23 stycznia 2020

EHF EURO wkracza w decydującą fazę

Tylko Norwegia, Słowenia, Hiszpania oraz Chorwacja zostały w grze o medale EURO 2020. Za nami runda główna mistrzostw. Walka o miejsca na podium rozpocznie się w piątek.

Fot. Norbert Barczyk / PressFocus

Druga część mistrzostw Europy dobiegła końca. Wyłoniono półfinalistów imprezy oraz ekipy, które zagrają o 5. miejsce. Nie brakowało emocji.

Losy grupy 1 rozwiązały się jednak dość szybko. Jeszcze przed ostatnią kolejką wiadomo było, że do półfinału awansują niepokonani w rundzie głównej Hiszpanie oraz Chorwaci. W bezpośrednim starciu zespoły te miały natomiast rozstrzygnąć sprawę zwycięstwa w grupie. Padł remis (22:22), a dzięki lepszemu bilansowi bramek wyżej uplasowali się gracze z Półwyspu Iberyjskiego.

Tak samo niezagrożeni na trzecim miejscu zmagania ukończyli Niemcy. Austria i Białoruś nie nadążały za czołową tróją. W Grupie 1 występowali najlepsi bramkarze rundy głównej i całego turnieju: Johannes Bitter oraz Gonzalo Perez de Vargas (obaj bronią z 35-procentową skutecznością, a mierzyli się już z ponad setką rzutów rywali). Jedyną ekipą, która nie uzbierała choćby “oczka” są Czesi.

Grupa 1:
1. Hiszpania, 9 pkt.
2. Chorwacja, 9
3. Niemcy, 6
4. Austria, 3
5. Białoruś, 3
6. Czechy, 0

Swój marsz po medal kontynuują Norwegowie, jedyni, którzy jak do tej pory zaliczyli komplet zwycięstw w imprezie. Lideruje im niesamowity Sander Sagosen, najlepszy strzelec i asystent mistrzostw (51 bramek i 39 asyst).

Do ostatniej kolejki nie wiadomo było, kto dołączy do Norwegów w półfinale. Decydujący mecz przegrali jednak Węgrzy (z Portugalią), czym oddali awans Słoweńcom. Madziarzy spadli aż na 5. lokatę, bo tyle samo punktów uzbierali jeszcze Portugalczycy, “czarny koń” mistrzostw oraz Szwedzi, dla których to zawód, bo gospodarze liczyli na medal. Stawkę zamknęli zaś Islandczycy.

Grupa 2:
Norwegia, 10 pkt.
Słowenia, 6
Portugalia, 4
Szwecja, 4
Węgry, 4
Islandia, 2

Fot. Marcin Bulanda / PressFocus

Faza medalowa rozpocznie się w piątek. Wtedy rozegrane zostaną półfinały. Mecze o 3. i 5. miejsce – w sobotę. Wielki finał odbędzie się w niedzielę. Transmisje półfinałów i finału w TVP Sport.

Mecz o 5. miejsce:
Niemcy – Portugalia (sobota, 16.00)

Półfinały:
Hiszpania – Słowenia (piątek, 18.00)
Norwegia – Chorwacja (piątek, 20.30)

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest