31 października 2019

Czas zadumy, czas refleksji

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, wzdychamy, tęsknimy i odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Jedni potrafią się pogodzić ze śmiercią. Inni się jej boją. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Środowisko polskiej piłki ręcznej poniosło w ciągu ostatniego roku wiele dotkliwych strat. W dniu Wszystkich Świętych i następującym za raz po nim Dniu Zadusznym, czyli właściwym Święcie Zmarłych, raz jeszcze wspomnijmy osoby, które swojej wielkiej pasji – handballowi, poświęciły wiele lat życia. Są pośród nich zawodnicy, trenerzy, sędziowie i działacze. Wszyscy zarazili miłością do szczypiorniaka następne pokolenia. W wielu przypadkach śmierć upomniała się o nich zdecydowanie za wcześnie. Niestety nie ma już ich wśród nas. Odeszli do domu, do którego wszyscy zdążamy.

 W tym szczególnym czasie zapalmy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni, wdzięczności i dobrych wspomnień.

W ostatnim roku odeszli:

Grudzień 2018
Pożegnaliśmy byłego reprezentanta Polski i zawodnika SPR Stal Mielec, Jerzego Gackowskiego. Z mieleckim klubem sięgnął po wicemistrzostwo Polski.

Styczeń 2019
Zmarł Tadeusz Dobek wychowawcą kilku pokoleń sportowców, honorowy prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego Beskid Nowy Sącz.

Odszedł Stanisław Świetliński, były reprezentant Polski, kapitan reprezentacji narodowej, uczestnik podczas debiutu polskiej reprezentacji w mistrzostwach świata w roku 1958, 6-krotny mistrz Polski, trzykrotny wicemistrz kraju, zdobywca Pucharu Polski. Uznawany za jednego z najlepszych polskich graczy w latach 50.

Luty 2019
Zmarł znakomity zawodnik i bramkarz, reprezentant Polski, uczestnik finałów mistrzostw świata Francja 1970 i NRD 1974. Andrzej Szybka był  trzykrotnym mistrzem Polski, trzykrotnym wicemistrzem kraju oraz trzykrotnym zdobywcą Pucharu Polski.

Wojciech Michalik – sędzia międzynarodowy, długoletni wiceprzewodniczący Kolegium Sędziów ZPRP, mocno zaangażowany w odsłonięcie pomnika „Piłkarze ręczni” w Kaliszu zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Marzec 2019
W tragicznym wypadku samochodowym zginął 18-letni Dawid Jakubowski, obrotowy MKS-u Piotrkowianin Piotrków Trybunalski i reprezentant Polski juniorów.

Po ciężkiej chorobie zmarł  Zdzisław Antczak – dwukrotny olimpijczyk, zdobywca brązowego medalu olimpijskiego z Montrealu, uczestnik mistrzostw świata w roku 1974, gdzie został uznany najlepszym skrzydłowym.

Czerwiec 2019
Pożegnaliśmy Wojciecha Nowińskiego, cenionego komentatora sportowego, wykładowcy akademickiego, członka Rady Trenerów ZPRP, autora szeregu publikacji szkoleniowych, a wcześniej znakomitego szkoleniowca i zawodnika, reprezentanta kraju i wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski.

Lipiec 2019
Odszedł Andrzej Koniarek –  Profesor, Dziekan, Prorektor  WSWF i AWF Poznań, uznany trener piłki ręcznej oraz działacz sportowy. Mentor wielu trenerów, zawodników i studentów.

Zmarł trener, animator, wychowawca młodzieży UKS Jutrzenka Junior Cegłów, Stanisław Wójcik.

Sierpień 2019
W wypadku samochodowym zginął Dominik Płócienniczak. W karierze reprezentował barwy Piotrkowianina, Chrobrego Głogów i Grunwaldu Poznań.
 

Zmarł Jerzy Markiewicz, twórca, animator i wieloletni trener piłki ręcznej w Zwoleniu. Był nie tylko szkoleniowcem, ale także pełnił funkcję prezesa UMKS Orlęta Zwoleń, a także KS Orlęta Zwoleń.

Wrzesień 2019
Zmarł Jan Milewski były reprezentant Polski w „11” i „7”, 11-krotny mistrz Polski w obu systemach gry. Uczestnik mistrzostw świata. Był drugim trenerem kadry narodowej kobiet (1977-1979).

Odszedł Andrzej Grabowski, doskonale znany w Inowrocławiu bramkarz Cuiavii i Damy Radę, wielokrotny reprezentant Polski w plażowej odmianie szczypiorniaka, a później trener i wychowawca młodzieży.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest