16 stycznia 2020

Rozpoczyna się runda zasadnicza EHF EURO 2020

Zakończyła się runda wstępna EHF EURO 2020 organizowanego w Szwecji, Norwegii oraz Austrii. Nie obyło się bez niespodzianek: poza turniejem są już Francja oraz Dania. Polacy zostali sklasyfikowani na 21. miejscu.

fot. Norbert Barczyk / PressFocus

W środę trzecią kolejkę gier zakończyła grupa E, zamykając tym samym rundę wstępną EURO 2020. Do fazy zasadniczej awansowało 12 zespołów, reszta skończyła swój udział w imprezie. Kolejność na miejscach 13-24 została ustalona.

Zaskoczenia? Są. Nawet sensacje. Z turniejem już na tym etapie pożegnali się bowiem faworyci – mistrzowie oraz wicemistrzowie olimpijscy – Duńczycy i Francuzi. Skandynawów wyeliminowały ekipy z Węgier oraz Islandii, Trójkolorowych – Norwegia oraz pretendenci do miana „czarnego konia” mistrzostw, Portugalczycy. Zawiedli także Serbowie. Kadra mająca w swoich szeregach renomowanych zawodników wciąż nie może odnaleźć się jako drużyna i po trzech porażkach zajęła ostatnie miejsce w grupie.

A na plus? Moc pokazali Hiszpanie. Trzy wysokie zwycięstwa, w tym +7 z Niemcami zwiastują, że La Rioja będzie bić się o medale. Komplet triumfów zanotowali także Słoweńcy, Norwegowie, Chorwaci oraz Austriacy. Zwłaszcza postawa tych ostatnich może zaskakiwać.

Gospodarzom świetnie lideruje Nikola Bilyk z THW Kiel, jak dotąd król strzelców turnieju z 28 bramkami na koncie i najlepszy asystent (19 takich podań). Najskuteczniejszym bramkarzem po fazie wstępnej jest za to Andreas Palicka. Szwed broni z 42-procentową efektywnością.

Na drugim biegunie, bez punktów imprezę zakończyli wspomniani Serbowie, Ukraińcy, Łotysze Bośniacy, Rosjanie oraz, niestety, Polacy. Biało-Czerwoni oraz kolejne 11 ekip z miejsc 3-4 w swoich grupach poznały już końcowe lokaty (na podstawie bilansu bramkowego). Oto one:

Klasyfikacja EHF EURO 2020:
13. Dania
14. Francja
15. Macedonia Północna
16. Szwajcaria
17. Holandia
18. Czarnogóra
19. Ukraina
20. Serbia
21. POLSKA
22. Rosja
23. Bośnia i Hercegowina
24. Łotwa

Ekipy, które uzyskały awans do rundy głównej rywalizować będą od czwartku w dwóch grupach, do której „zabrały” punkty z gier z pozostałymi drużynami premiowanymi promocją. Awans do półfinału wywalczą dwie najlepsze z każdej z nich.

Grupa 1 (powstała z grup A, B i C):
1. Chorwacja, 2 pkt.
2. Hiszpania, 2
3. Austria, 2
4. Niemcy, 0
5. Białoruś, 0
6. Czechy, 0

Grupa 2 (powstała z grup D, E, F):
1. Węgry, 2 pkt.
2. Norwegia, 2
3. Słowenia, 2
4. Szwecja, 0
5. Islandia, 0
6. Portugalia, 0

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest