26 grudnia 2023

“To małe mistrzostwa świata”. Przed nami losowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2024

27 grudnia o godz. 9.00, przy okazji dwóch meczów towarzyskich reprezentacji Polski mężczyzn w Legionowie przeciwko Argentynie, odbędzie się ceremonia losowania półfinałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2024 w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. “Dla młodych zawodników to małe mistrzostwa świata” – mówi Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej Andrzej Mikołajczak.

Tradycje związane z organizacją Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży sięgają 1995 roku. Od tego czasu inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki funkcjonowała pod różnymi nazwami, nieprzerwanie kultywując aktywność fizyczną i ducha rywalizacji wśród młodzieży uprawiającej rozmaite dyscypliny sportowe. 

Od pierwszych chwil funkcjonowania OOM wśród zrzeszonych sportów obecna jest piłka ręczna. Zawody młodych szczypiornistek i szczypiornistów polegają na rywalizacji szesnastu reprezentacji wojewódzkich. 

Nie inaczej było w bieżącym roku, gdy areną finałowych zmagań zostało województwo zachodniopomorskie. W kwietniu dziewczęta rywalizowały w Rewalu, a chłopcy swoje mecze rozgrywali w Dziwnowie.

“Było wiele emocjonujących meczów, zwłaszcza u chłopców” – wspomina Jakub Tarczykowski, Prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Ręcznej. I dodaje – “Przede wszystkim cieszy mnie, że sami uczestnicy dobrze wspominają rozgrywki. Dobrym rozwiązaniem była organizacja zawodów dziewczyn i chłopców w sąsiednich miastach, dzięki czemu kibice i uczestnicy mogli się łatwo przemieszczać i wspierać nawzajem. Dodatkowym atutem była lokalizacja nad morzem, więc dochodził walor turystyczny, który przyciągał”.

W 2024 roku czeka nas wyjątkowa, bo jubileuszowa, 30. edycja zmagań. Gospodarzem finałowych turniejów piłki ręcznej będzie województwo dolnośląskie, a zawody zaplanowane są na przełom kwietnia i maja 2024 roku. Decydujące mecze wśród chłopców odbędą się w Dzierżoniowie, a w tym samym czasie dziewczęta rywalizować będą w Karpaczu.

“Głównym organizatorem OOM jest Wojewódzka Federacja Sportu. Jako Wojewódzki Związek Piłki Ręcznej jesteśmy jednym z jej członków i będziemy odpowiadali za obszar sportowy w zakresie rozgrywek piłki ręcznej – tłumaczy Andrzej Mikołajczak, Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej. I kontynuuje – “Do naszych zadań należy np. zapewnienie infrastruktury hotelowej i sportowej. Współpracujemy też ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce w zakresie pozyskania patronów medialnych”.

W 2023 roku najlepsze okazały się reprezentantki województwa mazowieckiego, a wśród chłopców triumfowali przedstawiciele województwa dolnośląskiego. Czy gospodarze nadchodzącej edycji liczą na powtórkę sukcesów swojej młodzieży?

“Zawsze by się chciało, żeby reprezentacja gospodarzy była jak najmocniejsza, ale rocznik rocznikowi nierówny. W ubiegłej edycji byliśmy mocni, w tym roku nasi reprezentanci też na pewno dadzą z siebie wszystko” – mówi sternik Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej.

Mikołajczak zdradza także nieco planów na organizację jubileuszowej edycji.

“Dzięki współpracy z ZPRP w najbliższej edycji OOM najlepsze zawodniczki i zawodnicy wybrani do Drużyny Turnieju odbiorą pamiątkowe medale i statuetki. To nowinka, bo wcześniej nie było takiego zwyczaju. Co równie ważne, ZPRP zajmie się także profesjonalną transmisją internetową. Wiemy, że rodziny i znajomi uczestników chcą oglądać mecze na bieżąco. Dzięki temu poprawimy prestiż rozgrywek” – zaznacza Mikołajczak.

Tarczykowski wraca z kolei do ubiegłej edycji – “Przy okazji OOM odbyła się u nas konferencja związana z Ośrodkami Szkolenia Piłki Ręcznej, więc podczas olimpiady pojawiło się wiele fajnych postaci, jak Sławomir Szmal, Damian Drobik czy Radosław Wasiak. To podniosło rangę imprezy. Byliśmy współorganizatorem zawodów i mam pewną radość z tego, że uczestnicy wyjechali zadowoleni. Przy organizacji rozgrywek pracowało dwóch koordynatorów, którymi zostali trenerzy z wieloletnim doświadczeniem. Dziękuję im za włożony wysiłek, bo doskonale znali potrzeby drużyn”.

W turniejach finałowych wystąpi po osiem najlepszych drużyn. Wyłonienie finalistów odbędzie się w drodze eliminacyjnych zmagań półfinałowych. Do tego czasu kadry wojewódzkie rozgrywają serię turniejów przygotowawczych, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

Uroczyste losowanie półfinałów odbędzie się 27 grudnia o godz. 9.00 w Arenie Legionowo przy okazji dwóch meczów towarzyskich reprezentacji Polski mężczyzn z Argentyną. Szesnaście kadr wojewódzkich zostanie podzielonych na cztery grupy. Do finałowego turnieju awansują po dwie najlepsze ekipy. Z losowania przeprowadzona zostanie internetowa transmisja na żywo za pośrednictwem kanału Handball Polska w serwisie YouTube (TUTAJ) oraz na profilu Handball Polska na Facebook’u (TUTAJ).

“Pamiętam czasy, gdy sam byłem sam zawodnikiem. Kadry wojewódzkie to pierwszy szczebel na drodze do reprezentacji Polski, więc dla młodego zawodnika powołanie do kadry wojewódzkiej znaczy bardzo dużo i motywuje do dalszych treningów. W klubie jest się na stałe, ma się w pewien sposób pewne miejsce w składzie. Powołanie do kadry wojewódzkiej to za każdym razem wyróżnienie i efekt wow” – mówi Jakub Tarczykowski.

Swojemu koledze wtóruje Andrzej Mikołajczak – “OOM funkcjonowała w przeszłości w różnej formie, choćby pod nazwą Spartakiady Młodzieży. Bardzo fajnie, że taka tradycja jest kultywowana. W zawodach bierze udział młodzież w wieku 14-15 lat. W rozgrywkach piłki ręcznej jest to dla niej ukoronowanie przynajmniej dwóch lat pracy w kadrach wojewódzkich. Dla każdego z uczestników są to małe mistrzostwa świata, bo nie ma drugich takich rozgrywek reprezentacji wojewódzkich. Po ukończeniu tego etapu, młodzież kończy rozwój na szczeblu wojewódzkim i może aplikować do Szkół Mistrzostwa Sportowego. OOM to doskonała okazja, by trenerzy mogli wyłowić perełki”.

Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej podkreśla również, że piłka ręczna zagości w regionie, gdzie szczypiorniak jest bardzo mile widziany.

“Województwo dolnośląskie ma ogromne tradycje, jeśli chodzi o piłkę ręczną. W żeńskiej odmianie mamy dwie drużyny w ORLEN Superlidze, a kolejne w Lidze Centralnej i I ligach. Podobnie wśród mężczyzn. W rozgrywkach młodzieżowych – z wyłączeniem kategorii dziecięcych – w naszych ligach startuje około 40 zespołów. Możemy więc śmiało powiedzieć, że piłka ręczna jest u nas naprawdę popularna. Myślę, że to właśnie dlatego, że młodzi wiedzą, że jeśli będą dobrze trenować, mogą zajść wyżej” – przekonuje Mikołajczak.

Na koniec rozmowy obaj prezesi zapewniają także o ścisłej współpracy przy organizacji kolejnej edycji i pracy na rzecz rozwoju dyscypliny oraz prestiżu OOM.

“Mamy już zaplanowane spotkanie w gronie byłych i przyszłych organizatorów, aby powymieniać się uwagami i podnieść rangę olimpiady” – mówi Jakub Tarczykowski.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest