23 maja 2019

Henryk Rozmiarek uhonorowany przez PKOl

W Centrum Olimpijskim w Warszawie uroczyście ogłoszono laureatów 52. Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Tradycja honorowania w Polsce ludzi sportu, którym szczególnie bliskie są reguły czystej gry sięga lat 60. ubiegłego stulecia.

Wyróżnienie za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu otrzymał Henryk Rozmiarek, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej.

Fot. PKOl

Henryk Rozmiarek to jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki ręcznej. To jedyny nasz szczypiornista, który uczestniczył w trzech igrzyskach olimpijskich (1972, 1976 – brązowy medal, 1980). Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

W narodowej reprezentacji rozegrał blisko 200 spotkań, zawsze będąc bardzo mocnym jej punktem. „Od zawsze” również związany z Poznaniem i miejscowymi klubami – Grunwaldem i Posnanią. W latach 80. przez pewien czas występował także w klubach niemieckich.

Po zakończeniu kariery zawodniczej oddał się pracy szkoleniowej – pracował w klubach polskich (m.in. w Stelmecie Zielona Góra i Piotrcovii) i zagranicznych (w Grecji i Kanadzie). Był wieloletnim asystentem i konsultantem trenerów polskich kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych.

Za osiągnięcia sportowe i działalność trenerską wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Ostatnio, mimo kłopotów zdrowotnych, Henryk Rozmiarek pozostaje aktywny – jako wolontariusz prowadzi treningi bramkarek w lokalnym klubie sportowym, jednocześnie przekazując podopiecznym takie wartości jak: fair play, przywiązanie do barw klubowych, szacunek dla rywala.

Fot. PKOl

Gości uroczystości powitał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, którzy przypomniał, że nagrody Fair Play PKOl przyznaje już od ponad półwiecza i w gronie ich laureatów jest wiele wybitnych osobistości rodzimego sportu.

„Nie wyobrażam sobie sportu bez czystej gry – stwierdził sternik PKOl – to nie tylko przestrzeganie przepisów i regulaminów sportowych, ale również właściwe traktowanie rywala, powstrzymywanie się od niedozwolonego wspomagania, gotowość do rezygnacji z własnych ambicji sportowych na rzecz niesienia pomocy lub wręcz ratunku innym” – zaznaczył.

Rodowód dorocznych nagród przypomniała kierująca Klubem Fair Play Hanna Wawrowska. Przypomniała, że zapoczątkowała je powstała w roku 1963 inicjatywa redakcji „Sztandaru Młodych”, która postanowiła wyłonić „Dżentelmena sportu”. H. Wawrowska przytoczyła także listę najbardziej zasłużonych dla promocji idei fair play działaczy ruchu olimpijskiego.

Największe zainteresowanie wywołało, a i wzbudziło sporo emocji ogłoszenie laureatów nagród za rok 2018.

Główne Trofeum Fair Play przyznano członkom narodowej zimowej wyprawy na himalajski szczyt K-2, którzy – rezygnując ostatecznie ze zdobycia tego szczytu – okazali pomoc Francuzce Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, którzy znaleźli się w opresjach po zdobyciu Nanga Parbat.

Czwórkę himalaistów bezpośrednio zaangażowanych w ratowanie dwojga wspinaczy specjalnym wyróżnieniem uhonorowali także skupieni w specjalnie powołanej kapitule dziennikarze sportowi.

W trakcie uroczystości uhonorowani zostali: 

* Dyplomem okolicznościowym za „czyn czystej gry” – Marcin Kamiński (żeglarstwo)

* Wyróżnieniami za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”:

Henryk Rozmiarek (piłka ręczna), Andrzej Zabawa (hokej na lodzie) oraz Wojciech Zabłocki (szermierka)

* Wyróżnieniami im. prof. Zofii Żukowskiej za „promocję wartości Fair Play”:

Jarosław Andziak (kajakarstwo), Witold Bańka (lekkoatletyka) i Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)

Honorową statuetkę PKOl za hołdowanie zasadom fair play w trakcie 40-letniej pracy dziennikarskiej otrzymała wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia i TVP Włodzimierz Szaranowicz, a wyróżnienie za determinację w walce o powrót do sportu – żużlowiec Tomasz Gollob (na uroczystości zastąpił go prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora).

Uroczystość uatrakcyjnił występ chóru dziecięcego ARTOS działającego przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz pokaz najmłodszych adeptów floretu z „Akademii szermierczej”.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest