1 grudnia 2021

Żeński SMS Płock z sukcesami

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce kontynuuje tradycje Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Gliwic. Funkcjonowała ona w latach 1997 – 2013 i może pochwalić się wyszkoleniem wielu aktualnych i byłych reprezentantek Polski. Są wśród nich: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Marta Gęga, Monika Maliczkiewicz, Joanna Szarawaga i Aleksandra Zych.

We wrześniu 2013 roku, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona z Gliwic do Płocka.

SMS w Płocku również jest dumny ze swoich absolwentek. Najbardziej znane to: Monika Kobylińska i Aneta Łabuda, które razem z kadrą trenera Kima Rasmussena wywalczyły IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Danii w 2015 roku.

Na zbliżających się Mistrzostwach Świata Kobiet w Hiszpanii, w reprezentacji Polski prowadzonej przez Arne Senstada wystąpią: Monika Kobylińska (absolwentka z 2014 roku) – kapitan zespołu, Dagmara Nocuń (absolwentka z 2014 roku), Aleksandra Rosiak (absolwentka z 2016 roku), Natalia Nosek (absolwentka z 2017 roku) oraz Barbara Zima (absolwentka z 2019 roku). Ze względu na kontuzje na mistrzostwa nie mogły pojechać: Aneta Łabuda (absolwentka z 2014 roku) i Patrycja Świerżewska (absolwentka z 2015 roku).

Ponadto kilkanaście innych absolwentek otrzymywało powołania na zgrupowania reprezentacji Polski, jednak nie udało im się jeszcze wystąpić w oficjalnym meczu. Wśród zawodniczek, które miały już okazję uczestniczyć w zgrupowaniu seniorskiej kadry znajduje się aktualna uczennica klasy maturalnej Oliwia Suliga.

Absolwentki SMS w Płocku reprezentują obecnie kluby w lidze francuskiej, niemieckiej oraz czeskiej. Jest również spora grupa dziewcząt występująca w PGNiG Superlidze Kobiet. W sezonie 2021-2022 jest to aż dwadzieścia jeden zawodniczek.

Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponuje czterema salami lekcyjnymi oraz salą multimedialną, dydaktyczną, a także pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.

Uczennice mają do swojej dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dziewczęta mieszkają w pełni wyposażonych dwuosobowych pokojach z łazienkami.
W pokojach mają także telewizory i dostęp do internetu. Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica oraz sala dydaktyczna. Szkoła posiada również  gabinety fizjoterapii i odnowy biologicznej, które są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

Od września 2015 roku  zawodniczki mogą również korzystać z nowoczesnej hali sportowej  przy ZST. Drugim obiektem treningowym jest hala sportowa Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku rozszerzyła swoją działalność, stając się placówką koedukacyjną. W maju 2022 roku, po raz pierwszy absolwentami płockiej szkoły zostaną chłopcy.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce prowadzi edukację
w liceum ogólnokształcącym na podbudowie: szkoły podstawowej (klasa I – 28 uczniów, klasa II – 16 uczniów, klasa III – 24 uczniów) i gimnazjum (klasa III – 25 uczniów). W sumie kształci się tutaj 44 dziewczęta oraz 49 chłopców.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może pochwalić się reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Aktualnie w szkole kształci się czterdziestu ośmiu kadrowiczów, również w odmianie plażowej.

Występy uczniów szkoły w rozgrywkach międzynarodowych przyniosły w ostatnich miesiącach kilka sukcesów. Młodzieżowa Reprezentacja Kobiet, prowadzona przez Pawła Tetelewskiego, zajęła II miejsce w Mistrzostwach Europy grupy B, co pozwoliło jej awansować do turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata. Zawody te odbyły się w Podgoricy, a reprezentacja Polski, po zwycięstwach nad Czarnogórą i Włochami wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata U20, które w 2022 roku odbędą się w Słowenii. W turnieju w Czarnogórze wystąpiły aktualne uczennice płockiego SMS-u: Oliwia Suliga, Kinga Papke, Kamila Grzesista, Oliwia Szczepanek oraz tegoroczne Absolwentki: Dominika Hoffman, Karolina Jureńczyk, Justyna Świerżewska, Natalia Pankowska, Julia Pędziwiatr, Julia Jasińska, Paulina Kopańska.

Reprezentacja Polski Juniorów, prowadzona przez trenera Artura Markowskiego, zwyciężyła w MEN’s 19 EHF Championship (grupa B). Dzięki zwycięstwu w turnieju rozegranym w Macedonii reprezentacja Polski awansowała do grupy A i wystąpi w Mistrzostwach Europy M2022. W złotej drużynie wystąpił Andrzej Widomski – uczeń klasy maturalnej płockiego SMS-su, który ma już za sobą debiut w zgrupowaniu seniorskiej reprezentacji Polski.

W 2019 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej zainaugurowała projekt Respect Your Talent, którego zadaniem jest promowanie całościowego rozwoju karier sportowych utalentowanych zawodników i zawodniczek. W gronie szesnastu reprezentantów Polski zakwalifikowanych do projektu jest pięć osób z płockiego SMS-u. Są to dwie absolwentki z 2021 roku – Oliwia Domagalska i Karolina Jureńczyk oraz aktualni uczniowie: Nikola Leśniak, Lidia Piotrowska i Andrzej Widomski.

Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek i absolwentów będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej” – dba o to dyrektor sportowy szkoły – Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski), który ma do pomocy doświadczoną kadrę trenerską. Większość kadry szkoleniowej płockiego SMS-su posiada certyfikaty EHF Master Coach. Chłopcy realizują program szkoleniowy opracowany przez Patryka Rombla – trenera męskiej reprezentacji Polski. Natomiast szkolenie dziewcząt jest monitorowane przez Arne Senstada. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają: trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuci, psycholog, pedagog i psycholog sportu.

Szkoła stawia na wszechstronny rozwój młodych zawodników. Obok przygotowania sportowego duży nacisk jest położony na naukę. Przynosi to świetne rezultaty, ponieważ po ośmiu latach działalności, egzamin maturalny zdali wszyscy absolwenci.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. W bieżącym sezonie dwa zespoły dziewcząt zostały zgłoszone do I Ligi Kobiet, a najmłodsze zawodniczki występują w Lidze Juniorek Młodszych WMZPR. U chłopców dwie drużyny grają w I Lidze Mężczyzn, a jeden rywalizuje w Lidze Juniorów WMZPR.

SMS w Płocku kładzie nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie poziomud cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom i zawodnikom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno zaprocentować w przyszłości.

Kadra kierownicza:

– Bogdan Lemanowicz – dyrektor
– Bogdan Zajączkowski – zastępca dyrektora ds. sportowych

Kadra szkoleniowa:

– Marek Jagodziński – juniorki młodsze; trener Reprezentacji Polski K2006,
– Artur Piechota – I Liga Kobiet; trener współpracujący w Reprezentacji Polski K2004,
– Bogdan Zajączkowski – I Liga Kobiet,
– Andrzej Marszałek – I Liga Mężczyzn, trener współpracujący w centralnym szkoleniu bramkarek,
– Krzysztof Kisiel – I Liga Mężczyzn,
– Marcin Markuszewski – juniorzy,
– Artur Góral – trener współpracujący w grupach chłopców,
– Paweł Rydz – trener bramkarek i bramkarzy; trener odpowiedzialny za centralne szkolenie bramkarzy,
– Przemysław Stelmaszewski – trener przygotowania motorycznego

Fizjoterapeuci:

– Monika Gozdecka,
– Magdalena Małecka,
– Paweł Nowacki,
– Wojciech Piasecki

Psycholog – Anna Wawrzyńska

Pedagog – Agnieszka Kroczewska

Psycholog sportu – Paweł Drużek 

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest