17 lipca 2019

Stanowisko ZPRP

W związku z cyklem artykułów i komentarzy Pana Marka Panasa publikowanych w portalu Sportowe Fakty WP przedstawiamy stanowisko Związku Piłki Ręcznej w Polsce w tej sprawie.

Były Reprezentant Polski podaje nieprawdziwe informacje. W sposób stały i uporczywy uderza w wizerunek ZPRP, jego Pracowników i Partnerów. Z uwagi na fakt, że robi to w sposób publiczny ZPRP także publicznie przedstawia swoje stanowisko oraz list skierowany do Redaktora naczelnego serwisów sportowych Grupy WP:

   W ostatnim czasie w Sportowych Faktach WP ukazują się artykuły, których głównym bohaterem i czołowym Państwa ekspertem w dziedzinie piłki ręcznej jest Pan Marek Panas – były reprezentant Polski. Szanujemy dorobek reprezentacyjny Pana Marka Panasa oraz Państwa prawo do doboru ekspertów, krytyki i opinii. Jednak nie możemy nie zareagować w sytuacji gdy staje się to celowym, stałym działaniem w odcinkach (zapowiadają Państwo kolejne ekspertyzy Pana Panasa), nagonką na Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz prezentacją inwektyw i kłamstw – subiektywnych opinii jednego człowieka, który wiele lat temu zakończył sportową karierę, nie był i nie jest uznanym trenerem i szkoleniowcem, nie działa w żadnym krajowym i międzynarodowym gremium sportowym, nie pracuje z młodzieżą, nie zna obecnego systemu dotacji, funkcjonowania Szkół Mistrzostwa Sportowego i Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej (zapowiadają Państwo jego artykuł na ten temat). 

   Pan Marek Panas pozycjonuje się – między innymi dzięki Państwu – na największego krajowego eksperta w dziedzinie piłki ręcznej, co budzi coraz większą dyskusję i zażenowanie wśród wielu trenerów z rzeczywistymi wynikami i dokonanymi. 

   Reagujemy także z innego powodu. Wszelkie standardy dziennikarskie mówią, że w przypadku zarzutów tego kalibru (artykuły: „W ZPRP ręka rękę myje. Szkolenie młodzieży jest w tym najmniej ważne”, „Szkolenie trenerów tylko dla kasy”) o komentarz, informacje czy opinię pyta się także drugą stronę i weryfikuje się fakty. Tymczasem autor artykułów bezdyskusyjnie ufa wyłącznie ocenie i opinii jednego człowieka, który z Państwa portalu uczynił narzędzie własnej promocji i walki z ZPRP.

   Tezy przytaczane przez Pana Marka Panasa oraz Państwa Redakcję w sposób jednoznaczny naruszają wizerunek Związku. Nie wiemy z jakiego powodu wpisują się Państwo w tę retorykę, publikują Państwo niesprawdzone, nieprawdziwe i tak jednostronne opinie i treści. Skąd zaufanie, że Pan Panas jest ekspertem w każdej dziedzinie piłki ręcznej, który zna się absolutnie na wszystkim – także na szkoleniu i systemie edukacji – podczas gdy nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu, pozyskiwaniu funduszy czy organizacji pracy, a jako trener nie osiągnął żadnych spektakularnych sukcesów. Droga, którą obrał  jest najłatwiejsza – medialny atak z perspektywy domu.

   Pan Marek Panas niejednokrotnie nazywał ZPRP złodziejami i przestępcami nie przedstawiając na to żadnych dowodów. Przestaliśmy wchodzić w jakąkolwiek bezpośrednią interakcję z jego emocjami i opiniami, choć niewykluczone, że zdecydujemy się podjąć bardziej radyklane kroki, do czego przekonuje nas sportowe środowisko i prawnicy.

   Mimo to zapewniamy, że naszym celem nie jest, nie była i nie będzie walka z żadnym byłym Zawodnikiem. Mamy nadzieję, że Państwo – jako opiniotwórczy portal – spróbują dostrzec w tej ponadstandardowej aktywności byłego Reprezentanta coś więcej niż konstruktywną krytykę.

   Związek Piłki Ręcznej w Polsce jest otwarty i na dyskusję i na zmiany, ale nie może zaakceptować szykan i publikacji tak jednostronnych i nieuprawnionych treści, które uderzają w całą organizację, naszych Partnerów i Pracowników. Zwracamy się do Państwa z prośbą o racjonalizm i obiektywizm, a przede wszystkim o weryfikację informacji, które nie są sportowymi faktami.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest