20 października 2021

Andrzej Kraśnicki wyróżniony

Andrzej Kraśnicki – prezes honorowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce i prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – został honorowym członkiem Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej. Taką decyzję podjęło VIII Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia.

– Stowarzyszenie postanowiło wyróżnić Pana Andrzeja Kraśnickiego honorowym tytułem za jego ogromny wkład w rozwój piłki ręcznej. Prezes PKOl i prezes honorowy ZPRP ma znaczący i niekwestionowany udział w budowie wysokiej pozycji dyscypliny w Polsce i na świecie – m.in. w Europejskiej i Światowej Federacji Piłki Ręcznej. Dzięki jego staraniom udało się zrealizować wiele ważnych projektów sportowych i promocyjnych oraz prestiżowych imprez sportowych – m.in. Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF 2016 oraz otrzymać tytuł współorganizatora Mistrzostw Świata Mężczyzn IHF 2023 – podkreślił w uzasadnieniu Zygfryd Kuchta – Prezes Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jest ono dla mnie bardzo ważne, bo przyznały mi je osoby niezwykle zasłużone dla piłki ręcznej, które przez wiele lat z sukcesami, determinacją i zaangażowaniem reprezentowały nasz kraj na sportowych arenach Europy i świata. Obecnie koncentruję się na pracy w Polskim Komitecie Olimpijskim i Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim. Jednak piłka ręczna była, jest i zawsze będzie dla mnie niezwykle ważna jako dla zawodnika, trenera tej dyscypliny, a także wieloletniego prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Będę zawsze wspierał jej rozwój i całe środowisko – mówi Andrzej Kraśnicki.

Andrzej Kraśnicki przez 15 lat – do 6 lutego 2021 roku – był prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce, obecnie jest prezesem honorowym ZPRP. To inicjator profesjonalizacji ligi i pierwszy przewodniczący rady nadzorczej PGNiG Superligi. Od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju całego polskiego sportu oraz Ruchu Olimpijskiego. Od 2010 roku jest prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – wybranym na tę funkcję w 2013 i 2017 roku. Jest także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC), jednym z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC) oraz członkiem Zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA).

Andrzej Kraśnicki to członek i ekspert wielu międzynarodowych komisji w obszarze międzynarodowego ruchu olimpijskiego, m.in.: Komisji ds. Sportu i Środowiska, Komisji ds. Otoczenia Zawodników, Komisji ds. Równości Płci w Sporcie. Jest doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (2019), Narodowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej i Sportu w Kijowie (2021) oraz profesorem honoris causa Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej z siedzibą w Warszawie (2020). Te wyróżnienia przyznano mu  w uznaniu ogromnych osiągnięć i zasług dla Polskiego i Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, rozwoju uczciwego współzawodnictwa w sporcie i wspaniałej osobowości.

Stowarzyszenie Zasłużonego Reprezentanta Polski w piłce ręcznej powstało w 2013 roku. Jego inicjatorem jest prof. Janusz Czerwiński – prezes honorowy ZPRP. Pierwsze Walne Zgromadzenie Założycielskie Stowarzyszenia miało miejsce w Spale w dniach 10-11 listopada 2013 roku. Wzięło w nim udział 81 członków zwyczajnych. Podczas obrad zatwierdzono statut, wytyczono kierunki działania oraz powołano zarząd. Głównym przesłaniem wszystkich członków Stowarzyszenia jest popularyzacja piłki ręcznej poprzez swoje osobiste dokonania i doświadczenie zdobyte na boiskach 11-osobowej oraz 7-osobowej piłki ręcznej. Stowarzyszenie pamięta także o koleżankach i kolegach z boiska, także tych, którzy potrzebują wsparcia, opieki oraz poczucia wspólnoty i pamięci o ich wielkiej sportowej przeszłości. Stale dąży do tego, aby Stowarzyszenie było klubem nie tylko wspaniałych ludzi, ale również życzliwych i pomocnych sobie przyjaciół.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest