Strona główna | Europejskie Puchary | Orlen Wisła zagra w TOP16 Ligi Mistrzów!

Orlen Wisła zagra w TOP16 Ligi Mistrzów!

Wicemistrzowie Polski po fantastycznym, momentami wręcz niewiarygodnym meczu awansowali po raz piąty do TOP 16 Ligi Mistrzów. Orlen Wisła zwyciężyła na wyjeździe 27:20 duński Bjerringbro-Silkeborg. Tydzień temu rywale wygrali w Płocku 26:22.

23.02.2019 Plock Orlen Arena Pilka reczna Velux EHF Liga Mistrzow 2018/2019 Orlen Wisla Plock - Bjerringbro-Silkeborg N/z Tomasz Gebala, Jesper Brian Noddesbo Foto Adam Starszynski / PressFocus 23.02.2019 Plock Orlen Arena Handball Velux EHF Champions League 2018/2019 Orlen Wisla Plock - Bjerringbro-Silkeborg Tomasz Gebala, Jesper Brian Noddesbo Credit Adam Starszynski / PressFocus

Płocczanie do zawodów przystąpili osłabieni brakiem zawieszonego na dwa mecze Renato Sulicia i kontuzjowanego Igora Żabicia. W tej sytuacji trener Xavier Sabate w rewanżu mógł korzystać tylko z jednego nominalnego obrotowego, czyli Mateusza Piechowskiego.
„Nafciarze” w początkowych minutach byli bardzo skuteczni w ataku pozycyjnym. Prowadzili nawet 3:2. Gospodarze rzucili jednak kilka bramek z rzędu i wydawało się, że zaczęli dyktować warunki gry. Kłopoty kadrowe płocczan powiększyły się pod koniec pierwszego kwadransa. W ciągu minuty wiślacy – po czerwonych kartkach – stracili dwóch zawodników tj. Dana Racoteę i Jose de Toledo. W tej sytuacji plany o zanotowaniu korzystnego wyniku przez gości należało mocno zweryfikować.

Trzy kolejne trafienia Tomasza Gębali spowodowały, że płocczanie przegrywali tylko różnicą jednego gola. Reprezentanta Polski w ataku wspierał Ziga Mlakar. Z kolei Adam Morawski interwencjami w bramce udowadniał, że jest w wysokiej formie. Cóż z tego skoro gospodarze umiejętnie wykorzystywali grę w przewadze, a dodatkowo często skutecznie wykańczali kontry.

23.02.2019 Plock Orlen Arena Pilka reczna Velux EHF Liga Mistrzow 2018/2019 Orlen Wisla Plock - Bjerringbro-Silkeborg N/z Renato Sulic Foto Adam Starszynski / PressFocus 23.02.2019 Plock Orlen Arena Handball Velux EHF Champions League 2018/2019 Orlen Wisla Plock - Bjerringbro-Silkeborg Renato Sulic Credit Adam Starszynski / PressFocus

Po przerwie sposobem na rywali miała być wysunięta obrona wiślaków. Rzeczywiście taktyka przynosiła efekty, gdyż gospodarze przez ponad sześć minut nie byli w stanie rzucić gola. Niestety polski zespół też nie imponował w tym okresie w akcjach ofensywnych. Starania przyjezdnych doprowadziły do remisu, a trafienie na 16:16 zaliczył Piechowski. Tymczasem wiślacy byli już na plus trzy. Cudów między słupkami dokonywał Morawski. Mijał trzeci kwadrans, a gospodarze mieli na koncie w drugiej połowie tylko jedno trafienie.

Gębala po atomowym uderzeniu wyprowadził wicemistrzów Polski na 4-bramkowe prowadzenie. Po ataku na twarz tego zawodnika sędziom zabrakło konsekwencji i Klaus Thomsen ukarany został tylko 2-minutami. Po dwójkowej akcji Nacho Moya – Michał Daszek ten drugi dał 5-bramkowe przewagę. A Morawski dalej bronił jak w transie – obronił drugi w meczu rzut karny. Pechowym strzelcem okazał się słynny Jesper Noeddesbo. Takiej okazji po drugiej stronie boiska nie zmarnował za to Lovro Mihić. Na plus siedem dodał po kontrze Daszek, a zegar wskazywał mniej niż dwie minuty do końca.

Gospodarzom w samej końcówce wyraźnie minęła ochota do walki. Ich kibice zrezygnowani w ciszy opuszczali JYSK Arenę w Silkeborgu. Odwrotnie fani wiślaków, szaleli ze szczęścia, powoli docierało do nich, że ich ekipa awansowała do TOP 16 elitarnych rozgrywek.

W tej fazie rozgrywek rywalem Orlen Wisły będzie drugi zespół grupy B, węgierski MOL-Pick Szeged.

BJERRINGBRO-SILKEBORG – ORLEN WISŁA PŁOCK 20:27 (15:13)

BJERRINGBR: Larsen, Rezar – Nielsen Oris 4, Pedersen 3, Thomsen, M. Nielsen 1, Lassen 2, Plogv Hansen 1, Skube, Noddesbo 5, Plougstrup, Hundstrup, Jensen 2, Knudsen 2.

ORLEN WISŁA: Morawski, Borbely – Daszek 5, Krajewski 1, Racotea 1, Moya 2, Zdrahala 1, Obradović, Góralski, Piechowski 3, Tarabochia, Mihić 4, de Toledo, Gębala 4, Mlakar 6. Czerwone kartki: Racotea, de Toldeo.

Sędziowali: Miljan Vesović, Novica Mitrović (Czarnogóra). Widzów 2213.

Pierwszy mecz 26:22 dla Bjerringbro. Awans Orlen Wisły.