30 maja 2019

Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Kwidzynie

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Gdańsku zostanie przeniesiona do Kwidzyna. To konieczność z uwagi na brak dostępu do hali treningowej przy ulicy Kołobrzeskiej. Urząd Miasta Gdańska oficjalnie  poinformował, że w roku szkolnym 2019/2020 NLO SMS ZPRP  – z uwagi na duże obłożenie – nie będzie mogła korzystać z hali i musi znaleźć nowe miejsce treningowe dla swoich uczniów. Z przeprowadzonych przez ZPRP analiz wynika, że w Gdańsku nie ma obecnie żadnego innego obiektu, który spełniałby możliwości i wymogi lokalowe, logistyczne oraz treningowe niezbędne do profesjonalnej edukacji sportowej uczniów NLO SMS ZPRP Gdańsk.

Kwidzyn – miasto piłki ręcznej

Kwidzyn jest otwarty na współpracę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i jest gotowy udostępnić swoje obiekty sportowe na potrzeby Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Miasto ma profesjonalną infrastrukturę sportową, 4 pełnowymiarowe hale do piłki ręcznej, dwa baseny, siłownie, gabinety odnowy biologicznej. Dla uczniów dostępny będzie internat o wysokim standardzie. Kwidzyn to miasto piłki ręcznej i samorząd, który stawia na rozwój sportu młodzieżowego. Chluba Miasta – Klub MTS wychował wiele reprezentantek i reprezentantów Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Od 2000 roku seniorski MMTS występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Problem z bazą treningową w Gdańsku

Pierwsza informacja dotycząca problemów z dostępem do hali trafiła do ZPRP 27 marca 2019 r. Dyrekcja Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego  SMS ZPRP w Gdańsku otrzymała pismo od Dyrektor Ogólnokształcących Szkół Sportowych w Gdańsku z informacją o konieczności jedynie ograniczenia wynajmowanych przez szkołę powierzchni hali sportowej przy ul. Kołobrzeskiej.

Pod koniec kwietnia ZPRP został  telefonicznie poinformowany,  że w roku szkolnym 2019/2020 NLO SMS ZPRP w Gdańsku w ogóle nie będzie mogła korzystać z tego obiektu. Po otrzymaniu tej informacji Związek podjął natychmiastowe działania, by Szkoła kontynuowała swoją działalność w dotychczasowej lokalizacji. 29 kwietnia wystosowane zostało pismo do Pani Aleksandry Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska z prośbą o wsparcie i pomoc w rozwiązaniu niezwykle ważnego dla gdańskiego sportu i całej polskiej piłki ręcznej problemu. Szkoła w Gdańsku ma swój wielki dorobek i prestiż. Od ponad 20 lat budowała dydaktyczną markę Gdańska oraz kształciła reprezentantów Polski, medalistów Mistrzostw Świata i Europy. Jej Wychowankowie to często gwiazdy polskiej, europejskiej i światowej piłki ręcznej.

21 maja ZPRP otrzymał odpowiedź, że hala przy ul. Kołobrzeskiej jest maksymalnie wykorzystana i przeznaczona na treningi grup sportowych z gdańskich szkół publicznych  – stąd nie ma możliwości spełnienia oczekiwań wszystkich chętnych, którzy chcą ją wynajmować. O tej decyzji natychmiast powiadomieni zostali Rodzice i Uczniowie NLO SMS ZPRP Gdańsk.

Nabór do klas pierwszych do Kwidzyna.  Klasy drugie i trzecie jeszcze w Gdańsku?

ZPRP w pełni rozumie niepokój Uczniów, Rodziców i Kadry Nauczycielskiej związany z ewentualną zmianą siedziby Szkoły, dlatego walczy o to, by podopieczni NLO SMS ZPRP Gdańsk mogli w spokoju ukończyć edukację w Gdańsku. Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki raz jeszcze zwrócił się do Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz z prośbą o ponowną analizę sprawy i kompromis  – czyli umożliwienie  dokończenia nauki w Gdańsku uczniom klasy drugiej i trzeciej. Nabór do klasy pierwszej przeprowadzony zostanie już do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie.

Jan Korczak-Mleczko

Rzecznik Prasowy ZPRP

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest