13 lutego 2024

Zygfryd Kuchta – 60 lat dla piłki ręcznej

Dnia 9 lutego 2024 roku z inicjatywy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej oraz klubu Anilana Łódź miała miejsce niezwykła uroczystość z okazji obchodów 80. urodzin i 60 lat działalności na rzecz piłki ręcznej Zygfryda Kuchty.

Oficjalne uroczystości odbyły się w siedzibie Muzeum Miasta Łodzi z udziałem 140 zaproszonych gości, którzy niezwykle serdecznie przywitali Jubilata w Sali Lustrzanej Muzeum. Po spontanicznym powitaniu nastąpiły oficjalne wystąpienia: Wicemarszałka Województwa Łódzkiego p. Piotra Adamczyka, Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce p. Henryka Szczepańskiego, Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Regionalnej Rady Olimpijskiej p. Mieczysława Nowickiego. Wszyscy mówcy podkreślali wzajemne serdeczne kontakty, ogromne osiągnięcia i związki Jubilata z miastem Łodzią, polską piłką ręczną oraz ruchem olimpijskim.

W przerwach wystąpień prezentował się zespół artystyczny AZPiT UŁ „Kujon” i, w formie niespodzianki, sąsiad Zygfryda Kuchty z łódzkiej ulicy Kamiennej, reprezentant „Trubadurów” Marian Lichtman, który, wspólnym śpiewaniem znanych przebojów, zaprosił do zabawy wszystkich zaproszonych gości.

Głównym punktem części oficjalnej była laudacja wygłoszona przez prof. Janusza Czerwińskiego. Samo wymienienie osiągnięć sportowych (zawodniczych i trenerskich) oraz pełnionych funkcji zawodowych i społecznych Jubilata wymagało wielu długich minut.

Oto niektóre z nich. W trakcie kariery zawodniczej Zygfryd Kuchta był czołowym „obrotowym” klubów AZS AWF Warszawa, KS Spójnia Gdańsk, KS Anilana Łódź, ASKO Linz oraz reprezentacji Polski. Wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku oraz w Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku, gdzie zdobył brązowy medal. Uczestniczył także w Mistrzostwach Świata w 1970 i 1974 roku. W reprezentacji Polski zanotował 143 występy.

W roli trenera Zygfryd Kuchta sprawował funkcję trenera głównego kadry męskiej, z którą zdobył m.in. brązowy medal podczas MŚ 1982 czy III miejsce w Turnieju Przyjaźni w 1984 roku rozgrywanym w miejsce IO w Los Angeles. W latach 2003-2006 był trenerem główny reprezentacji kobiet, z którą uczestniczył w MŚ 2005).

Zygfryd Kuchta był również wieloletnim kapitanem reprezentacji Polski, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim oraz uhonorowany Diamentową Odznaką z wieńcem ZPRP. Wieloletni Przewodniczący Rady Trenerów oraz Wiceprezes ZPRP, Zasłużony dla ruchu olimpijskiego (złoty medal), Prezes Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej.

Laudator, w gorących słowach, zwrócił się do obecnej podczas uroczystości najbliższej rodziny Jubilata, podkreślając wspólne, niezwykle pozytywne cechy charakteru i wzajemne zrozumienie pozwalające na realizację tak zgodnego i bogatego życia rodzinnego oraz zawodowego. Poza osiągnięciami sportowymi laudator podkreślił cechy charakteru Jubilata, które zjednały mu ogromne rzesze kolegów, przyjaciół i znajomych, o czym świadczyła znakomita frekwencja podczas wydarzenia oraz obecność wieloletniego Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Polskiego Komitetu Olimpijskiego p. Andrzeja Kraśnickiego, a także zawodniczek kadry kobiet z lat 2003-2006, Sabiny Włodek i Małgorzaty Majerek.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości głos zabrał Jubilat. Serdecznie dziękował wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia na to niezwykłe spotkanie i za ciepłe słowa uznania wypowiedziane wcześniej przez przedstawicieli władz samorządowych oraz stowarzyszeń sportowych. Wskazał na wiele osób, których spotkał na swojej drodze życia, dzięki którym mógł spełnić się jako zawodnik, trener i działacz sportowy.

Niezwykle wzruszające słowa skierował do swojej najbliższej rodziny, szczególnie podkreślając ogromną rolę żony Anny w realizacji swojej pasji życiowej, jakim była i jest piłka ręczna. Na zakończenie podziękował za życzenia przesłane przez najbliższych kolegów trenerów i zawodników: Stanisława Majorka, Boguchwała Fularę, Andrzeja Sokołowskiego, Wojciecha Zielińskiego, Mieczysława Wojczaka, Jerzego Melcera oraz Monikę Marzec. Wszyscy oni nie mogli skorzystać z zaproszenia z przyczyn od nich niezależnych i bezpośrednio uczestniczyć w tej uroczystości.

Druga część uroczystości miała miejsce podczas kolacji w restauracji Hotelu „The Loom”. Była to okazja do bezpośrednich kontaktów z Jubilatem, któremu przekazano wiele pamiątek przypominających wspólną karierę zawodniczą i trenerską. Szczególnie aktywnie prezentowała się grupa kolegów – zawodników ze Spójni Gdańsk i Anilany Łódź oraz reprezentacji Polski z lat 1970-1976.

Wszyscy uczestnicy uroczystości byli pod wrażeniem spotkania z Jubilatem i byli zgodni, że pozostanie ono na długie lata zarówno w Jego pamięci, jak i wszystkich zaproszonych gości.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest