20 stycznia 2021

Urugwaj czwarty rywal Polaków na MŚ

Zawsze musi być ten pierwszy raz. To właśnie wydarzyło się reprezentacji Urugwaju, która debiutuje na mistrzostwach świata. Wszystko za sprawą 3. miejsca, które Urusi zajęli rok temu w Mistrzostwach Ameryki Południowej i Centralnej.

Debiut Urugwaju na MŚ nastąpił w meczu z Niemcami Fot. World Championship Egypt 2021

Trener Jorge Botejara nazwał kwalifikacje do mundialu „długo oczekiwanym krokiem w piłce ręcznej Urugwaju”. W pełnym zestawie IHF temu krajowi brakuje jedynie awansu męskiej drużyny młodzieżowej. Trzeba pamiętać, że sprawa dotyczy kraju liczący zaledwie 3,5 miliona ludzi, w którym handball uprawia niespełna 2000 zarejestrowanych zawodników.

Botejara jest trenerem od 1987 roku. Wówczas wprowadził drużynę kobiet na ich debiutanckie mistrzostwa świata w tym samym roku. Dzięki biletowi do Egiptu w 2021 roku zapewnił, że jego nazwisko zostanie zapisane w annałach historii sportu Urugwaju. Wszystko to dzięki temu, że piłka ręczna jest jedynym sportem drużynowym w kraju, w którym zarówno reprezentacje mężczyzn, jak i kobiet zakwalifikowały się do seniorskich mistrzostw świata.

Na czele drużyny stoi kapitan 35-letni Nicolas Fabra. Ten środkowy rozgrywający doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że w Egipcie zespół będzie głównie zbierał doświadczenia, a wysokie porażki po prostu wkalkulowane są w naukę. – Jesteśmy grupą bardzo pokornych ludzi, którzy znają swoje ograniczenia w wyszkoleniu a, a to z kolei wzmacnia nas w dążeniu do wyznaczonych celów – mówi.

Urugwaj w MŚ 2021 trafił do grupy A z Niemcami, Węgrami i Republiką Zielonego Przylądka. Do meczu z tym ostatnim rywalem nie doszło, gdyż wyspiarze z Oceanu Atlantyckiego zostali zdekompletowani jako zespół po wykryciu dwóch przypadków koronawirusa i wycofali się z imprezy. Urugwaj wygrał po walkowerze 10:0.

Fot. World Championship Egypt 2021

W rozegranych meczach w Egipcie tak jak można było przewidzieć dwukrotnie sromotnie przegrali z europejską czołówką – 14:34 z Niemcami i 18:44 z Węgrami. W obu spotkaniach po 4 gole rzucił Diego Morandeira (Balonmano Madryt). To jeden z czwórki zawodników, którzy występują w klubach poza ojczyzną – w Hiszpanii i we Włoszech. Do tej grupy należą również Maximo Cancio, Gabriel Chaparro i Santiago Ancheta. Historyczną pierwszą bramkę w mistrzostwach świata w 7 min meczu z Niemcami rzucił Frederico Rubbo.

Można zaryzykować stwierdzenie, że światowe doświadczenie sportowe ma na koncie Alejandro Velazco. Z tym, że trzeba od razu dodać, że ten gracz wywodzi się z beach handballu i był uczestnikiem Światowych Igrzysk Sportów Plażowych ANOC 2019 w katarskiej Dosze. Inni zawodnicy z plażówki w składzie Urugwaju to Andres Miranda i Felipe Gonzalez.

Trener Botejara dodaje, że turniej w Egipcie ma pokazać urugwajskiej młodzieży piłkę ręczną jako alternatywny sport dla piłki nożnej.

21 stycznia g. 15:30
Urugwaj – Polska, transmisja w TVP1

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest