Strona główna | ZPRP | Edukacja | OSPR | Aktualności

Aktualności

PUBLIKUJEMY O OSPR NA NOWYCH STRONACH

Zapraszam do polubienia strony www.facebook.com/osrodkispr (Ośrodki Szkolenia w Piłce Ręcznej) – to nowy profil społecznościowy OSPR. Znajdują się tam informacje o zawodnikach, szkoleniach trenerskich, nowinkach dotyczących treningu sportowego i wiele innych. O funkcjonowaniu programu można dowidzieć się z komunikatów strony http://ospr.edu.pl.

 

Konsultacja szkoleniowa w Kroczycach i Chorzowie

W dniach 10-13.12.215 r. odbyły się i  konsultacje szkoleniowe OSPR dziewcząt w Chorzowie i chłopców w Kroczycach. Treningi prowadzono dwa razy dziennie, indywidualizując zajęcia dla bramkarzy i bramkarek. W czasie realizacji programu zostały zaakcentowane następujące zadania szkoleniowe: ćwiczenia stabilizujące, które uwzględniają potrzeby nowoczesnej piłki ręcznej, ćwiczenia koordynacyjne w wielopłaszczyznowym wymiarze, korekta błędów występujących w technice podań, szczególnie prawidłowego prowadzenia ręki z piłką oraz atak pozycyjny, współpraca zawodników na sąsiadujących ze sobą pozycjach w ataku jak i w obronie, praca obrotowych i innych zawodników z pola z obrotowymi, praca nad grą skrzydłowych i rozgrywających.

SZKOLENIE FIZJOTERAPEUTÓW OSPR w Warszawie

W dniu 11 grudnia 2015 r. w godzinach 12.00-15.00 odbyło się szkolenie fizjoterapeutów OSPR. Zadaniem naszych specjalistów będzie m.in wykonanie testów FMS dzieciom i młodzieży uczestniczącej w szkoleniu ZPRP, głównie podczas konsultacji szkoleniowych. W związku z tym Piotr Ingielewicz (ZPRP) przypomniał zasady stosowania i zaprezentował 7 prób oceny funkcjonalnej. Dr Ryszard Biernat omówił zasady prewencji i zapobiegania urazom stawu barkowego i skokowego u piłkarzy i piłkarek ręcznych. Zapoznał nowoczesnymi koncepcjami fizjoterapii sportowej. Podzielił się też doświadczeniami, jakie grupa fizjoterapeutów Siatkarskich Ośrodków Sportowych nabyła w czasie trzyletniego funkcjonowania Projektu. Polecał zainteresowanym książkę pt. „Bądź sprawny jak lampart” Starrett Kelly, Cordoza Glen. Książka ta krok po kroku wprowadza w tajniki ruchu i mobilności.

KONSULTACJA SZKOLENIOWA W CETNIEWIE

IMG_5139W dniach 29.11-01.12.2015 r. w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie odbyła się konsultacja OSPR szkół ponadgimnazjalnych województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego. Wzięły w niej udział dziewczęta z Kwidzyna i Szczecina oraz chłopcy z Gdańska oraz Szczecina. Główny nacisk w programie zajęć był położony na rozwój cech motorycznych – szybkość, skoczność, siła i koordynacja oraz dodatkowo na indywidualne wyszkolenie techniczne. Treningi prowadzili trenerzy z w/w ośrodków. Uczestnicy wykazywali duże zaangażowanie w pracy na treningach. Przykładowy trening bramkarski poprowadził koordynator makroregionalny Wojciech Nowiński. Program konsultacji został w pełni zrealizowany. COS Cetniewo stworzył doskonałe warunki pod względem wyżywienia i zakwaterowania oraz obiektów.

KONSULTACJA SZKOLENIOWA W ZAWADZKIEM

W dniach 26-29.11.2015 r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki w Zawadzkiem odbyła się konsultacja szkoleniowa województwa opolskiego chłopców. W szkoleniu wzięło udział 40 zawodników ze szkół Gimnazjalnych z Komprachcic, Opola i Zawadzkiego. Przeprowadzono zajęć   zgodnie z założeniami OSPR. Szkolenie realizowało 5 trenerów pracujących na co dzień w OSPR. Fizjoterapeuta przeprowadził badania FMS, próbę skoczności, szybkości, technikę biegu oraz trening koordynacyjno-motoryczny. Dodatkowym punktem konsultacji była obserwacja i analiza meczu 2. ligi szczypiornistów pomiędzy zespołami ASPR Zawadzkie – MKKS Gloria Katowice.

KONSULTACJA SZKOLENIOWA W ZAŹDZIERZU

Chłopcy gimnazjów województwa mazowieckiego w ramach konsultacji szkoleniowej OSPR podążyli śladami dziewcząt i udali się do pięknie położonego Ośrodka Rekreacji, Rehabilitacji i Wypoczynku “12 Dębów” w Zaździerzu k. Łącka. W konsultacji w dniach 26-29.11.2015 r. udział wzięli uczniowie z Gimnazjum nr. 5 w Płocku, Gimnazjum w Zawidzu Kościelnym oraz Gimnazjum nr. 5 w Ostrołęce. Treningi prowadzone przez trenerów Jarosława Stawickiego, Marka Przybyszewskiego, Artura Górala, Waldemara Salisa, Radosława Żebrowskiego, Radosława Blocha i Daniela Liszewskiego odbywały się w hali GOSiR w Łącku. Program szkoleniowy obejmował próby testu MTSF i Beep-Testu, kształtowanie cech motorycznych (szybkość, skoczność, i koordynację) indywidualne wyszkolenie techniczne oraz zajęcia z bramkarzami prowadzone przez wielokrotnego Reprezentanta Polski a obecnie trenera klubu Orlen Wisła Płock Artura Górala. W ramach rekreacji młodzież korzystała z kąpieli w hotelowym basenie. Chłopcy wykazywali duże zaangażowanie i dyscyplinę podczas treningów. Konsultację wizytował i dzielił się swoimi spostrzeżeniami z trenerami koordynator makroregionalny OSPR Pan Józef Kulik .

KONSULTACJA MAKROREGIONALNA DZIEWCZĄT w CMOLASIE.

W dniach 24-27.11.2015 r., w Ośrodku Wypoczynku i Rekreacji w Cmolasie odbyła się konsultacja makroregionalna dla dziewcząt z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego. Realizacja zajęć przeprowadzona zgodnie z założeniami OSPR. Utworzone zostały dwie grupy treningowe. Pierwszą grupę prowadził Andrzej Wójcik, drugą prowadził Zbigniew Tłuczyński. Z bramkarkami ćwiczyła Iwona Łącz. Ponadto dziewczęta zapoznane zostały z profilaktyką zapobiegania urazom, pogadankę na ten temat przeprowadził fizykoterapeuta Piotr Pawlik. Interesujące zajęcia praktyczne z przygotowania fizycznego przeprowadził Pan Andrzej Gąsienica – Laskowy (wolontariusz). Zajęcia te zyskały duże uznanie wśród trenerów jak i młodzieży. Zapoznał dziewczyny z prawidłowa techniką wykonywania podstawowych ćwiczeń wielostawowych. Przygotowanie motoryczne odgrywa bardzo ważną rolę w procesie szkolenia.

Szkolenie w Spale – KONFERENCJA LICENCYJNA

Obraz1W dniach 20-22.11.2015 r. na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu OPO w Spale,  odbyło się szkolenie dla trenerów OSPR oraz ośrodków makroregionalnych. Przeprowadzono je w formie wykładów i praktycznych pokazów. Uczestnicy mogli skorzystać z porad w zakresie kształtowania sprawności motorycznej lub umiejętności gry na wybranych pozycjach. Wykładowcami byli m.in. koordynatorzy makroregionalni. Specjalista z zakresu fizjoterapii dr Ryszard Biernat zapoznał szkoleniowców z nowoczesnymi metodami prewencji urazów stawu kolanowego. Na kursokonferencji oficjalnie zaprezentowano logo ośrodków szkolenia w piłce ręcznej, które będzie umieszczane na strojach sportowych uczestników Programu, materiałach promocyjnych oraz na banerach, którymi oznakowane zostaną szkoły uczestniczące w Projekcie. Z końcem grudnia 2015 r. ma wystartować elektroniczny system wspomagający szkolenie w piłce ręcznej. Informację o szczegółach planowanych funkcjonalności można znaleźć na stronie www.zprp.pl w zakładce Szkolenie/OSPR/Programy.

 

Konsultacja wojewódzka w Siemiatyczach

Na konsultację szkoleniową chłopców i dziewcząt w Siemiatyczach (12-15.11.2015 r.) stawiły się wszystkie gimnazja OSPR z Białegostoku, Siemiatycz, Kolna, Dąbrowy Białostockiej. Obok treningów przeprowadzono praktyczny pokaz i wykład fizjoterapeuty o przyczynach kontuzji, sposobach zachowania się po kontuzji, sposobach zapobiegania urazom, prawidłowych zasadach prowadzenia rozgrzewki. Dziewczęta i chłopcy trenowali z dużym zaangażowaniem. Atmosfera podczas konsultacji była bardzo sympatyczna i przyjazna. Zanotowano kilka drobnych kontuzji i urazów, przede wszystkim stawów skokowych. Według przebywających na konsultacji specjalistów z zakresu opieki około medycznej są to pozostałości nie doleczonych mikro urazów. Zaleceniem dla rodziców i dzieci jest dbałość o fachowa opiekę po urazie. Zalecenie dla trenerów są następujące: po zauważeniu kontuzji udzielić prawidłowej pierwszej pomocy, kontaktować się z rodzicem by sugerować wizytę u lekarza sportowego, dopilnować przez kontakt z rodzicem prawidłowego procesu leczenia, dbać o wszechstronną, długą rozgrzewkę, nie pozwalać na silne rzuty i skoki tuż po wejściu na halę sportową bez rozgrzewki.

Konsultacja szkoleniowa dziewcząt w Trzęsaczu

 

W dniach 28-31 października 2015r. w Trzęsaczu odbyła się konsultacja szkoleniowa Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej województwa zachodniopomorskiego. Zawodniczki zakwaterowane były w Centrum Wypoczynkowym „Orka” w Trzęsaczu, natomiast treningi odbywały się w Kompleksie Sportowym w Rewalu. Łącznie 42 zawodniczki z Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, Gimnazjum nr 4 w Koszalinie i Gimnazjum w Drawnie przez cztery dni doskonaliły swoje umiejętności techniczne oraz podnosiły sprawność pod okiem trenerów i fizjoterapeutów. Poranna rozgrzewka na plaży, następnie dwa treningi na hali, a na koniec dnia ćwiczenia stabilizacyjne i rozciągające. Dodatkowo najstarsze dziewczyny rozegrały sparing z zespołem kadry makroregionu Brandenburgii.

 

Konsultacja szkoleniowa chłopców w Trzęsaczu

W dniach 12-15 listopada 2015r. w Trzęsaczu odbyła się konsultacja szkoleniowa Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej województwa zachodniopomorskiego. Zawodnicy zakwaterowani były w Centrum Wypoczynkowym „Orka” w Trzęsaczu, natomiast treningi odbywały się w Kompleksie Sportowym w Rewalu. W konsultacji wzięli udział uczniowie z Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, Gimnazjum w Koszalinie i Gimnazjum w Drawnie. Na treningach doskonalili swoje umiejętności techniczne oraz podnosili sprawność pod okiem trenerów i fizjoterapeutów. Szczególny akcent skierowany był na ćwiczenia stabilizujące oraz na indywidualne wyszkolenie techniczne. Treningi były realizowane zgodnie z założeniami programowymi. Zajęcia odbywały się nie tylko na hali, ale także na siłowni i na plaży.

Konsultacja wojewódzka w Wągrowcu

IMG_0105W dniach 16-19.11.2015 r. w Wągrowcu odbyła się konsultacja szkoleniowa OSPR Wielkopolska poziom Gimnazjalny – chłopcy. W konsultacji wzięło udział 42 zawodników ze szkół Gimnazjalnych z Ostrowa oraz z dwóch Gimnazjów z Poznania. Program szkolenia zrealizowano według wytycznych Wydziału Szkolenia ZPRP. Umiejętności zawodników zróżnicowane. Pracujący z młodzieżą trenerzy (E.Lijewski, R.Walczak, D.Leitgeber) to doświadczeni fachowcy, którzy bez problemu poradzili sobie z realizacją programu. Główne akcenty szkoleniowe skierowane były na motoryczność graczy oraz technikę indywidualną. Konsultacja spełniła oczekiwania pod względem organizacyjnym i szkoleniowym.

Konsultacja wojewódzka w Żaganiu

W dniach 13-15.11.2015 r. w Kompelksie sportowym: Arena Żagań” odbyła się konsultacja szkoleniowa OSPR województwa lubuskiego dziewcząt. W konsultacji udział wzięło30 dziewcząt z Gimnazjum nr 1 w Słubicach trener Jan Karpezo, Zespołu Szkół z Deszczna trener Krzysztof Koper, Zespołu Edukacyjnego Szkół z Trzciela trener Teresa Paluszak. Trening poprowadził koordynator wojewódzki Dariusz Kudła z trenerami obecnymi na konsultacjach, realizowali zajęcia zgodnie z programem dla OSPR, trening 1, 2, 3 z mikrocyklu tygodniowego. gdzie główny nacisk w treningu był położony na rozwój cech motorycznych (szybkość, skoczność, siłę i koordynację) oraz na indywidualne wyszkolenie techniczne. W mikrocytu tygodniowym, trening 1 i 3 odbywały się zajęcia z bramkarzami.

Obok zajęć programowych z piłki ręcznej uczestniczki miały przeprowadzane zajęcia na pływalni oraz wysłuchały wykład fizjoterapeuty Marcina Błażków, na temat urazów. Ważnym elementem szkolenia były również treningi bramkarskie, ćwiczenia stabilizacyjne i stretching. Uczestniczki wykazywały duże zaangażowanie w pracy na treningach, wśród ćwiczących panowała dobra atmosfera. Trenerzy zrealizowali program OSPR prowadząc zajęcia zgodnie zaplanowanym podziałem obowiązków.  Dziewczęta wyjeżdżały bardzo zadowolone i zgodne co do tego, że muszą ciężko pracować po to, by na następne zgrupowanie zostać zakwalifikowanymi. Konsultację w Żaganiu wizytował prezes Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej Pan Bronisław Maly.

Konsultacja makroregionalna w Spale

Konsultacja makroregionalna chłopców zaplanowana w Spale odbyła się w terminie tj. 5 – 8.11.2015 r. Udział w konsultacji wzięły cztery województwa (łódzkie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie). Realizacja zajęć przebiegała zgodnie z planem. W konsultacji uczestniczył fizjoterapeuta Pan Wojciech Gorgul, który przeprowadził zajęcia praktyczne dla zawodników i trenerów. Szkolenie wizytował Kierownik Projektu Wiceprezes ZPRP Zygfryd Kuchta. Nie odnotowano żadnych urazów.

Konsultacja wojewódzka w Spale

W dniach 02-05.11.2015 r. w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyła się konsultacja szkoleniowa OSPR województwa łódzkiego chłopców. W konsultacji udział wzięło 42 chłopców z Gimnazjum nr 35 w Łodzi, Gimnazjum nr 1 w Wieluniu, Gimnazjum nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim. Trenerzy realizowali zajęcia zgodnie z programem dla OSPR, trening 1, 2 ,3 z mikrocyklu tygodniowego. gdzie główny nacisk w treningu był położony na rozwój cech motorycznych (szybkość, skoczność, siłę i koordynację) oraz na indywidualne wyszkolenie techniczne. W mikrocytu tygodniowym, trening 1 i 3 odbywały się zajęcia z bramkarzami. Przeprowadzono próby testu MTSF i Beep – Testu. Oprócz zajęć programowych z piłki ręcznej młodzież korzystała też z basenu. W dniu 04.11.2015 r. zajęcia „Prewencja urazów kończyn dolnych w piłce ręcznej” prowadzone były przez fizjoterapeutę Wojciecha Gorgula. Chłopcy wyjeżdżali bardzo zadowoleni i zgodnie przyrzekali, ze będą ciężko trenować w swoich szkołach żeby zakwalifikować się na następną konsultacje. Podczas pobytu w COS w Spale chłopcy mogli zobaczyć srebrnego medalistę w ciężarach z IO w Londynie Arkadiusza Bonka oraz jak trenują siatkarze ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Pobyt i możliwość trenowania na obiektach COS (hala la, hala do gier i basen) zrobiła na chłopcach duże wrażenie. Konsultację w Spale wizytował Koordynator makroregionalny Józef Kulik.

Konsultacja szkoleniowa w Zaździerzu

W dniach 12-15 listopada 2015 odbyła się na obiektach GOSiR w Łącku konsultacja szkoleniowa dziewcząt, mazowieckich OSPR – poziom gimnazjalny. Uczestniczki goszczone były w przepięknie położonym wśród lasów i jezior Ośrodku Rekreacji , Rehabilitacji i Wypoczynku “12 Dębów” w Zaździerzu k. Łącka. W konsultacji udział wzięły zawodniczki z Gimnazjum nr 5 w Płocku i Gimnazjum nr 17 w Warszawie. Program szkoleniowy realizowali i opiekę wychowawczą sprawowali trenerzy: Jolanta Kowalska, Jarosław Stawicki, Marcin Ziemkiewicz, Maciej Wierciński, Paweł Rydz. Program szkoleniowy obejmował: testy sprawności fizycznej, kształtowanie cech motorycznych i koordynację ruchową, indywidualne ćwiczenia techniki ataku i obrony, technikę gry na pozycjach oraz technikę gry bramkarza. Fizjoterapeutka Sylwia Kawalec przeprowadziła zajęcia z techniki stabilizacji oraz techniki i podstawy biegania. Przekazała informacje dotyczące odnowy biologicznej oraz udzieliła konsultacji bezpośrednich zawodniczkom potrzebującym zbadania. Do wspaniałej atmosfery stworzonej przez trenerów i zawodniczki przyczyniła się również wizyta Pani Elizy Ogorzały Dyrektor Gimnazjum nr 5 w Płocku oraz koordynatora makroregionalnego OSPR Pana Józefa Kulika.

Konsultacja szkoleniowa w Wągrowcu

20151109_103137W dniach 8-11 listopada 2015 odbyła się na obiektach OSiR w Wągrowcu konsultacja szkoleniowa OSPR Wielkopolska – poziom Gimnazjalny. W konsultacji udział wzięło 41 zawodniczek z Gimnazjów w Poznaniu (nr 60), Gnieźnie (nr 3), i Koźminie WLP. Wytyczne programowo – szkoleniowe realizowało 6 trenerów pracujących na co dzień w szkołach OSPR. Program zrealizowano. Bardzo wysoko należy ocenić postawę i podejście do zadań szkoleniowych  wszystkich zawodniczek. Konsultacje należy uznać za bardzo udaną pod względem organizacyjnym i szkoleniowym. Gościnny Wągrowiec, objętość i jakość wykonanej pracy treningowej, zadowolenie uczestników to „dodatnie walory” konsultacji.

Konsultacja szkoleniowa w Zawadzkiem

W dniach 05.11 – 8.11.2015 roku dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w Nysie i Gimnazjum nr 8 w Opolu, trenujące piłką ręczną w ramach Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej brały udział w konsultacji szkoleniowej województwa opolskiego w Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki w Zawadzkiem. W mikrocyklu treningowym konsultacji szczególny nacisk położono na kształtowanie cech motorycznych i koordynację ruchową oraz zindywidualizowane ćwiczenia technik ataku i obrony w różnych ustawieniach. Ważnym elementem szkolenia były również treningi bramkarskie, ćwiczenia stabilizacyjne i stretching. W dniu 07.11.2015r. fizjoterapeuta przeprowadził test FMS oceniający funkcjonalną sprawność fizyczną oraz weryfikujący poprawność i efektywność wzorca ruchowego. Dodatkowym punktem konsultacji była obserwacja i analiza meczu 2. ligi szczypiornistów pomiędzy zespołami ASPR Zawadzkie – Grunwald Ruda Śląska.

Konsultacja szkoleniowa w Puławach

Czterdziestu gimnazjalistów z Lublina, Zamościa i Puław trenowało na hali sportowej w Puławach. Szkoleniowe przeprowadzone zostało w dniach 5-8 listopada 2015 r. Elementami programu konsultacji były testy sprawności fizycznej i wydolności, gry kontrolne oraz zajęcia z fizjoterapeutą pt. „Profilaktyka urazów stawu skokowego, kolanowego oraz rozluźnianie powięzi mięśniowych przez rolowanie”. Podczas odpraw kadry szkoleniowej omawiano zagadnienia: urazy w sporcie-profilaktyka i rehabilitacja, oraz biomechaniczne znaczenie funkcji powięzi mięśniowych w treningu i zawodach piłki ręcznej; rozwój zdolności motorycznych dzieci i młodzieży w ontogenezie, pomiar i ocena motoryczności, bieżące obserwacje i spostrzeżenia szkoleniowców. W przygotowaniu konsultacji zaangażowani byli: koordynator wojewódzki ZPRP, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Puławach oraz przedstawiciele KS „Azoty” Puławy.

Konsultacje szkoleniowe w Cmolasie

20151106_155346Do grup szkoleniowych OSPR chłopców (od listopada 2015 r.) dołączyło Gimnazjum w Cmolasie. Wbrew wstępnym zgłoszeniom Łąck wycofał się z aplikowania o udział w projekcie, zwalniając tym miejsce kolejnej placówce edukacyjnej. W związku z dobrymi warunkami do organizacji szkolenia w piłce ręcznej, Cmolas stał się jednocześnie miejscem organizacji konsultacji wojewódzkich gimnazjów podkarpackich oraz makroregionalnych (liceów) z województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Akcje te są organizowane od 5 listopada 2015 r. do początków grudnia 2015 r. Obok zajęć programowych z piłki ręcznej uczestnicy i uczestniczki mają przeprowadzane zajęcia na pływalni oraz z fizjoterapeutą, mające na celu poprawę określonych funkcji i zdolności motorycznych.

Konsultacja szkoleniowa w Brodnicy

konsultacje w BrodnicyW dniach 23-25 października 2015 r. w Brodnicy (dziewczęta) i w Górznie (chłopcy) odbyła się konsultacja wojewódzka OSPR. Wzięły w niej udział ośrodki z Wąbrzeźna, Kowalewa Pomorskiego, Brodnicy i OSPR z woj. warmińsko- mazurskiego (dziewczęta) oraz Grudziądza, Brodnicy i Bydgoszczy (chłopcy). Główny nacisk w programie zajęć był położony na rozwój cech motorycznych (szybkość, skoczność, siła i koordynacja) i dodatkowo na indywidualne wyszkolenie techniczne. Uczestnicy wykazywali duże zaangażowanie w pracy na treningach, wśród ćwiczących panowała dobra atmosfera. Trenerzy realizowali program OSPR wspólnie prowadząc zajęcia z zaplanowanym podziałem obowiązków. Zorganizowano spotkanie z fizjoterapeutką, która podzieliła się informacjami o zasadach i formach współpracy fizjoterapeutów z trenerami i uczestnikami zajęć OSPR.

Konsultacja szkoleniowa w Łukowie

Czterdzieści cztery uczennice z Gimnazjum nr 2 w Łukowie, Gimnazjum nr 10 w Lublinie oraz Gimnazjum nr 19 w Lublinie uczestniczyły w dniach 1-4 października 2015 r. w konsultacji OSPR województwa lubelskiego. Podczas konsultacji korzystano z obiektów sportowych w Łukowie – z hal Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz ze stadionu KS „Orlęta” Łuków. Program konsultacji zrealizowano zgodnie z założeniami programowymi. Przeprowadzono próby testu MTSF, Beep –Testu, a także trening nr 1, 2 i 3 z mikrocyklu programowego. Podczas odpraw szkoleniowych analizowano m.in. problematykę dotyczącą profilaktyki urazów w sporcie, rehabilitacji, rozwoju motorycznego dzieci i młodzieży w ontogenezie, pomiaru i oceny motoryczności. W ostatnim dniu konsultacji przeprowadzono gry kontrolne.

Umowy są już zawarte

Ministerstwo_Sportu_i_Turystyki_Rzeczypospolitej_PolskiejW połowie października 2015 r., zostały zawarte umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki i Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w zakresie Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w roku 2015 zadań związanych ze szkoleniem młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce ręcznej w ośrodkach działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego. ZPRP od lutego 2015 r. prowadził nabór wniosków szkół aplikujących do Programu równocześnie negocjując warunki dofinansowania z MSiT i PGNiG. W dniu 29 czerwca 2015 r. ukazało się fundacja PGNiGogłoszenie Ministra Sportu i Turystyki o rozpoczęciu procedury przyjmowania wniosków o dotację. W okresie od czerwca do października br. powołano koordynatorów makroregionalnych i wojewódzkich, fizjoterapeutów ponad 300 trenerów współpracujących, podpisywano porozumienia trójstronne pomiędzy ZPRP, jednostkami samorządu terytorialnego i szkołami powołanymi do Projektu. W Programie OSPR uczestniczy blisko 300 szkół na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym oraz szkoły podstawowe (6 klasy). Placówki zainteresowane włączeniem się do Programu mogą składać wnioski „Aplikacja OSPR”. Szczegóły podane są w komunikatach OSPR na stronie www.zprp.pl.

Konsultacje szkoleniowe w Karpaczu

WP_20151031_11_38_55_ProW dniach 25-31.10.2015 w Karpaczu odbyły się konsultacje szkoleniowe OSPR dziewcząt i chłopców z województwa dolnośląskiego. W konsultacji udział wzięły 42 zawodniczki i 38 zawodników. Trenerami byli: Izabela Kałużny – Khoubbazi, Wojciech Pieńczewski Sebastian Kapuściński Piotr Obrusiewicz, Grzegorz Karnicki, Krzysztof Gdakowicz. Pierwszy trening poprowadził koordynator makroregionalny – Michał Skórski. W bardzo milej atmosferze upłynął czas zgrupowania. Dziewczęta i chłopcy wyjeżdżali bardzo zadowoleni i zgodni co do tego, że muszą ciężko pracować po to, by na następne zgrupowanie się zakwalifikować. Świetnie przygotowani trenerzy poprowadzili bardzo ciekawie treningi, młodzież dużo się nauczyła. Treningi były przeprowadzone nie tylko w hali, ale i na siłowni. Konsultacje w Karpaczu są realizowane w zakresie Programu szkolenia OSPR. Od października do grudnia 2015 r. zostanie przeprowadzonych 40 takich akcji.

Wschodzący Białystok na Drodze do Euro 2016

Euro 2016 SP 50 Białystok dz aSzkoła Podstawowa nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 z oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku oraz Publiczne Gimnazjum Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku uczestniczyły w dniach 15-16 października w Turnieju „Wschodzący Białystok na Drodze do Euro 2016”. Szkolenie uczniów tych szkół jest dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Urzędu Miasta Białystok.

ARCHIWUM OSPR