5 kwietnia 2022

Konferencja Sekretarzy Generalnych EHF

30 – 31 marca w Berlinie odbyła się 13. Konferencja Sekretarzy Generalnych Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF). W wydarzeniu Związek Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) reprezentował członek Zarządu ds. Rozwoju Piłki Ręcznej Grzegorz Gutkowski.

W zeszłym tygodniu na kilka dni Berlin zamienił się w europejską stolicę piłki ręcznej, a członkowie ponad 40 federacji członkowskich EHF zebrali się na Konferencji Sekretarzy Generalnych. Była to pierwsza tego typu konferencja z fizyczną obecnością wszystkich gości i prelegentów od września 2020 roku.

W trakcie konferencji omówiono m.in. przyszłość imprez EHF w młodszych kategoriach wiekowych, których organizacja rozważana jest  w formacie seniorskim, tj. z udziałem 24 drużyn. Grzegorz Gutkowski pozytywnie ocenia planowane powiększenie liczby zespołów uczestniczących w młodzieżowych mistrzostwach kontynentu:

– „Jestem przekonany, że powiększenie liczby uczestników będzie miało korzystny wpływ na popularyzację i rozwój  piłki ręcznej w Europie. Z drugiej strony większa liczba zespołów stawia poważniejsze wyzwania przed organizatorami turniejów mistrzowskich, którzy będą zmuszeni ponosić wyższe koszty niż dotychczas. Projekt jest nadal w fazie dyskusji i analiz, ale w mojej opinii europejskie federacje – w tym ZPRP – powinny podążać w tym kierunku.”

W dalszej części Konferencji zaprezentowano zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną, które wejdą w życie od 1 lipca 2022 i będą zakładać:

– wprowadzenie nowego typu piłek, które nie będą wymagały użycia kleju do piłki ręcznej. Piłki te będą wykonane ze specjalnego materiału i będą trochę mniejsze od aktualnych. Przepis ten będzie wprowadzany stopniowo, począwszy od najważniejszych imprez mistrzowskich

– ograniczenie liczby podań, w momencie sygnalizacji przez sędziego gry pasywnej, z sześciu do czterech

– każdy rzut piłką w głowę bramkarza będzie traktowany jako niesportowe zachowanie i karany co najmniej 2-minutowym wykluczeniem

– w centralnym sektorze boiska, zostanie utworzone koło o średnicy czterech metrów, z którego będzie możliwe wznowienie gry .

Ta ostatnia nowość przypadła do gustu członkowi Zarządu ZPRP.

– „Jest to przepis, który jeszcze bardziej zdynamizuje piłkę ręczną i wpłynie na większą atrakcyjność naszej dyscypliny.

Koncepcja nowego typu piłki, która wykluczy używanie kleju, nie jest czymś nowym. Od dobrych kilku lat czekamy na rozwiązanie w tej kwestii. Być może nastąpi to teraz i będziemy mogli w większym zakresie korzystać z niektórych obiektów sportowych, gdzie nie było to możliwe ze względu na klej? – zauważa Gutkowski.

Przedstawiciele EHF w trakcie konferencji zaprezentowali aktualne trendy w komunikacji cyfrowej wraz z rekomendacją dla narodowych federacji. Udostępniono też informacje na temat tego, w jaki sposób funkcjonowały kanały społecznościowe EHF oraz Mistrzostw Europy Mężczyzn na Węgrzech i Słowacji w 2022 r.. EHF podkreślił, że zdecydowany prym wiedzie dzisiaj Tik Tok, który jest kanałem o największej dynamice i potencjale wzrostu.

Kolejnym punktem agendy konferencji była wizyta w ośrodku treningowym Fuchse Berlin. Aktualny wicelider Bundesligi, którego władze reprezentowali byli wybitni reprezentanci Niemiec – Volker Zerbe i Stefan Kretzschmar -opowiedzieli gościom o strategii i filozofii klubu, która opiera się w dużej mierze na lokalnych zawodnikach i wychowankach akademii.

– To dobry przykład do naśladowania, który pokazuje, że strategia klubu oparta na szkoleniu młodzieży i promowaniu swoich wychowanków przynosi pozytywne efekty oraz buduje lokalną kulturę sportu. Za tym idzie również zainteresowanie lokalnego biznesu i miejscowych kibiców, którzy mocniej identyfikują się z klubem i jego zawodnikami. Widać to m.in. podczas meczów ligowych Fuchse Berlin, które ogląda średnio około 7500 kibiców – mówi Grzegorz Gutkowski.

Finalnym punktem programu 13. Konferencji Sekretarzy EHF było losowanie EHF Euro 2024.

Dla Grzegorza Gutkowskiego, który również jest Dyrektorem Departamentu ds. organizacji Mistrzostw Świata 2023, udział w losowaniu był świetną okazją do obserwacji, jak tego typu wydarzenia organizują nasi zachodni sąsiedzi. Wkrótce podobna impreza czeka ZPRP. 2 lipca w katowickim  NOSPR odbędzie się losowanie grup Mistrzostw Świata 2023, które w dniach 11-29 stycznia odbędą się w Polsce i Szwecji.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest