19 marca 2023

MPJK: Legnica i Szczecin powalczą o złoto

18 marca w Szczecinie rozpoczął się Final Four Mistrzostw Polski Juniorek. Do finału awansowały EUCO-UKS Dziewiątka Legnica i MKS Kusy Szczecin.

W półfinale, który zainaugurował turniej zmierzyły się Dziewiątka Legnica i MTS Kwidzyn. Pierwsze 20. minut było bardzo wyrównane. Od stanu 9:9 Kwidzyn zanotował przestój, który perfekcyjnie wykorzystały przedstawicielki Dolnego Śląska. Końcówka pierwszej połowy należała do Dziewiątki, która nie miała problemu ze zdobywaniem bramek. To był ważny moment tego spotkania wygrany przez Legniczanki 9:4. Do przerwy UKS prowadził 18:13.

Po zmianie stron niewiele się zmieniło. Kwidzyn z każdą kolejną minutą powiększał straty do rywalek, i tym samym oddalał się finał Mistrzostw Polski. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania Legnica wypracowała sobie bufor bezpieczeństwa w postaci 10 bramek, i zasłużenie po dobrym meczu awansowała do wielkiego finału.

Po spotkaniu Legnicy z Kwidzynem na parkiet wybiegły przedstawicielki MKS Gniezno i gospodynie turnieju Kusy Szczecin. W drugim półfinale było zdecydowanie więcej emocji niż do 20. minuty. Pierwszy kwadrans należał do gospodyń, ale czterobramkowe prowadzenie Kusego do przerwy zostało zminimalizowane do jednej bramki. Podopieczne Romana Solarka zanotowały świetny powrót do meczu i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 19:18.

Po przerwie rozpoczęła się obopólna wymiana ciosów, która trwała do 39 minuty. Później na dwubramkowe prowadzenie ponownie wyszły gospodynie Final Four, ale zdołały utrzymać przewagę zaledwie 10 minut. Remis 29:29 nie trwał jednak długo. Między 47 a 53 minutą Kusy zagrał bardzo równo i skutecznie wykorzystując jednocześnie kłopoty Gnieźnianek. Na 5. minut przed końcem spotkania drużyna Magdaleny Michniewicz prowadziła już 37:31. Rywalki rozpoczęły pogoń ostatniej szansy za finałem, ale nie zdołały odrobić znaczących strat i ostatecznie musiały uznać wyższość Kusego.

Półfinał I EUCO-UKS Dziewiątka Legnica – MTS Kwidzyn 32:24 /18:13/

Półfinał II MKS Kusy Szczecin – MKS PR Gniezno 38:36 /19:18/

W finale Final Four w Szczecinie zmierzą się zatem EUCO-UKS Dziewiątka Legnica i MKS Kusy Szczecin. To spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:30. O brąz powalczą MTS Kwidzyn z MKS PR Gniezno o godz. 10:30.