20 sierpnia 2020

Poznanianki ze złotem MP Juniorek Mł. w plażówce

Juniorki młodsze KS Pyrki Poznań zdobyły mistrzostwo Polski w piłce ręcznej plażowej. Dwudniowe zawody zostały rozegrane  w Centrum Sportów Plażowych przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie.

Przed rokiem na szczecińskim kąpielisku Dąbie złoty medal MP wywalczyła ekipa Sambora Tczew. Tym razem zespół Roberta Karnowskiego ponownie dotarł do finału, ale trofea za mistrzostwo odebrały rywalki.

Drużyna Karoliny Pedy w finale pokonała 2:0 MKS Sambor Tczew.  Identyczny rezultat zanotowano w spotkaniu o brązowy medal. MKS Kusy Szczecin zwyciężył MUKS Skałka Śląsk Świętochłowice.

Zanim kibice emocjonowali się rywalizacją o medale doszło do spotkań półfinałowych. Triumfator grupy A – Pyrki bez większych problemów uporał się dwóch setach z zawodniczkami Skałki-Śląsk Świętochłowice. Drugi ze zwycięzców grupowych (pula B) Kusy Szczecin zmierzył się w celującym w drugi mistrzowski tytuł z rzędu, Samborem. Obie partie były bardzo wyrównane. Tczewianki je minimalnie wygrały, a w drugim secie zwycięskie punkty na 15:14 zdobyły niemalże równo z końcem regulaminowego czasu. Po konsultacjach sędziowie ostatecznie zaliczyli ten wynik. W tej sytuacji w meczach o medale doszło do rewanżów za potyczki w grupach.

W spotkaniu o brąz szczecinianki z Kusego rozegrały znacznie lepiej końcówki setów niż Skałka. W decydującym meczu o końcowej kolejności na najwyższych miejscach, szczególnie w pierwszym secie, doszło do zaciętej rywalizacji.

Akcja zakończona “złotą bramką”

Drużyny zdobywały punkty na przemiennie. Tablica taki wynik wskazała do stanu 14:14. Po 10 minutach trzeba było wyłonić zwycięzcę tej partii na zasadzie „złotej bramki”. Oba zespoły najpierw zmarnowały po kilka okazji, by wreszcie rzut Nataszy Bętkowskiej zapewnił Pyrkom prowadzenie w setach 1:0. Drugą partię tczewianki rozpoczęły mocno zdekoncentrowane (0:8) widać było, że bardzo przeżywają niepowodzenie sprzed chwili. Gdy otrząsnęły się z niemocy to mecz się wyrównał, ale zabrakło już czasu, aby mogły odmienić losy tytułu mistrzowskiego.

Najlepiej punktująca: Natalia Rogalska -75 pkt. – KS Pyrki Poznań
Najlepsza bramkarka: Oliwia Piotrowska – MKS Kusy Szczecin
Najlepsza zawodniczka: Oliwia Gierszewska – MKS Sambor Tczew

Turniej zakończyła efektowna dekoracja tegorocznych medalistek Mistrzostw Polski. Nagrody najlepszym zespołom wręczali: Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Zygfryd Kuchta, członek zarządu ZPRP Marcin Zubek, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski oraz Marek Góralczyk – dyrektor ZPRP ds. piłki ręcznej plażowej i Prezes Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej Marek Sobolczyk.