20 grudnia 2019

TNO: remis Polek na start

Reprezentacja Polski juniorek młodszych zremisowała na inaugurację Turnieju Nadziei Olimpijskich w Szczyrku ze Słowacją 36:36 (16:17). Turniej potrwa do niedzieli.

Przed tygodniem w Szczyrku rywalizowali chłopcy. Ten weekend należy już do dziewczyn. Niezmienne pozostały natomiast hala, ranga turnieju oraz skład uczestników: do Polski znów przyjechały drużyny z Węgier, Czech oraz Słowacji.

I to właśnie ostatnie z wymienionych były pierwszym rywalem Biało-Czerwonych na Turnieju Nadziei Olimpijskich. W pierwszej połowie warunki dyktowały przyjezdne, w pewnym momencie uciekły Polkom aż na pięć bramek (13:8, 23. min.). Gospodynie potrafiły jednak zewrzeć szyki i jeszcze do przerwy zniwelować straty do jednego “oczka” (16:17).

Po zmianie stron sytuacja odwróciła się o 180 stopni i to Biało-Czerwone zaczęły dominować nad przeciwniczkami. W 38. minucie wyrównały wcześniejszą przewagę Słowaczek, prowadząc 26:21. Co ciekawe, do końca meczu rywalki nie dość że odrobiły straty, to odbudowały prowadzenie (34:29, 53. min.). Polki jeszcze raz potrafiły jednak odmienić losy meczu (36:36). Nieco chaotyczna druga połowa zakończyła się remisem.

Duża w tym zasługa duetu Joanna Granicka i Emilia Więckowska. Pierwsza zdobyła aż 13, druga – osiem trafień. Były to najskuteczniejsze zawodniczki na parkiecie. Siedmioma bramkami po słowackiej stronie odpowiedziała Anna Meszaros.

W drugim meczu Węgierki rozbiły Czeszki aż 42:23. Madziarki pokazały moc, do przerwy pozwoliły rywalkom rzucić zaledwie osiem bramek. Interesujące, że każda z zawodniczek znad Balatonu, za wyjątkiem duetu bramkarek, zapisała się z bramką w protokole meczowym, co pokazuje głębię składu tego zespołu.

W sobotę, drugiego dnia imprezy, o godz. 16.00 Węgierki zagrają ze Słowaczkami, Polki o 18.30 zmierzą się zaś z Czeszkami.

Transmisje ze wszystkich meczów turnieju w COS OPO Szczyrk dostępne są na kanale YOUTUBE ZPRP (@handballpolska)