16 marca 2021

Na Czechy z dwiema debiutantkami w składzie

Mecze piłkarek ręcznych Polska – Czechy, zaplanowane na 18 i 19 marca w Wałbrzychu, dla obu reprezentacji będą pierwszymi występami w roku 2021. To istotna wiadomość, gdyż drużyny w drugiej połowie kwietnia będą rywalizowały w play-offs do finałów mistrzostw świata w Hiszpanii. Rywalki z kwalifikacji poznamy 22 marca.

Aneta Łabuda i Natalia Janas / Fot. ZPRP

Pandemia koronawirusa nie ominęła zespołów. Nasza reprezentacja zaraz po przyjeździe do Wałbrzycha w niedzielę wieczorem została poddana badaniom na obecność wirusa SARS-CoV-2. Reżim sanitarny pozwolił wykryć dwa pozytywne przypadku wśród polskich zawodniczek. Czeszki jeszcze przed przyjazdem do Polski także zostały poddane podobnym badaniom. Wśród rywalek  testy wskazały, że w zespole klubowym z Mostu jest kilka pozytywnych przypadków. Trener Jan Basny praktycznie w ostatniej chwili musiał ogłosić nazwiska zmienniczek. Badania będą powtarzane w trakcie krótkiego zgrupowania w Wałbrzychu jak i przed meczami.

Obie ekipy chwalą zastane warunki w kompleksie sportowym Aqua Zdrój. Pod jednym dachem jest zlokalizowana hotel, hala sportowa, siłowania, basen i cześć restauracyjna.  – Mamy doskonałe warunki w kompleksie oraz doskonałą obsługę i zaplecze – pochwalił trener Basny. Po raz pierwszy w historii kobiecej reprezentacji Polski Wałbrzych będzie gospodarzem rywalizacji na tym poziomie.

Adrianna Płaczek i Barbara Zima / Fot. ZPRP

Jedną z ostatnich zawodniczek, która dołączyła do koleżanek z kadry jest Aneta Łabuda. Skrzydłowa
francuskiego ESBF Besancon też jest pod wrażeniem warunków, które oferuje Aqua Zdrój. – Fajnie, że mogłyśmy się spotkać. Jest trochę zmian w składzie. Młode dziewczyny będą miały okazję do zebrania doświadczenia. Każda z nas czekała na to zgrupowanie, aby przetrenować pewne schematy i odświeżyć to co się wydarzyło w grudniu. Potrzebujemy grania, potrzebujemy meczów. Dobrze się stało, że mamy wymagającego sparingpartnera – oceniła.

Łabuda od nowego sezonu będzie grała w MKS Zagłębie Lubin. Pochodząca z Żar zawodniczka cieszy się, że wraca w rodzinne strony, ale zastrzega że teraz nie planowała powrotu do Polski. – To nie są łatwe czasy dla piłki ręcznej na świecie. Otworzyły się nowe możliwości, z których skorzystam – zakończyła 46-krotna reprezentantka Polski.

Historia bezpośrednich 26 spotkań jest bardzo bogata. Pierwszy mecz Polska – Czechy został rozegrany 6 lutego 1993 podczas turnieju w Chebie. Ostatni w MŚ 2017 w Bietigheim-Bissingen. Bilans jest remisowy: 10 zwycięstw Polski, 6 remisów, 10 wygranych Czech. Stosunek bramek jest korzystny dla Biało-Czerwonych 634:620. Ze statystyk można jeszcze odnotować rywalizację Polska – Czechosłowacja (58 meczów: 15-7-36) i Polska –Czechy/Słowacja (2 mecze: 2 wygrane rywalek).

Trenerzy Reidar Møistad i Arne Senstad

Przed szansą debiutu w narodowych barwach staną dwie skrzydłowe: 22-letnia Natalia Janas z KPR Gminy Kobierzyce, która w lutym została Zawodniczką Miesiąca w PGNiG Superlidze Kobiet oraz 23-letnia Oktawia Płomińska z MKS Piotrcovii Piotrków Trybunalski.

Mecze Polska – Czechy  18.03. i 19.03 (oba dni g. 18:00); transmisje w TVP Sport.

Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Wrocław i Słowo Sportowe.

Kadra Polski na mecze z Czechami


SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest