15 kwietnia 2020

Znamy Gladiatorów PGNiG Superligi

Znamy zwycięzców Gladiatorów 2020 PGNiG Superligi.  Zawodnicy i sztab szkoleniowy wybrali najlepszych wśród wszystkich zawodników i trenerów minionego sezonu. Bezkonkurencyjny okazał się Szymon Sićko – lewy rozgrywający NMC Górnik Zabrze, który wygrał aż w trzech kategoriach! 

Mimo wcześniejszego zakończenia rozgrywek, organizatorzy postanowili docenić wysiłek zawodników, którzy rozegrali 169 meczów, czyli praktycznie całą rundę zasadniczą i jak co roku przyznać prestiżowe tytuły Gladiatorów. 18-osobowa kapituła 8 kwietnia wybrała nominowanych w 9 kategoriach. O tym, kto zdobędzie tytuł Gladiatora ostatecznie zadecydowali zawodnicy i sztaby szkoleniowe drużyn PGNiG Superligi.  

Najwięcej – bo aż 4 – nagród przypadło NMC Górnikowi Zabrze. 3 z nich trafiły do 23- letniego Szymona Sićko – lewy rozgrywający zdobył tytuł Zawodnika Sezonu, Bocznego Rozgrywającego Sezonu, a także Odkrycia Sezonu. Dla wypożyczonego z PGE VIVE Kielce Sićki miniony sezon był najlepszy w jego karierze. Imponował rzutami z dystansu, był również jednym z najlepiej asystujących w swojej drużynie (88 asyst). Dobrze zaprezentował się także w reprezentacji Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Europy. W sezonie 2019/2020 zdobył 120 bramek, co dało mu również 2 miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców rozgrywek. Natomiast bezkonkurencyjny okazał się w liczbie rzuconych bramek z 9 metra, z którego zdobył aż 77 bramek. To był zdecydowanie sezon Szymona Sićki! Ten niesamowity progres Sićko zaliczył pod okiem Marcina Lijewskiego, który okazał się Trenerem Sezonu. W tej kategorii panowała największa zgoda wśród głosujących. Lijewski zgarnął aż 203 na 280 głosów. To on był głównym architektem sukcesu Zabrzan, którzy po 5 latach znowu mogą się cieszyć medalem mistrzostw Polski.  

3 nagrody zdobyli mistrzowie Polski – PGE VIVE Kielce. Skrzydłowym Sezonu został Blaž Janc. Janc w tym sezonie potwierdził, że jest nie tylko najlepszym skrzydłowym PGNiG Superlidze, ale i jednym z najlepszych skrzydłowych na świecie. Doskonale gra w obronie, a jeszcze lepiej spisuje się w ataku, to zawodnik, którego w swoim składzie chciałby mieć każdy trener na świecie. Szkoda, że w przyszłym sezonie przechodzi do FC Barcelony. Tytuł Obrońcy sezonu należy do Romarico Guillo, obrotowego z Francji, debiutanta w tym sezonie PGNiG Superligi. PGE VIVE potrzebowało zawodnika, który szybko zapełniły dziurę w obronie po odejściu Marko Mamicia. Francuski olbrzym świetnie wkomponował się w skomplikowane systemy obronne Talanta Dujszebajewa i był filarem kieleckiej defensywy. Trzeci tytuł Gladiatora sezonu 2019/2020 wywalczył Arkadiusz Moryto. Skrzydłowy po raz trzeci z rzędu został Królem Strzelców PGNiG Superligi i tym samym zapisał się w historii jako jedyny zawodnik, który tego dokonał w XXI wieku. To ogromny wyczyn niespełna 23-letniego zawodnika! Moryto pokonał bramkarza rywali 127 razy ze skutecznością 78%. 

Dwie statuetki trafiły do graczy Orlenu Wisły Płock. Środkowym Rozgrywającym sezonu został Niko Mindegia, który w pół roku stał się jedną z kluczowych postaci PGNiG Superligi i wprowadził zupełnie nową jakość na środku rozegrania Orlen Wisły Płock. Nie tylko świetnie dogrywa do kolegów, zaliczył 156 asyst w sezonie, ale i nie bał się wziąć odpowiedzialności na swoje barki. W Świętej Wojnie zdobył decydującą bramkę, dzięki której, Orlen Wisła Płock triumfowała nad PGE VIVE Kielce, pierwszy raz po trzech i pół roku.  

Zwycięzcę w kategorii Wybór Sezonu wskazali kibice. Nominowani do niej zostali zawodnicy, którzy najczęściej wygrywali tytuł Gracza Serii i zdobyli w nim najwięcej głosów. Największym uznanie wśród kibiców cieszy się Michał Daszek, który zdobył ponad 21 tys. głosów! Co ciekawe, Daszek w tym sezonie do gry wrócił dopiero pod koniec stycznia. Rozegrał zaledwie 6 meczów w PGNiG Superlidze, a w tym czasie dwa razy został Graczem Serii, wygrał tytuł Gracza Miesiąca. Pobił absolutny rekord ligi w liczbie rzuconych bramek w jednym meczu, zdobył ich aż 18, a łącznie na swoim koncie zdążył zapisać aż 45 trafień! W tak krótkim okresie udowodnił, że jest jednym z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych.  

Po jednej nagrodzie trafia do Zagłębia Lubin i Azotów-Puławy. Bramkarzem Sezonu został Marcin Schodowski z Zagłębia, który w minionym sezonie zaliczył najwięcej skutecznych interwencji. Dla 32-latka to był prawdopodobnie najlepszy sezon w karierze. Transfer z Piotrkowianina do Zagłębia Lubin świetnie wpłynął na tego doświadczonego goalkeepera. Schodowski nie tylko świetnie bronił rzuty z gry, świetnie sobie radził również z rzutami karnymi broniąc ich aż 18 – to drugi wynik w lidze.  

Kategoria Obrotowy Sezonu była najbardziej zaciętą w tegorocznych Gladiatorach. Tylko 3 głosami, nad Arciomem Karaliokiem, zwyciężył w niej Dawid Dawydzik. To pierwszy sezon Dawydzika w Azotach-Puławy. Obrotowy zaskoczył prawie wszystkich swoją dyspozycją w tegorocznych rozgrywkach. Zrobił ogromny postęp szczególnie w ataku (79% skuteczności, 76 goli). W tym sezonie zdobył również zaufanie trenera reprezentacji Polski i pojechał na mistrzostwa Europy, gdzie był jednym z najlepiej grających zawodników naszej kadry. 

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach: 

Zawodnik Sezonu:  
Szymon Sićko (NMC Górnik Zabrze) 
Trener Sezonu:  
Marcin Lijewski (NMC Górnik Zabrze)
Bramkarz Sezonu: 
Marcin Schodowski (Zagłębie Lubin)  
Boczny Rozgrywający Sezonu:  
Szymon Sićko (NMC Górnik Zabrze)  
Środkowy Rozgrywający Sezonu:  
Niko Mindegia (Orlen Wisła Płock)  
Obrotowy Sezonu:  
Dawid Dawydzik (Azoty-Puławy)  
Skrzydłowy Sezonu:  
Blaž Janc (PGE VIVE Kielce)
Obrońca Sezonu:  
Romaric Guillo (PGE VIVE Kielce)  
Odkrycie Sezonu:  
Szymon Sićko (NMC Górnik Zabrze)
Wybór Sezonu: 
Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)   
Król Strzelców:
Arkadiusz Moryto (PGE VIVE Kielce)

W skład kapituły tegorocznej edycji weszli: 
Artur Siódmiak (ekspert telewizyjny) , Damian Pechman (tvpsport.pl), Dariusz
Faron (Onet.pl), Iwona Niedźwiedź (ekspert telewizyjny), Jakub Trzaska (TVP Opole), Kamil Kołsut (Rzeczpospolita), Krzysztof Bandych (nc+) , Leszek Salva (Interia.pl), Maciej Iwański TVP Sport, Maciej Wojs (tvpsport.pl), Marcin Górczyński (Sportowe Fakty WP), Marek Skorupski (Handball Polska), Michał Matysik (ekspert telewizyjny), Michał Świrkula (Eleven Sports), Paweł Kotwica (Polska Press Grupa), Sylwia Michałowska (TVP Sport), Wojciech Osiński (Przegląd Sportowy), Wojciech Staniec (Handball News).

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest