22 października 2021

Liga Centralna: milowy krok w profesjonalizacji kolejnych rozgrywek

Związek Piłki Ręcznej w Polsce, przy współpracy z Superligą sp. z o.o., powołał do życia Ligę Centralną Piłki Ręcznej Mężczyzn, stanowiąca bezpośrednie zaplecze dla PGNiG Superligi. Rywalizuje w niej 14 drużyn z całego kraju. Celem nowo utworzonej ligi jest profesjonalizacja klubów oraz podniesienie jakości rozgrywek i widowiska sportowego.

Liga Centralna Mężczyzn wystartowała 18 września 2021 roku. Do udziału w rozgrywkach zostało zgłoszonych 14 drużyn z całej Polski, które rywalizują ze sobą w 26. seriach spotkań systemem mecz i rewanż.

Kierunki rozwoju Ligi Centralnej

W czwartek, 21 października odbyło się spotkanie przedstawicieli ZPRP, Superligi sp. z o.o. oraz klubów występujących w Lidze Centralnej. Wzięli w nim udział m.in. Prezes ZPRP Henryk Szczepański, Prezes Superligi sp. z o. o. Piotr Należyty, Wiceprezes ZPRP Sławomir Szmal, Dyrektor Biura ZPRP Marek Janicki, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych ZPRP Monika Listkiewicz oraz Komisarz Rozgrywek ZPRP Piotr Mystkowski. Uczestnicy zebrania podsumowali dotychczas wykonaną pracę, start nowo utworzonej Ligi Centralnej, a także omówili strategię i plany rozwoju na kolejne lata. Przedstawiono również doświadczenia PGNiG Superligi w zakresie budowy wartości ligi jako produktu.

Liga Centralna podlega stopniowej profesjonalizacji. Celem jest tworzenie kadr i drużyn gotowych na zaciętą rywalizację na szczeblu ogólnopolskim, również po awansie do PGNiG Superligi. Chcemy tym samym zmniejszyć dysproporcje sportowo-organizacyjne, pomiędzy dwoma najwyższymi szczeblami rozgrywek szczypiorniaka w Polsce. Aktualnie bardzo mocno pracujemy nad kolejnymi projektami związanymi z rozwojem Ligi Centralnej. Traktujemy ją jako jeden z kluczowych projektów Związku Piłki Ręcznej w Polsce – mówi Marek Janicki, Dyrektor Biura ZPRP.

Marek Janicki – Dyrektor Biura ZPRP

Od sezonu 2022/2023 w Lidze Centralnej będą mogły występować tylko te drużyny, które do końca lipca 2022 roku przekształcą się w spółkę prawa handlowego.

– Ogromnie się cieszę z powstania Ligi Centralnej. Gratulacje dla całego środowiska z tej decyzji i dotychczas wykonanej pracy. Jest nam niezwykle miło, że jako Superliga sp. z. o.o. możemy współpracować ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i klubami w zakresie procesu profesjonalizacji rozgrywek w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia. Dotyczy to szczególnie obszarów sponsoringu, promocji, mediów i komunikacji. Powstanie Ligi Centralnej to ważny krok w budowie kolejnych silnych ośrodków zawodowej piłki ręcznej. Dzięki nim młodzi zawodnicy będą mogli ogrywać się w meczach na wysokim poziomie, kibice cieszyć się wspaniałymi widowiskami, biznes i samorządy korzystać z możliwości promocji przez sport, a czołowe kluby stworzyć odpowiednie zespoły i struktury umożliwiające rywalizację w PGNiG Superlidze – mówi Piotr Należyty, Prezes Zarządu Superligi Sp. z o.o.

Piotr Należyty – Prezes PGNiG Superligi

Awans do PGNiG Superligi

Prawo do awansu z Ligi Centralnej do PGNiG Superligi uzyskają drużyny, które w końcowej klasyfikacji zajmą miejsca 1-3. Bezpośredni awans uzyska zespół, który na koniec sezonu zajmie pierwsze miejsce w tabeli i spełni wymagane kryteria licencyjne. Możliwość awansu, poprzez barażowy dwumecz, uzyska też drugi zespół w tabeli Ligi Centralnej, który zmierzy się z trzynastym zespołem PGNiG Superligi.

Jeśli któraś z dwóch pierwszych drużyn, ze względów organizacyjno-prawnych, nie zgłosi akcesu do gry w PGNiG Superlidze, wówczas takie prawo przypadnie zespołowi, który uplasował się na trzeciej pozycji w Lidze Centralnej Mężczyzn.

Sławomir Szmal – Wiceprezes ZPRP ds. szkoleniowych

Kto faworytem do awansu?

Na starcie rozgrywek trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Aktualnym liderem tabeli po 5. seriach jest KS AZS-AWF Biała Podlaska, 2. miejsce zajmuje ARGED KPR Ostrovia Ostrów Wlkp, a na trzeciej pozycji klasyfikowany jest KPR Legionowo. Tuż za klubem z Mazowsza, z taka samą liczbą punktów, znajduje się SPR GKS Autoinwest Żukowo. W lidze Centralnej nie brakuje zespołów z miast, które miały już okazję ogrywać się na superligowych parkietach, to m.in.: Olsztyn, Przemyśl, Wągrowiec, Legionowo, Wrocław czy wspominana wcześniej Legnica.

Mecz Ligi Centralnej Arged KPR Ostrovia Ostrów Wlkp – MSPR Siódemka Miedź-Huras Legnica

Podczas meczów Ligi Centralnej kibice mają okazję oglądać zawodników z ciekawym dorobkiem. W drużynie Śląska Wrocław występuje 24-letni obrotowy, Paweł Salacz, który w CV ma osiem występów i siedem rzuconych bramek w barwach reprezentacji Polski. Z kolei w MKS Grudziądz spotkali się Kamil Mokrzki, Sebastian Rumniak, Adam Twardo, których łączy m.in. mistrzostwo Polski wywalczone w sezonie 2010/2011 z Orlenem Wisłą Płock. Bramkarz KPR Ostrovia Ostrów Wlkp., Patryk Foluszny ma za sobą grę w niemieckiej Bundeslidze – w HSC 2000 Coburg w latach 2016-2018.

Hummel partnerem technicznym

Oficjalnym partnerem technicznym Ligi Centralnej została marka hummel, która dostarcza sprzęt sportowy dla wszystkich czternastu drużyn. Duńska firma stała się też oficjalnym dostawcą piłek.

Hummel partnerem technicznym Ligi Centralnej

Kluby rywalizujące w Lidze Centralnej prowadzą internetowe transmisje meczów, które można obejrzeć na profilach drużyn w mediach społecznościowych. Część meczów transmitowanych jest również na kanałach ZPRP.

Więcej o Lidze Centralnej na www.zprp.pl

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest