24 stycznia 2020

Chorwacko Hiszpański finał ME

Chorwaci po dogrywce półfinału mistrzostw Europy 2020 pokonali Norwegię (29:28), Hiszpanie zaś odparli szarżę Słoweńców w ostatnich sekundach gry (34:32). Hrvatska w finale imprezy zmierzy się zatem z ekipą z Półwyspu Iberyjskiego.

W pierwszym półfinale jedyna jak dotąd ekipa z kompletem zwycięstw w mistrzostwach – Norwegia – mierzyła się z Chorwacją. Mecz z pewnością zostanie zapamiętany na długo, do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były bowiem aż dwie dogrywki.

W trakcie regulaminowego czasu gry ton nadawali Chorwaci, którzy w pewnym momencie prowadzili nawet trzema trafieniami, ale w decydujących momentach ekipy grały bramka za bramkę. W końcu, po 79. minutach spotkania, trafienie na wagę awansu zdobył Żelijko Musa, Norwegom zabrakło czasu na wyrównanie. Ławka rezerwowych Hrvatskiej eksplodowała z radości.

Wielkie emocje przyniósł także drugi półfinał. W nim Hiszpanie walczyli ze Słowenią. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego dość szybko wyrobiła sobie przewagę, bo do przerwy La Rioja prowadziła już pięcioma bramkami (20:15). Po zmianie stron Hiszpanie do przewagi dołożyli jeszcze jedno „oczko” i wydawało się, że kontrolują mecz. Słoweńcy w ostatnim kwadransie przypuścili jednak prawdziwy sztorm na bramkę rywali. Zaczęli odrabiać straty i minutę przed końcem doprowadzili nawet do kontaktu (32:33). Na więcej Hiszpanie jednak nie pozwolili.