11 lipca 2022

Beach Handball: Kadry seniorskie z awansem na Euro 2023

Dwa awanse do głównej imprezy, a także ósme i dziewiąte miejsce na Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej do lat 16, to dorobek czterech reprezentacji Polski w piłce ręcznej plażowej, które przez ostatni tydzień grały w Pradze.

W stolicy Czech najlepiej zaprezentowały się seniorki. Drużyna prowadzona przez Marka Karpińskiego i Karolinę Pedę dotarła do finału kwalifikacji w Pradze. Polki wygrały pierwszego seta  z mocnymi Węgierkami, ale drugiego zdecydowanie wygrały Madziarki. Sprawę Polkom skomplikowała czerwona kartka w 3 minucie drugiego seta dla Pauliny Sowy. W serii shoot-out, która była konieczna do wyłonienia zwycięzcy finału, Biało-Czerwone pomyliły się dwukrotnie. Mimo porażki w finale nasze Panie w pięknym stylu wywalczyły awans na najbliższe mistrzostwa Europy, Oliwia Gierszewska znalazła się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych zawodniczek turnieju kwalifikacyjnego.

Mniej efektownie, bo na 9 miejscu, turniej w Pradze zakończyli seniorzy, ale podobnie jak seniorki, bilet do Nazare wywalczyli i za rok zagrają na głównej imprezie.

Z kolei kadry U16 pokazały się z bardzo dobrej strony i w Pradze znalazły się w pierwszej dziesiątce turnieju. Kadra U16 kobiet zajęła 8.miejsce. Kadra mężczyzn uplasowała się jedno oczko niżej – 9.pozycja.

Finał Polska – Węgry 1:2 /17:14, 16:29, 6:8/