23 czerwca 2023

MŚ U21: Ostatni mecz w grupie na minus

Polscy szczypiorniści rozegrali ostatni mecz w pierwszej fazie Mistrzostw Świata U21. Ich rywalem byli zwycięzcy poprzedniej edycji turnieju, Francuzi. Zawodnicy Zygmunta Kamysa nie byli faworytem tego pojedynku i przegrali 33:37. Polacy zagrają w Pucharze Prezydenta.

Już sam początek meczu zwiastował ogromne emocje! Francuzi rozpoczęli od prowadzenia 2:0, ale Polacy błyskawicznie odrobili straty i doprowadzili do remisu. Rywale grali bardzo szybko, przeprowadzali skuteczne kontrataki i po chwili znowu objęli prowadzenie 5:3. Marcel Jastrzębski kapitalnie spisywał się w bramce. Trafienie na wagę remisu zdobył Paweł Krawczyk i tablica wyników w ósmej minucie wskazywała 5:5. Za sprawą udanych akcji Marcela Nowaka, Jakuba Sladkowskiego i Patryka Wasiaka Polacy po chwili objęli pierwsze prowadzenie 8:5. W trzynastej minucie Francuzi przełamali niemoc w ataku i zbliżyli się na jedno trafienie (13′, 9:8). W kolejnych minutach obie ekipy grały bramka za bramkę i często na tablicy wyników pojawiał się remis. Francuzi popisywali się indywidualnymi akcjami, a Polacy coraz częściej popełniali błędy (23′, 15:17). Trener Biało-Czerwonych poprosił o przerwę, by uspokoić grę swoich podopiecznych i dać im kilka cennych wskazówek. Końcówka pierwszej części spotkania to ponownie gra bramka za bramkę. Po trzydziestu minutach górą byli trójkolorowi, którzy schodzili do szatni z jednobramkowym buforem bezpieczeństwa (30′, 19:20).

Drugą połowę celnym strzałem rozpoczął Patryk Wasiak (30′, 20:20), a po chwili kolejną bramkę dorzucił Marcel Nowak i Polacy ponownie wyszli na prowadzenie 21:20. Francuzi szybko odparli mocny początek Biało-Czerwonych i odrobili straty, a następnie osiągnęli trzy bramki przewagi (37′, 21:24). Zawodnicy Zygmunta Kamysa obijali bramkę Francuzów i z trudem budowali kolejne akcje w ataku. Sześć minut niemocy przerwał Marcel Nowak pokonując francuskiego bramkarza z linii siódmego metra (39′, 22:24). Trójkolorowi grali bardzo twardo w obronie i nie pozwalali Polakom wyprowadzać skutecznych ataków pozycyjnych (42′, 22:26). Dobrze w bramce spisywał się Kalim Zahaf, odpierając kolejne strzały polskich szczypiornistów. Dwiema udanymi akcjami popisał się Patryk Wasiak, jednak Francuzi błyskawicznie odpowiedzieli (49′, 26:30). Rywale dwukrotnie zgubili piłkę, co poskutkowało szybkimi kontratakami w wykonaniu Tomasza Kosznika (52′, 28:30). Polacy wykorzystali grę w przewadze i zbliżyli się do Francuzów na jedną bramkę (54′, 30:31). Na dwie minuty przed końcem meczu rywale ponownie osiągnęli trzy bramki przewagi (59′, 33:36). Nerwową końcówkę lepiej wytrzymali trójkolorowi, którzy dorzucili jeszcze jedną bramkę i mogli cieszyć się z pewnego awansu do kolejnej fazy Mistrzostw Świata U21. Najlepszym zawodnikiem spotkania został Mattéo Fadhuile-Crepy. Polscy szczypiorniści zagrają w Pucharze Prezydenta, czyli turnieju o miejsca 17-32.

Polska – Francja 33:37 (19:20)

Polska: Jastrzębski, Ałaj – Nowak 6, Kosznik 5, Krok 5, Sladkowski 5, Będzikowski 4, Powarzyński 3, Wasiak 2, Molski 1, Krawczyk 1, Stempin 1, Wiaderny, Graczyk, Mielczarski, Karpiński.

Starcie z Francuzami podsumował szkoleniowiec Polaków – Zygmunt Kamys

Porażka z Francją zamknęła nam drogę do osiągnięcia naszego podstawowego celu, jakim był awans do najlepszej szesnastki Mistrzostw Świata U21. Mimo tego, że ten cel nie zostanie zrealizowany, to chciałbym oddać pełen szacunek moim zawodnikom, docenić ich wkład, zaangażowanie i jakość, z jaką starali się działać na boisku. Drużyna była bardzo blisko osiągnięcia celu. Zawodnicy grali dokładnie tak jak się przygotowywaliśmy, jak rozmawialiśmy, że chcemy żeby ten zespół wyglądał. Niestety, o niepowodzeniu w obu przypadkach zadecydowały detale. Oba te wyniki, remis z Chorwacją i porażka z Francją dzisiaj smakują bardzo gorzko, ale myślę, że w perspektywie kariery tych młodych chłopaków będą to cenne doświadczenia i wyciągną z nich pozytywne rzeczy. Turniej trwa nadal, mamy szansę zdobyć siedemnaste miejsce i to jest nasze zadanie na najbliższy tydzień.

France vs Poland, 2023 IHF MEN’S JUNIOR (U21) WORLD CHAMPIONSHIP, Cologne, Germany, 23.06.2023, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest