15 maja 2019

Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Witold Bańka, minister sportu i turystyki został wybrany w Montrealu przed przedstawicieli rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej na prezydenta tej organizacji. Oficjalnie na stanowisko zostanie zatwierdzony w listopadzie, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 r.

Foto Lukasz Laskowski / PressFocus

To ważny moment dla Polski. Ten wybór to wielki honor, ale również odpowiedzialność. To także sukces polskiej dyplomacji. Dziękuję też Radzie Europy za zaangażowanie. Obok Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, WADA jest najważniejszą organizacja sportową. Przed głosowaniem czułem się jak przed startem w najważniejszych zawodach. Trzeba było się zaprezentować, odpowiadać na pytania. To był trudny moment, który wymagał trzymania nerwów na wodzy – powiedział minister Bańka przed kamerą TVP Info.

Jego kontrkandydatem był Marcos Diaz z Dominikany, były pływak długodystansowy. Na stanowisku Polak zastąpi Sir Craiga Reddiego, który funkcję tę pełni od 2014 roku jako reprezentant ruchu olimpijskiego. Zgodnie z zasadą rotacji teraz prezydenta WADA wskazywali przedstawiciele rządów.

Witold Bańka pełni funkcję Ministra Sportu i Turystyki od 2015 roku. W maju 2017 roku został wybrany przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA. 30 stycznia 2019 roku. w Strasburgu państwa członkowskie Rady Europy wybrały go jako swojego kandydata na szefa Światowej Agencji Antydopingowej.

Zasadnicze punkty programu ministra Witolda Bańki:

  • budowa silnej sieci NADO (Narodowych Organizacji Antydopingowych)  finansowanych m.in. ze środków Funduszu Solidarności Antydopingowej,
  • zwiększenie zaangażowania zawodników w walkę z dopingiem w sporcie,
  • zmiana podejścia do kwestii akredytowanych laboratoriów antydopingowych, poprzez m.in. sukcesywne zwiększanie ich liczby,
  • zapewnienie ścisłej współpracy między rządami, ruchem sportowym, NADO i wszystkimi interesariuszami.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA)

To najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Powstała w 1999 r. ze wspólnej inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i władz publicznych całego świata, które podpisały w tej sprawie specjalną deklarację. Zadaniem WADA jest wyznaczanie standardów walki z dopingiem oraz ich monitorowanie. Flagowym projektem Agencji jest Światowy Kodeks Antydopingowy i dokumenty niższego rzędu – międzynarodowe standardy, które wspólnie służą harmonizacji działań w zakresie walki z dopingiem.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest