12 listopada 2019

Odliczamy dni do turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej

W dniach 22-24 listopada Miasto Lublin będzie gospodarzem Międzypaństwowego Turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej w piłce ręcznej kobiet. Na parkiecie Hali Globus rywalkami Biało-Czerwonych będą reprezentantki Białorusi, Litwy i Ukrainy.

We wtorek, 12 listopada, w XXX Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca Turnieju.

W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Kraśnicki – Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dr Krzyszot Żuk – Prezydent Miasta Lublina, Sebastian Trojak – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Henryk Szczepański – I Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej, Monika Listkiewicz – Dyrektor ds. relacji zewnętrznych Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Tomasz Lewtak – Wiceprezes Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej, Bogusław Trojan  – I Wiceprezes Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej, Kinga Achruk i Weronika Gawlik reprezentantki Polski w piłce ręcznej, zawodniczki MKS Perły Lublin.

Lublin może pochwalić się mistrzowskimi tradycjami w piłce ręcznej. Wielokrotnie był areną zawodów na najwyższym poziomie. Jego wielką dumą jest lubelska drużyna MKS Perła, która już 21 razy sięgała po mistrzostwo kraju. Dziękując za wszystkie piękne sportowe chwile, których doświadczyliśmy w ostatnich latach, z radością zapraszam do kibicowania naszym szczypiornistkom podczas Międzypaństwowego Turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Turniej wpisuje się w program miejskich obchodów Jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. Spośród czterech drużyn, które zmierzą się w Lublinie, Polska i Ukraina to dwa najbardziej utytułowane zespoły. Biało-Czerwone w latach 2013 i 2015 zajmowały 4. miejsce mistrzostw świata. Z kolei Ukrainki to brązowe medalistki Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004 rozgrywanych w Atenach. Udział  wywalczeniu tego trofeum miała m.in. Natalia Liapina, aktualna trener reprezentacji naszego wschodniego sąsiada.

Polska i Ukraina rywalizują w tej samej grupie kwalifikacyjnej EHF EURO 2020. W Kijowie Biało-Czerwone wygrały 27:26.

Polscy kibice po raz ostatni w tym roku otrzymają możliwość zobaczenia w akcji zespół narodowy prowadzony przez nowego trenera, Arne Senstada. Norweski szkoleniowiec na turniej powołał 20-osobową kadrę, w której znalazło się sześć zawodniczek mistrza Polski, MKS Perły Lublin. Dziesięć reprezentantek kraju, w tym kapitan zespołu Karolina Kudłacz-Gloc, wywodzi się z klubów zagranicznych.

Turniej rozpocznie się meczem Ukraina-Białoruś w piątek, 22 listopada o godz.17.45. Podczas trzech dni zostanie rozegranych 6 meczów w systemie każdy z każdym. Reprezentantkom Polski będzie można kibicować trzykrotnie: w piatek o godz.20.00 w meczu z Litwą, w sobotę o godz.19.45 w meczu z Ukrainą oraz w niedzielę o godz.17.15 w zmaganiach z Białorusią.

Po raz pierwszy w historii na meczu reprezentacji Polski zostanie zaprezentowana ogromna flaga narodowa. Będzie to nawiązanie do obchodzonego 11 listopada Święta Niepodległości. Flaga została uszyta z 14 białych i czerwonych pasów o 30-metrowej długości. Jej wymiary to 19 × 30,4 m, co daje powierzchnię aż 577,6 m2 i wagę ponad 30 kg. Po inauguracji na Turnieju w Lublinie, flaga będzie towarzyszyła naszym szczypiornistom i szczypiornistkom, a także kibicom podczas meczów reprezentacji Polski w piłce ręcznej.

Wydarzeniem towarzyszącym Turniejowi będzie otwarta akcja Fundacji DKMS Polska – Dni Dawcy Szpiku – #RĘCZNA DLA ZUZI. Świat piłki ręcznej po raz kolejny złączy siły w szczytnym celu, by pomóc chorej na aplazję szpiku 13-letniej Zuzi, miłośniczce tej dyscypliny sportu.

Gospodarzem Turnieju jest Miasto Lublin.

Partnerem Turnieju jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Wydatek współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”

TERMINARZ TURNIEJU:
22.11.2019
Ukraina – Białoruś, godz. 17.45
Polska – Litwa, godz. 20:00

23.11.2019
Litwa – Białoruś, godz. 17:00
Polska – Ukraina, godz. 19:15

24.11.2019
Litwa – Ukraina, godz. 15:00
Polska – Białoruś, godz. 17:15

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest