13 lipca 2024

EURO U20: trzecia pozycja Polaków na koniec fazy grupowej. Zagramy o miejsca 9-16

Młodzieżowa reprezentacja Polski wygrała z rówieśnikami z Ukrainy (36:22) na zakończenie fazy grupowej Mistrzostw Europy do lat 20, które odbywają się na Słowenii. Tym samym Biało-Czerwoni pierwszą fazę turnieju zakończyli na trzecim miejscu i od poniedziałku będą rywalizować o miejsca 9-16.

Ukraina – Polska 22:36 (8:16)

Polska: Błażejewski, Drożdż – Grzenkowicz, Wasiak 8, Marchewka 1, Wierzbicki 4, Wrona 2, Żyszkiewicz 6, Luksa, Olczyk, Rodak 1, Pepliński 6, Wielgucki 3, Fajfer 2, Sladkowski 2, Mielczarski 1

Polscy młodzieżowcy zmagania w turnieju EHF EURO U20 na Słowenii rozpoczęli od dwóch porażek z drużynami ze Skandynawii. Na inaugurację turnieju lepsi okazali się Szwedzi (38:26), a w czwartek dwa punkty zgarnęli Islandczycy (37:32).

Ostatnim meczem fazy grupowej Mistrzostw Europy do lat 20 było starcie z Ukrainą. Wynik sobotniego meczu miał zdeterminować dalsze losy Biało-Czerwonych na słoweńskich mistrzostwach. W zależności od rezultatu Polaków oraz rozstrzygnięć w pozostałych grupach, nasi reprezentanci wciąż utrzymywali szanse na kwalifikację do strefy miejsc 9-16.

Aby tak się stało, Biało-Czerwoni musieli nie tylko pokonać Ukrainę, ale zwyciężyć jak największą różnicą bramkową, by uzyskać możliwie najbardziej korzystny bilans bramek w klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc w fazie grupowej.

Nasi zawodnicy musieli być doskonale świadomi celu, ponieważ od pierwszej minuty sobotniego starcia starali się narzucić swój rytm gry i jak najszybciej zbudować solidną zaliczkę. Podopieczni trenera Bernackiego świetnie rozpoczęli mecz. Po pięciu minutach Polacy mieli na koncie cztery gole, podczas gdy rywale wciąż czekali na pierwsze trafienie.

Pierwsza bramka dla Ukrainy padła w 7. minucie, ale nie zmieniło to obrazu gry. Polacy wciąż dominowali. Dobrze dysponowani byli przede wszystkim Marcin Pepliński i Patryk Wasiak, a w bramce kilka udanych interwencji zaliczył Nikodem Błażejewski. Po kwadransie gry przewaga naszej drużyny wzrosła do siedmiu “oczek” (10:3).

Kolejny lepszy fragment Biało-Czerwonych przyszedł tuż przed przerwą. Polacy zdobyli trzy bramki z rzędu, dzięki czemu kilka chwil później schodzili do szatni przy prowadzeniu 16:8.

Po powrocie do gry chwilowo inicjatywę przejęli Ukraińcy (10:16), ale Polacy momentalnie odzyskali kontrolę i ponownie kolejne bramki zdobywali seriami (21:12). Do grona czołowych strzelców dołączył Krzysztof Żyszkiewicz, świetne wejście między słupki zaliczył Daniel Drożdż.

Od tego momentu Biało-Czerwoni konsekwentnie pilnowali przewagi, powiększając przy tym różnicę, i ostatecznie wygrali wynikiem 26:22. Sobotni rezultat zapewnił naszej drużynie udział w grze o miejsca 9-16. Awans do tego grona wywalczyły cztery z sześciu drużyn sklasyfikowanych na trzecich miejscach w fazie grupowej, które zostały uszeregowane według zdobytych punktów, a następnie bilansu bramkowego.

Biało-Czerwoni fazę grupową zakończyli z dwoma punktami i bilansem bramek -3. Taki rezultat pozwolił wyprzedzić Włochów (2 punkty, bilans – 16), Rumunów (2 punkty, bilans – 13) oraz Wyspy Owcze (2 punkty, bilans -8).

Pierwsze mecze drugiej rundy mistrzostw zostaną rozegrane w poniedziałek, a pierwszym rywalem Polaków będzie drużyna z Macedonii Północnej (godz. 12.00). Transmisje na żywo ze wszystkich meczów EHF EURO U20 można obejrzeć bez opłat na platformie EHFTV (TUTAJ).

Terminarz młodzieżowej reprezentacji Polski w strefie miejsc 9-16 EHF EURO U20:
Polska – Macedonia Północna: poniedziałek 15 lipca, godz. 12.00
Polska – Francja: wtorek 16 lipca, godz. 14.20
Polska – Rumunia: czwartek 18 lipca, godz. 14.20