5 marca 2022

Złota Varsovia!

W Kwidzynie zakończył się Final Four Mistrzostw Polski Juniorek. Faworytki nie zawiodły. Varsovia w finale pokonała MTS Kwidzyn. Brązowy medal zdobyła Sośnica Gliwice.

W meczu o brązowy medal MPJK zmierzyły się Sośnica Gliwice z Arką Gdynia. Pierwsze dwie akcje małego finału należały do podopiecznych Anny Świszcz i gliwiczanki prowadziły 2:0. Ale ambitna Arka szybko zaczęła grać skuteczniej doprowadzając chwilę później do remisu. Ten utrzymywał się do 11 minuty. Przez kolejne pięć minut żadna z drużyn nie była w stanie zdobyć bramki. Niemoc przełamała dopiero w 16 minucie rzutem z dystansu Marta Bąkowska (9:10). Rozgrywająca Arki Gdynia rozpoczęła lepszy okres gry swojego zespołu. Sośnica bramkę numer 10 zdobyła dopiero w 22 minucie. Po dobrej akcji Tomeckiej gliwiczanki otrzymały rzut karny, który na bramkę zamieniła Natalia Wach. Wszystkie bramki Sośnicy do zakończenia pierwszej połowy były autorstwem Wach, która bezbłędnie egzekwowała rzuty karne i była skuteczna w ataku szybkim. Gliwiczanki złapały kontakt z Gdynią, ale do przerwy przegrywały 16:17.

W drugą część spotkania lepiej weszły podopieczne Adriana Kondraciuka. Nie tylko zdobyły dwie bramki z rzędu, ale również wygrały pierwsze 10 minut 5:3. Wywalczone trzybramkowe prowadzenie Arka utrzymała do 52 minuty. Później pojawiły się problemy ze skutecznością, które wykorzystała Sośnica. Na pięć minut przed końcem spotkania tablica wyników wyświetliła remis (27:27). Następne dwie minuty to udane akcje Magdaleny Widuch i Oliwii Piernikarczyk, które wyprowadziły Sośnicę na prowadzenie 29:27. Arka od 55 minuty nie była w stanie zdobyć bramki, w końcówce meczu zmarnowała rzut karny i ostatecznie musiała uznać wyższość Ślązaczek.

W wielkim finale spotkały się UKS Varsovia Warszawa z gospodyniami turnieju – MTS-em Kwidzyn. Faworytkami były podopieczne trenera Romana Monta, które drogę do Final Four w Kwidzynie przeszły suchą nogą pokonując wszystkie rywalki na swojej drodze bardzo pewnie. Ale MTS Kwidzyn nie zamierzał łatwo oddać złota.

W 10 minucie warszawianki prowadziły zaledwie jedną bramką. W tym czasie dobrze grały rozgrywające z Mazowsza – Joanna Granicka i Ewa Gomulak. Kolejne minuty to bardzo dobra gra bramkarki MTS-u Kwidzyn- Marii Pentek, którą wykorzystały koleżanki z pola odrabiając trzybramkową stratę. W 19 minucie zespół Mariusza Kupca cały czas był bardzo blisko faworytek (9:10). Nie na długo. Varsovii wystarczyło zaledwie 90 sekund, aby znowu wypracować sobie kilku bramkowe prowadzenie i Kwidzyn ponownie musiał gonić. I dogonił. Na cztery minuty przed końcem pierwszej połowy gospodynie rzutem z dystansu doprowadziły do remisu (13:13). Duża w tym zasługa wspomnianej Pentek, która w pierwszej połowie była główną bohaterką MTS-u. Do przerwy, w wielkim finale, prowadziła jednak Varsovia 15:13.

W drugiej połowie błąd zmiany w ekipie MTS-u Kwidzyn i zmarnowany rzut karny sprawił, że Varsovia wyszła na najwyższe prowadzenie w tym spotkaniu (18:23). Podobnie jak w pierwszej połowie sygnał do odrabiania strat dała Pentek, ale tym razem koleżanki z pola były mniej skuteczne i Kwidzyn na kwadrans przed zakończeniem meczu przegrywał 21:25. Dwie minuty później prowadzenie drużyny Romana Monta urosło do jeszcze większych rozmiarów (21:28) i Mariusz Kupiec musiał prosić o czas. Szkoleniowiec MTS-u nie zdołał jednak odmienić losów tego finału. Jego podopieczne w ostatnim kwadransie miały zbyt mało argumentów. UKS Varsovia podobnie jak w 2018 roku pokonała MTS Kwidzyn i została nowymi Mistrzyniami Polski Juniorek.

IV MIEJSCE – SPR ARKA Gdynia

Podczas uroczystego zakończenia finału mistrzostw Polski juniorek zespoły otrzymały medale, puchar ZPRP oraz dyplomy. Została wybrana najlepsza siódemka turnieju, najlepsza bramkarka, MVP i królowa strzelczyń.