29 marca 2024

Turniej pokazowy piłki ręcznej plażowej na IO w Paryżu z polskim akcentem!

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) ogłosiła „IHF Beach Handball Showcase” w Paryżu, którego celem jest pokazanie piłki ręcznej plażowej jako spektakularnego sportu, podczas gdy oczy świata będą zwrócone na stolicę Francji, która tego lata będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Trzy męskie i trzy żeńskie drużyny All-Star oraz francuskie reprezentacje narodowe mężczyzn i kobiet będą rozgrywać mecze piłki ręcznej plażowej przez trzy dni – w sobotę 27, niedzielę 28 i poniedziałek 29 lipca 2024 r. – w siedzibie FFHB, „Maison du Handball ‘, z siedzibą w Créteil, zaledwie 20 km od Stadionu Olimpijskiego.

Zespołami gwiazd będzie kierować sześciu światowej sławy, obsypanych medalami trenerów, w tym złota medalistka Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2018 Leticia BRUNATI (Argentyna) oraz Mladen PARADZIK (Chorwacja), Khaled HASSAN (Katar), Maria KARANTONI (Grecja), Tamas NEUKUM (Węgry) i Alexander NOVAKOVIC (Niemcy).

W sumie wystąpi 64 (32 mężczyzn, 32 kobiety) najlepszych na świecie zawodników piłki ręcznej plażowej z 18 krajów, w tym zawodnicy z Argentyny, Brazylii, Chorwacji, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Iranu, Holandii, Norwegii, Chin, Portugalii, Kataru, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Urugwaju, oraz co dla nas najważniejsze, z Polski. Naszym przedstawicielem będzie Łukasz Niedzielak. Gratulujemy tego wielkiego wyróżnienia!

, Day 1, Beach Handball EURO 2023, Praia da Nazaré, Nazaré, Portugal, 24.05.2023, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Trzy drużyny w konkursach mężczyzn i kobiet będą składać się z mieszanej narodowości, a czwartą drużyną w każdym z tych zawodów będzie Francja, gospodarz.

„IHF Beach Handball Showcase” to wspólny wysiłek IHF, Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024 (COJOP2024), Francuskiej Federacji Piłki Ręcznej (FFHB) i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Turniej pokazowy piłki ręcznej plażowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jest częścią szerszej serii uroczystości w Créteil, z siedzibą w regionie Val-de-Marne we Francji, które podczas swojego światowego tournée otrzyma znicz olimpijski.

W czasie trwania Igrzysk Olimpijskich – od 26 lipca do 11 sierpnia – odbędzie się szereg bezpłatnych wydarzeń, w tym strefa kibica dla maksymalnie 2000 osób, na której będą transmisje na żywo, wystawy, jedzenie, napoje i koncerty.

Giampiero MASI, przewodniczący Grupy Roboczej IHF ds. Piłki Ręcznej Plażowej, powiedział:
„IHF Beach Handball Showcase zapisze się w historii piłki ręcznej plażowej. Po debiucie na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 jest to kolejny krok w kierunku obecności piłki ręcznej plażowej na Igrzyskach Olimpijskich jako oficjalnego sportu. Kto by sobie to wyobrażał 30 lat temu, kiedy zaczynaliśmy grać na małej włoskiej wyspie?”

Kit McCONNELL, dyrektor sportowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, na XXXIX Zwyczajnym Kongresie IHF 2023 powiedział:

„Piłka ręczna plażowa odgrywa już naprawdę ważną rolę w ruchu olimpijskim, w ramach Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich oraz w ramach naszych szerszych wysiłków na rzecz rozwoju i promocji, jakie podejmujemy.

„To wspaniała forma sportu, wspaniała dyscyplina. Jest łatwa w organizacji, cieszy się bardzo dużą i rosnącą popularnością wśród młodzieży. Ma świetlaną przyszłość.

„Dostrzegliśmy [plażówki] sukces poprzez bezpośrednie włączenie piłki ręcznej plażowej do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczęły się w Buenos Aires w 2018 r. i już potwierdziliśmy udział w Dakarze 2026, a także wsparcie dla tego, co z pewnością będzie świetną okazją do zaprezentowania się w Paryżu.”

Lista zawodniczek i zawodników zespołów All-Star

Kobiety

Magdalini KEPESIDOU (Grecja)
Elisabeth HAMMERSTAD (Norwegia)
Linia KRISTENSEN (Dania)
Patricia SCHEPPA (Brazylia)
Gisella BONOMI (Argentyna)
Renata CSIKI (Węgry)
Rianne MOL (Holandia)
Jimena LAGUNA (Hiszpania)
Patricia ENCINAS (Hiszpania)
Ji Juan DU (Chiny)
Fiorella CORIMBERTO (Argentyna)
Meike KRUIJER (Holandia)
Isabel KATTNER (Niemcy)
Carolina PIRES MILITAO (Brazylia)
Renata DA SILVA SANTIAGO (Brazylia)
Cristiana MORGADO (Portugalia)
Ana Maria URSU (Portugalia)
Lucie Marie KRETZSCHMAR (Niemcy)
Nathalie SOUZA GUEDES DE SENA (Brazylia)
Christine MANSOUR (USA)
Asuncion BATISTA (Hiszpania)
Lina LARSEN (Dania)
Emese TOTH (Węgry)
Isabel BARNARD (Holandia)


Mężczyźni

Mohsen AL YAFAEI (Katar)
Peter HAJDU (Węgry)
Mohammed ZAKY HASSAN (Katar)
Jesus LUIZ DOMINGO (Hiszpania)
Gil Vicente DE PAES PIRES (Brazylia)
Santiago RODRIGUEZ (Urugwaj)
Severin HENRICH (Niemcy)
Ivan DUMENCIC (Chorwacja)
Moritz EBERT (Niemcy)
Ivan JURIC (Chorwacja)
Ebiye UDO-UDOMA (USA)
Hani KAKHI (Katar)
Attila KUN (Węgry)
Bruno CARLOS DE OLIVEIRA (Brazylia)
Elhji TOURE JABBY (Hiszpania)
Nahuel PEREZ (Argentyna)
Laszlo NAHAJ (Węgry)
Łukasz NIEDZIELAK (Polska)
Diogo FERREIRA (Portugalia)
Lucian BURA (Chorwacja)
Andrew (Drew) DONLIN (USA)
Martin VILSTRUP ANDERSEN (Dania)
Thiago DE OLIVEIRA BARCELOS (Brazylia)
Ali HEIDARIAN (Iran)

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest