19 lutego 2024

Polscy trenerzy uczyli się od najlepszych. “Niezwykłe doświadczenie”

Pierwsza edycja cyklu warsztatów trenerskich organizowanych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce dobiegła końca. Kulminacyjnym punktem inicjatywy była możliwość udziału w tygodniowym stażu trenerskim na terenie węgierskiej Narodowej Akademii Piłki Ręcznej, uważanej powszechnie za jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie. “To było niezwykłe doświadczenie” – mówi nam jedna z uczestniczek, trenerka SPR Gdynia Magdalena Stanulewicz.

Za nami pierwsza edycja cyklu warsztatów szkoleniowych dla trenerów piłki ręcznej organizowanych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Inicjatywa wystartowała w kwietniu 2023 roku. Na przestrzeni roku wyselekcjonowana grupa 32 szkoleniowców ze wszystkich kategorii wiekowych uczestniczyła w pięciu zjazdach szkoleniowych, biorąc udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez ekspertów w danych dziedzinach. W warsztaty aktywnie włączyli się trenerzy szkolenia centralnego ZPRP, w tym m.in. selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Arne Senstad.

Poruszane zagadnienia dotyczyły szerokiego spektrum aspektów związanych z pracą trenerską. Począwszy od wiedzy na temat ćwiczeń technicznych z piłką, przez tematykę z zakresu przygotowania motorycznego czy mentalnego, skończywszy na dobrych praktykach we współpracy z mediami.

Celem cyklu szkoleń skierowanych do trenerek i trenerów była nie tylko pomoc szkoleniowcom i klubom sportowym w zakresie stałego podnoszenia kompetencji trenerskich i umiejętności wymaganych do pracy z zespołem, ale również przygotowanie potencjalnych kandydatów na stanowiska trenerów kadr narodowych. Cieszymy się, że uczestnicy inicjatywy ocenili ją pozytywnie.

Jakub Olszewski, trener Juranda Ciechanów: “Warsztaty trenerskie zorganizowane przez ZPRP były najlepszym możliwym miejscem do rozwoju trenerskiego, jakie miałem okazję poznać w trakcie swojej przygody trenerskiej. Wiedza była przekazywana przez bardzo merytoryczne osoby. Nie było zbędnej teorii, skupiliśmy się na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie. Wiele z nich zdążyłem już zaimplementować do swojej codziennej pracy i mogę potwierdzić, że się sprawdzają. Dla trenerów rozpoczynających karierę, udział w warsztatach był najlepszą rzeczą, która mogła nas spotkać. Była super atmosfera i organizacja. Chciałbym, żeby taka inicjatywa była kontynuowana na rzecz dobra całej naszej piłki ręcznej”.

Małgorzata Rola, trenerka MKS AZS UMCS Lublin i drużyny młodziczek MKS Lublin: “Warsztaty były doskonałą formą przekazywania wiedzy na temat naszej dyscypliny przez dobrze dobraną kadrę szkoleniową. Mogłam dowiedzieć się, jak pracują i jaki pomysł na prowadzenie zespołów mają trenerzy na różnych etapach szkolenia. Forma prowadzenia warsztatów spowodowała, że chętnie wymienialiśmy się doświadczeniami między uczestnikami i prowadzącymi. Z pewnością zaprocentuje to w mojej pracy trenerskiej”.

Marcin Stefaniec, trener AZS AWF Biała-Podlaska: “Bardzo się cieszę, że zakwalifikowałem się do pierwszej edycji warsztatów trenerskich organizowanych przez ZPRP. Był to cykl kilku zjazdów w różnych częściach Polski. Najważniejszym atutem zajęć była praca w małych grupach. Mieliśmy możliwość bardzo dobrej współpracy i wymiany doświadczeń między sobą oraz z prowadzącymi. Kadra szkoleniowa była na najwyższym poziomie i z ogromnym doświadczeniem. Można było włączyć do swojego warsztatu wiele wartościowych rzeczy”.

Wieńczącym punktem warsztatów szkoleniowych była możliwość udziału w tygodniowym stażu trenerskim na terenie węgierskiej Narodowej Akademii Piłki Ręcznej zlokalizowanej w Balatonboglár, uważanej powszechnie za jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie. Okazją do wyjazdu nagrodzono sześciu najbardziej aktywnych uczestników zajęć, którym towarzyszył opiekun i trener reprezentacji Polski mężczyzn “B” Zygmunt Kamys. Zgrupowanie odbyło się w dniach od 11 do 18 lutego.

Aleksandra Rędzińska, trenerka w Szkole Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce w Płocku: “Warsztaty organizowane przez ZPRP spełniły nasze nadzieje w pełni, a staż międzynarodowy na Węgrzech przerósł wszystkie oczekiwania! Byliśmy zachwyceni nie tylko infrastrukturą, ale mogliśmy też porównać poziom treningów między tym, co znamy w Polsce, a tym, co zobaczyliśmy na wyjeździe. Obserwowaliśmy wiele zajęć i zaczerpnęliśmy wiele inspiracji do naszej pracy. Była to naprawdę trafiona inicjatywa przyczyniająca się do rozwoju nas jako trenerów i działań na rzecz dobra piłki ręcznej w Polsce”.

Magdalena Stanulewicz, trenerka SPR Gdynia: “Międzynarodowy staż trenerski w Węgierskiej Akademii Piłki Ręcznej był niezwykłym doświadczeniem. Obserwując wysoki poziom profesjonalizmu i zaangażowania trenerów, doświadczyłam fascynującego świata strategii i technik szkoleniowych. Bycie częścią tego środowiska sportowego było naprawdę inspirujące i na pewno wniesie wiele do mojego rozwoju jako trenera piłki ręcznej”.

Jakub Malczewski, trener SMS oraz grup młodzieżowych w Wybrzeżu Gdańsk: “Możliwość uczestniczenia w stażu trenerskim zorganizowanym na Węgrzech była doskonałą możliwością do nabrania nowego doświadczenia. Dzięki wielu rozmowom z trenerami czy obserwacjom treningów, mogłem naprawdę wzbogacić swój warsztat. Jestem bardzo zadowolony i wdzięczny ZPRP za organizację takiej inicjatywy. Uważam, że zdobyliśmy niezbędną wiedzę, żeby poszerzać nasze trenerskie horyzonty”.

Poniżej przypominamy materiał ukazujący kulisy inauguracyjnych warsztatów, które w kwietniu 2023 roku odbyły się w Szczyrku.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest