15 sierpnia 2021

Historyczna wygrana Polski w EHF Championship!

Juniorzy rocznika 2002 zostali pierwszą reprezentacją Polski, która wygrała zawody EHF Championship. W finale turnieju do lat 19 Biało-Czerwoni, w Skopje, pokonali po zaciętym meczu Macedonię Płn. 35:33.

Polacy do spotkania przystąpili z wolą zrewanżowania się za przegraną z rozgrywek grupowych (25:30). Rywalizacja na boisku była bardzo wyrównana. W pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się wywalczyć przewagi większej niż dwie bramki. W tym okresie tablica wyników aż czternaście razy wskazywała remis.

Marcel Nowak zaraz po przerwie rozpoczął skuteczne ataki Polaków. Przewaga naszego zespołu przed końcem ostatniego kwadransa wzrosła do sześciu trafień. Nie był to jednak koniec emocji. Gospodarze turnieju, których trenerem jest wielokrotny reprezentant kraju, Kirył Lazarow, zdołali straty zmniejszyć do dwóch goli. Na niespełna minutę przed końcem regulaminowego czasu, po 2-minutowej karze Igora Graczyka, Biało-Czerwoni musieli grać w osłabieniu. Zaliczka wystarczyła do zanotowania historycznego zwycięstwa!

Kornel Poźniak został wybrany MVP polskiego zespołu. Jego interwencje między słupkami miały duży wpływ na końcowy rezultat. – Ostatnie minuty finału nie były łatwe. Mieliśmy już sześciobramkową przewagę. Z różnych przyczyn zmalała ona do dwóch trafień. W nasze szeregi wkradła się niepewność czy dowieziemy zwycięstwo do końca? Udało się, przełamaliśmy trudne momenty. Teraz cieszymy się z mistrzostwa – zaraz po meczu podsumował Poźniak.

Do drużyny All Stars imprezy wytypowano Jakuba Ałaja (bramka) i Filipa Michałowicza (prawe skrzydło).

Polska – Macedonia Płn. 35:33 (17:17)