5 listopada 2022

Polki rozpoczynają Euro!

Za kilka godzin reprezentacja Polski zainauguruje tegoroczna Mistrzostwa Europy. Pierwszym rywalem Polek będą Niemki. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:30 na antenie stacji Eurosport.

Bez większych problemów, i w historycznym stylu Biało-Czerwone awansowały na jeden z najtrudniejszych turniejów w piłce ręcznej. Czy równie łatwo przyjdzie im dzisiaj pokonanie naszych zachodnich sąsiadów? Czy jest to zespół w zasięgu drużyny Arne Senstada? Odpowiedzi na te pytania poznamy dziś późnym wieczorem. Faworytem tego starcia z pewnością będą rywalki. Drużyna, którą w kwietniu 2022 roku objął Markus Gaugish na tegorocznym Euro ma jeden cel – półfinał.

Obie drużyny w Podgoricy zagrają ze sobą po raz 62. Bilans statystyk przemawia na korzyść Niemek, które w meczach z Polską triumfowały 37 razy, 6 razy zremisowały, a w 18 przypadkach górą były Biało-Czerwone. Najcenniejsze zwycięstwo miało miejsce na Mistrzostwach Europy w 1998 roku. Wówczas drużyna prowadzona przez Jerzego Cieplińskiego pokonała reprezentację Niemiec 26:23 i wywalczyła historyczne 5 miejsce na tym turnieju. Od tego czasu na Euro nasza drużyna narodowa nie miała okazji do radości.

W najnowszej historii obie ekipy stawały na przeciwko siebie trzykrotnie. Wszystkie trzy mecze kończyły się zwycięstwem Niemek:

26 listopada 2021: Mecz towarzyski w Madrycie/Hiszpania: 31:27
7 grudnia 2020: Runda eliminacyjna do Mistrzostw Europy w Kolding/Dania: 21:21
25 listopada 2018: Mecz towarzyski w Alicante/Hiszpania: 28:27

W drużynie Markusa Gaugisha zabraknie na tegorocznym Euro kilku ważnych nazwisk. Podstawowa bramkarka Dinah Eckerle spodziewa się dziecka. Dodatkowo w składzie naszych zachodnich sąsiadek zabraknie doświadczonej Antje Doll, Marlene Zapf i Alicii Stolle, która we wrześniu złamała śródręcze. Nie zmienia to faktu, że o sile rywalek będzie stanowić w dużym stopniu dyspozycja Aliny Grijseels, Julie Maidhof i Emily Bolk. Trójkę rozgrywających z pewnością wspomoże ogromnym doświadczeniem Luiza Schulze
i Xenia Smits.

Z kolei w ekipie Arne Senstada ciężar odpowiedzialności za wynik będzie spoczywać na barkach kapitan reprezentacji Polski Moniki Kobylińskiej, doświadczonej Kingi Achruk, a także Karoliny Kochaniak-Sali i Aleksandry Rosiak. Jeśli Polki chcą dzisiaj napisać nową historię muszą zminimalizować liczbę własnych błędów i tworzyć kompletny zespół. Kluczem do zwycięstwa będzie wyeliminowanie z gry wspomnianej Grijseels i równie twarda jak Niemek defensywa.

Emocje tego widowiska rozpoczną się o godzinie 20:30. Wszystkich kibiców kobiecego szczypiorniaka zapraszamy na anteny stacji Eurosport.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest