27 listopada 2020

50. Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie

Andrzej Kraśnicki – Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Bertus Servaas – Prezes Łomży Vive Kielce znaleźli się w  tegorocznym rankingu 50. Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie magazynu „Forbes” i firmy Pentagon Research. W klasyfikacji zwyciężył Robert Lewandowski – napastnik Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Andrzej Kraśnicki w tegorocznym zestawieniu zajął 14. miejsce, a Bertus Servaas 27. Ranking 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie to coroczna próba oceny polskiego rynku sportowego oraz najważniejszych osób, które go tworzą  – sportowców, trenerów, działaczy sportowych, przedsiębiorców, sponsorów czy dziennikarzy sportowych. Zestawienie tworzone jest przez magazyn ekonomiczny „Forbes” oraz firmę badawczą Pentagon Research.

W 2020 roku ranking powstał na bazie analizy rozpoznawalności, wizerunku i medialności osób związanych z polskim sportem, a także w oparciu o ocenę 33-osobowej kapituły eksperckiej, złożonej m.in. ze specjalistów od marketingu i analityków rynku sportowego, akademików zajmujących się problematyką sportową czy byłych sportowców.

Imponujące debiuty

Jedną z największych sportowych sensacji tego roku – nie tylko w Polsce – sprawiła Iga Świątek. 19-letnia tenisistka niespodziewanie wygrała Roland Garros, stając się pierwszą polską triumfatorką imprezy wielkoszlemowej. Ten sukces pomógł jej zadebiutować w rankingu 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie na bardzo wysokim 10. miejscu. Spektakularny debiut zaliczył także Bartosz Zmarzlik, który zdobywając przed kilkoma tygodniami – drugi raz z rzędu – mistrzostwo świata, został najbardziej utytułowanym polskim żużlowcem w historii. W zestawieniu „Forbesa” i Pentagon Research znalazł się na 22. pozycji.

Ranking pokazał siłę biznesu

W tegorocznym zestawieniu, przygotowanym w trakcie pandemii koronawirusa, wyraźnie widać dużą rolę przedsiębiorców, menedżerów i działaczy zaangażowanych w rozwój rynku sportowego. Potwierdzają to wysokie lokaty m.in. prezesów spółek Skarbu Państwa, od których w dużej mierze zależy finansowanie polskiego sportu: Daniela Obajtka  – Prezesa PKN Orlen (6. miejsce), Olgierda Cieślika – prezesa Totalizatora Sportowego (11.) czy Zbigniewa Jagiełły – Prezesa PKO BP (28.).

– Przez pandemię prawdopodobnie po raz pierwszy w historii sportu rozgrywki w gabinetach prezesów stały się istotniejsze od zmagań na boisku. Ranking unaocznia, jak istotną rolę w budowaniu wartości polskiego rynku sportowego odgrywają właściciele klubów, organizatorzy wydarzeń czy sponsorzy – mówi Krzysztof Domaradzki, dziennikarz „Forbesa” i współtwórca rankingu.

Źródło: Magazyn Forbes

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest