20 kwietnia 2022

Polki gromią Litwę!

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych wygrała pierwszy z dwóch meczów fazy eliminacyjnej do EHF EURO 2022 z Litwą. W Alytus Biało-Czerwone były lepsze od rywalek o 13 bramek /27:40/.

Pierwsze minuty meczu należały do gospodyń. Chociaż Polki były stawiane w roli faworytek nie było to widoczne przez większą część pierwszej połowy. Wynik meczu otworzyła jedna z najbardziej doświadczonych Litwinek – Simona Kolosove. Błyskawicznie odpowiedziała Kinga Achruk, ale kolejne minuty ponownie należały do Litwinek, które w 3 minucie prowadziły 3:1. Polki szybko odrobiły straty dzięki dobrej współpracy ze skrzydłami. Magda Balsam doprowadziła do remisu /3:3/ a 60 sekund później pierwsze prowadzenie w tym meczu zapewniła Polkom akcja wykończona przez Sylwie Matuszczyk.

W 15 minucie drużyna Arne Senstada prowadziła 9:6, ale ambitnie grające gospodynie nie pozwoliły Biało-Czerwonym na wyższe prowadzenie niż trzema bramkami. Chwilę później nasze panie straciły wypracowaną przewagę. Niewykorzystana “setka” Balsam i błąd Polek wykorzystała Roberta Strope. Dwie bramki z rzędu Litwinki pozwoliły gospodyniom na ponowny kontakt. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 24 minuty. Na szczęście końcówka pierwszej połowy zdecydowanie przebiegła pod dyktando Polek, które na przerwę zeszły z przewagą czterech trafień /15:19/.

Drugą połowę Polki rozpoczęły od nieskutecznej akcji w ofensywie, ale każda kolejna akcja już budowała dominację zespołu Norwega. Jego podopieczne zupełnie inaczej prezentowały się w tej części meczu. Litwinki w trzecim kwadransie tego meczu zdołały pokonać Biało-Czerwone zaledwie czterokrotnie. Polki w tym czasie zanotowały 10 trafień co oznaczało prowadzenie w 45 minucie 29:19. Znakomite zawody w Alytus rozgrywała wracająca do składu kadry Aneta Łabuda.

Skrzydłowa reprezentacji Polski i Zagłębia Lubin zmieniła w pierwszej połowie Magdę Balsam i w całym meczu nie pomyliła się ani razu. Do 9 bramek, które padły łupem naszej skrzydłowej Łabuda dołożyła przechwyty i asysty. Zasłużenie została wybrana najlepszą zawodniczką tego spotkania.

Polki zgodnie z przewidywaniami wysoko pokonały reprezentacje Litwy /27:40/, i konsekwentnie z kompletem punktów utrzymały fotel lidera grupy 1. Jutro drużyna Arne Senstada dzień spędzi na podróży do Legnicy. Na Dolnym Śląsku kadra będzie przygotowywać się do ostatniego meczu eliminacji. W niedziele rywalem Polek będzie reprezentacja Szwajcarii. Meczem w Lubinie Biało-Czerwone zakończą fazę grupową i będą świętować awans do Mistrzostw Europy.

Litwa – Polska 27:40 /15:19/

Polska – Płaczek, Zima – Łabuda 9, Nocuń 5, Kobylińska 4, Roszak 4, Zawistowska 4, Nosek 3, Kochaniak-Sala 3, Balsam 2, Matuszczyk 2, Rosiak 2, Achruk 2, Galińska, Wołoszyk, Dorsz

Litwa – Vasiliauskaite, Zilionyte – Strope 10, Kniubaite 6, Kolosove 5, Vaitkute 2, Zilinskaite-Danilova 2, Lubyte 1, Sadauskaite 1, Repeckaite, Navikaite, Burkaite, Rimkute, Lapinskaite