13 lipca 2020

Zwycięstwo Petry i GRU w Inowrocławiu

W inaugurującym PGNiG Summer Superligę 2020 turnieju najlepsze okazały się szczypiornistki GRU Juko Piotrków Trybunalski i szczypiorniści Petry Płock. Na boisku w Inowrocławiu obrończynie mistrzowskiego tytułu w finale pokonały Pyrki Poznań 2:1, a płocczanie wygrali z męskim zespołem z Piotrkowa 2:0.

Spragnieni piłki ręcznej w wydaniu plażowym mogli liczyć na duże emocje już w I fazie imprezy. W turnieju panów jak burza przeszli przez swoją grupę eliminacyjną beachhandballiści Petry Płock, którzy wygrali kolejno z MKS-em Grudziądz, GOKiS-em Kąty Wrocławskie i obrońcami tytułu z Gdańska, choć pierwszą i trzecią ekipę pokonali dopiero po shoot-outach. Gdańszczanie nie mieli jednak zamiaru rozpamiętywać porażki i pewnie zwyciężyli dwie pozostałe drużyny, zapewniając sobie obok płocczan awans do 1/2.

Już po dwóch spotkaniach promocję do półfinału inauguracyjnych zawodów PGNiG Summer Superligi mieli w kieszeni szczypiorniści GRU Juko Piotrków Trybunalski, którzy wygrali w dwóch setach z rywalami z Powidza i w trzech z gospodarzami zawodów. Za to niemiłą niespodziankę sprawiło swoim kibicom Damy Radę Inowrocław, które uległo nie tylko wicemistrzom Polski, ale i II zespołowi z Gdańska, dlatego pozostała mu rywalizacja ledwie o miejsca 5-6.

Wśród pań formy z ubiegłego roku nie straciły zawodniczki z Piotrkowa Trybunalskiego, które pokonały Byczki 2:0, a później rozprawiły się z MKS Ochotą i KS Lakers. Pasjonująca walkę o 2. lokatę stoczyły zespoły z Warszawy, Powidza i Kowalewa Pomorskiego. Byczki pokonały MKS 2:0, by później ulec Lakers 1:2, z kolei powidzanki przegrały w takim samym stosunku z warszawiankami, ale zdołały urwać seta piotrkowiankom – mimo to w końcowym rozrachunku musiały uznać wyższość Byczków.

Podobnie ułożyły się mecze w drugiej grupie, gdzie dzieliły i rządziły poznańskie Pyrki, natomiast pozostałym drużynom przypadła w udziale rywalizacja o 2. miejsce. Z tej batalii wyszły zwycięsko szczypiornistki Sambora Tczew, które w decydującym o awansie pojedynku rozprawiły się w dwóch partiach z Autoinwest Gdańsk. Szczególne brawa za fazę grupową należą się właśnie tczewiankom, które jako jedna z 4 drużyn przebrnęły przez eliminacje do turnieju głównego, tym samym zaliczając debiut w PGNiG Summer Superlidze.

Beachhandballistki z Pomorza nie dały już jednak rady uporać się z kolejną przeszkodą, bo w półfinale wyeliminowały je 2:0 dominatorki z Piotrkowa. Z kolei Pyrki rozprawiły się w takim samym stosunku z kowalowiankami.

W półfinale mężczyzn zwycięską passę kontynuowali zawodnicy Petry, choć już po raz trzeci musieli rozegrać 3 sety, tym razem w spotkaniu przeciwko II zespołowi z Gdańska. W drugim pojedynku rewanż za ubiegłoroczny finał mistrzostw Polski wzięli piotrkowianie, odprawiając obrońców tytułu
z Gdańska 2:0.

W meczu o 3. miejsce turnieju panów w bratobójczym pojedynku spotkały się ekipy z Gdańska, z którego niespodziewanie wyszedł zwycięsko II zespół, wygrywając 2:1. Wśród pań swoją wyższość nad Samborem udowodniły bardziej doświadczone na piasku Byczki (2:0).

Finał kobiet był najbardziej emocjonującym pojedynkiem 3-dniowych zmagań w Inowrocławiu. Po shoot-outach lepsze okazały się aktualne mistrzynie Polski, choć Pyrki również pozostawiły po sobie dobre wrażenie. W I secie lepsze o cztery punkty okazały się obrończynie tytułu, natomiast w drugim cztery „oczka” więcej uzbierały poznanianki. W trzeciej, rozstrzygającej partii kolejny popis gry w tych zawodach dała Natalia Filończuk, przynosząc zwycięstwo piotrkowiankom.

W finale panów najlepsi okazali się płocczanie, którzy w dwóch partiach wygrali z GRU Juko, zachowując status jedynej niepokonanej drużyny w całej imprezie. W obu setach Petra nie dała rywalom jakichkolwiek szans, deklasując ich w drugiej odsłonie kilkunastoma punktami. Obrona i bramkarz GRU Juko nie mogli znaleźć recepty na dwie płockie wieże: Marcina Miedzińskiego i Pawła Kowalskiego, których świetnie obsługiwał Kacper Adamski.