2 sierpnia 2023

Znamy terminarz turniejów kwalifikacyjnych do IO 2024

26 lipca 2024 roku we Francji odbędą się letnie igrzyska olimpijskie. Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) ogłosiła terminarz sześciu turniejów kwalifikacyjnych dla kobiet i mężczyzn.

Na igrzyskach olimpijskich będzie rywalizowało po 12 reprezentacji w kategorii kobiet i mężczyzn. Na ten moment trzy reprezentacje są pewne gry na igrzyskach olimpijskich – Francja jako gospodarz; Dania jako zwycięzca Mistrzostw Świata mężczyzn 2023 oraz Norwegia jako zwycięzca Mistrzostw Europy kobiet 2022. Kolejne cztery reprezentacje to mistrzowie kontynentalni, a pozostałe sześć drużyn wyłoni turniej kwalifikacyjny. Reprezentacja Polski kobiet oraz mężczyzn cały czas mają szansę zagrać na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku.

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) podjęła decyzję dotyczącą terminarza sześciu turniejów kwalifikacyjnych do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich (OQT) – trzech dla drużyn męskich i trzech dla drużyn kobiecych. Turnieje kwalifikacyjne mężczyzn odbędą się w dniach 14 – 15 lub 16 – 17 marca 2024, natomiast turnieje kwalifikacyjne kobiet odbędą się w dniach 11 – 12 lub 13 – 14 kwietnia 2024.

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 – turniej piłki ręcznej mężczyznwięcej

Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Norwegia, Egipt i Węgry są to drużyny, które zajęły miejsca od 3 do 8 podczas Mistrzostw Świata 2023 i automatycznie przechodzą do turniejów kwalifikacyjnych. Hiszpania i Węgry wezmą udział w turnieju 1 (OQT1), natomiast Szwecja i Egipt będą rywalizować w turnieju 2 (OQT2), a Niemcy i Norwegia zagrają w turnieju 3 (OQT3).

Możliwe, że nastąpi jeszcze zmiana, jeśli któryś z tych krajów zdobędzie miejsce w IO Paryż 2024 dzięki mistrzostwom Europy, które odbędą się w styczniu 2024. Bezpośredni awans na igrzyska w Paryżu otrzyma najlepsza drużyna na Euro (nie licząc Francji i Danii), a dodatkowe dwa najlepsze zespoły zagrają w kwalifikacjach. Podczas Euro reprezentacja Polski zagra w grupie D i zmierzy się z Norwegią, Słowenią i Wyspami Owczymi.

Pozostałe drużyny w kwalifikacjach będą przydzielane na podstawie wyników MŚ 2023: dwie z najwyżej klasyfikowanego kontynentu, dwie z drugiego najwyżej klasyfikowanego kontynentu oraz po jednej z trzeciego i czwartego w rankingu kontynentu – w sumie sześć drużyn.

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 – turniej piłki ręcznej kobiet

W dniach 29.11-18.12.2023 w Danii, Norwegii i Szwecji odbędą się Mistrzostwa Świata kobiet, które będą decydujące o awansie bezpośrednio na igrzyska olimpijskie oraz miejsce w turnieju kwalifikacyjnym. Zgodnie z regulaminem zespoły z miejsc od 2 do 7 mają zapewniony udział w turnieju kwalifikacyjnym.

Biało-Czerwone na Mistrzostwach Świata trafiły do grupy F, w której będą rywalizować z reprezentacją Niemiec, Japonii oraz Iranu.

Pewne występu na igrzyskach olimpijskich 2024 są reprezentantki Francji (gospodarz) i Norwegii (Mistrzynie Europy 2022).

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest