16 marca 2022

Odszedł Tadeusz Breguła

Zmarł Tadeusz Breguła – były Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, były Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członek Komisji Coachingu i Metod Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), honorowy członek IHF, trener, społecznik, autor publikacji na temat piłki ręcznej. Miał 93 lata.

Tadeusz Breguła  poświęcił swoje życie piłce ręcznej i aktywnie przyczynił się do jej rozwoju  – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zajmował różne role i pozycje w sporcie. W 1953 roku, jako 25-latek, został trenerem kobiecej reprezentacji Polski, którą prowadził  przez trzy lata. Następnie  – w latach 1956-1967 – trenował męską reprezentację Polski. W latach 1969 -1972 był Sekretarzem Generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Znany jest również jako autor dwóch książek o piłce ręcznej. Był prawdziwym entuzjastą handballu, pomógł wychować wielu młodych graczy.

W 1976 roku Tadeusz Breguła został członkiem Komisji Coachingu i Metod IHF. W tej roli brał udział w czterech igrzyskach olimpijskich: Moskwa 1980, Los Angeles 1984, Seul 1988 i Barcelona 1992.

Po przejściu na emeryturę nadal dzielił się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem, przez wiele lat pracując jako konsultant zawodników w niemieckim klubie HSG Gottmadingen.

Droga Rodzino Zmarłego,

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Tadeusza Breguły – byłego Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, wybitnego eksperta, naszego Kolegi i Przyjaciela. To ogromna, niepowetowana starta dla polskiej i światowej piłki ręcznej oraz całego środowiska sportowego.

W imieniu Zarządu ZPRP i całego środowiska piłki ręcznej chciałbym przekazać Państwu najgłębsze wyrazy współczucia oraz podziękować za dokonania Prezesa Tadeusza Breguły, Jego zasługi i tę codzienną pracę, jaką wykonał na rzecz polskiej i światowej piłki ręcznej.

Łączymy się z Państwem w żalu, wspieramy ciepłym słowem i myślą. Tadeusz na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako ważna postać dla polskiego handballu.

Henryk Szczepański

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest