30 stycznia 2023

Dania po raz trzeci z rzędu mistrzem świata!

28. Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn dobiegły końca! Złoty medal wywalczyli reprezentanci Danii, którzy w finale pokonali Francję 34:29, a trzecie miejsce zajęli Hiszpanie.

W wielkim finale 28. Mistrzostw Świata Dania zmierzyła się z Francją. Początek spotkania należał do podopiecznych Nikolaja Jacobsena, którzy w 7. minucie wyszli na prowadzenie 6:2. Na problemy swojego zespołu natychmiast zareagował trener Francji – Guillaume Gille, który poprosił o chwilę przerwy. Po rozmowie ze szkoleniowcem Trójkolorowi zaczęli odrabiać różnicę bramkową. Pojedynek stał się bardziej zacięty i gra odbywała się na zasadzie cios za cios. Po pierwszej części meczu Duńczycy schodzili do szatni z minimalną przewagą w postaci jednego trafienia (16:15).

Anze Malovrh / kolektiff

Po zmianie stron nie do zatrzymania był Rasmus Lauge Schmidt. Rozgrywający Danii kapitalnie spisywał się na parkiecie i bez większych problemów pokonywał defensywę Francji, podwyższając prowadzenie swojej drużyny. Francja walczyła do samego końca, ale Duńczycy przejęli inicjatywę na parkiecie. Swoją kapitalną formę w finałowym meczu potwierdził także bramkarz Niklas Landin.

Dania po sześćdziesięciu minutach cieszyła się z wygranej i z triumfu w Mistrzostwach Świata!

Francja Dania 29:34 (15:16)

W meczu o brązowy medal Hiszpania zmierzyła się ze Szwecją. Po ogromnych emocjach i podwójnej dogrywce ostatecznie brązowy medal Mistrzostw Świata zdobyli Hiszpanie, którzy wygrali 39:36.

Szwecja – Hiszpania 36:39 (22:18)