. pozycji. To już ostatni dzień mistrzostw.

Beach Handball EURO 2019, STARE JABLONKI, POLAND, DAY 2, 03.06.2019

Polska – Turcja (kobiety) 1:2 (19:18, 17:18, 2:6)

To już koniec zmagań kobiet podczas polskiego EURO. W swoim ostatnim meczu Polki mierzyły się z Turczynkami w spotkaniu, którego stawką było 11. miejsce w turnieju.

Pierwszy set był bardzo wyrównany, jego losy ważyły się do ostatnich sekund. Całą partię obie ekipy zagrały w rytmie gol za gol, na pięć sekund przed końcem połowy Polki wyszły na prowadzenie 19:18. Turczynki zdołały odpowiedzieć i trafić do polskiej bramki, jednak po analizie wideo okazało się, że uczyniły to o sekundę za późno! Piłka nie zdążyła bowiem przekroczyć linii przed końcową syreną.

Co się odwlecze, to nie uciecze. Turczynki dopięły swego w drugim secie i teraz to one na koniec partii miały jedno oczko więcej (18:17), choć przez większość partii prowadziły znacznie wyżej. Więcej szczęścia dopisało im także w shoot-outach (6:2). Niestety, Polki udział w mistrzostwach zakończyły porażką, zajmując w nich 12. miejsce.

Trener Marek Karpiński podsumował turniej: – Mistrzostwa pokazały, że poziom europejskiej piłki ręcznej plażowej jest na coraz wyższym poziomie. Jest około 14-16 zespołów, które mogą zająć każde miejsce. Gdyby turniej był rozgrywany od poniedziałku kolejny raz, tabela mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

POLSKA: Niedźwiedź, Bartkowiak 11, Filończuk, Sowa 6, Jakubowska, Mazurek 10, Ślęzak 9, Nowicka 2, Łakomy, Masłowska.

Polska – Francja (mężczyźni) 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)

Panowie mistrzostwa w Starych Jabłonkach mieli zakończyć na siódmym bądź ósmym miejscu. Wszystko zależało od wyniku spotkania z Francją. Przypomnijmy, że Polacy pokonali już Trójkolorowych w czasie trwania imprezy (2:1).

Pierwszy set, wzorem wcześniejszego meczu z udziałem pań, trzymał w napięciu. Podobnie, z jednym punktem więcej zakończyli go reprezentanci Polski (16:15). Wszystko za sprawą bramki w ostatniej sekundzie zdobytej przez Mikołaja Czaplińskiego.

Druga partia była natomiast popisem jednego zespołu. Po pięciu minutach drugiej partii Francuzi prowadzili 14:6. Całego seta wygrali 22:12. Tradycyjnie już (po raz ósmy w jedenastu meczach) wynik meczu Polaków decydował się więc w shoot-outach. Biało-Czerwoni pokonali w nich Francuzów 8:6, korzystając ze swojego doświadczenia z poprzednich spotkań. Wygrywając, zapewnili sobie 7. miejsce w turnieju, najwyższe w historii startów w ME.

Miłosz Rupp, reprezentant Polski, mówił: – Cieszymy się z tego, co jest. Po drodze nam się trochę nie układało, np. zabrakło nam szczęścia w meczu ćwierćfinałowym. Jesteśmy młodzi, więc z czasem będzie coraz lepiej! To jest rok, który razem pracujemy, więc wydaje mi się, że to jest idealny wynik, jeśli chodzi o taki czas pracy.

POLSKA: Zakreta, Fabianowicz 2, Matyjasik 4, Pieńczewski, Orłowski, Szczukocki 8, Niedzielak, Rupp 4, Czapliński 10, Miedziński 8, Kowalski.

PODSUMOWANIE:

Polacy zmagania zakończyli na 7. miejscu, Polki – na 12.

Mistrzostwa w Starych Jabłonkach zdominowała Dania, która zdobyła złote medale w obu kategoriach. Podium uzupełnili: Węgierki oraz Holenderki, a także Norwegowie i Węgrzy.