24 lutego 2024

MKS Victoria Świebodzice Mistrzyniami Polski Juniorek!

Pełne dramaturgii były wszystkie mecze turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorek rozgrywanego w Radomiu.

W pierwszym półfinale zmierzyły się MKS PR Gniezno i SPR Pogoń 1945 Zabrze. Pierwsza połowa meczu była bardzo wyrównana, jednak pod koniec na prowadzenie wyszły zawodniczki z Gniezna i zbudowały przewagę nawet czterech “oczek”. Zabrzanki mocno walczyły o wyrównanie wyniku i w ostatniej minucie pierwszej części spotkania dogoniły rywalki. Zawodniczki z Gniezna rzuciły jeszcze jedną bramkę i na przerwę schodziły z zapasem jednego gola (30′, 14:13). Druga część spotkania również była wyrównana, ale tym razem z niewielką przewagą grało SPR Pogoń 1945 Zabrze. Na kwadrans przed końcem meczu tablica wyników wskazywała remis, 21:21. Od tego momentu przedstawicielki województwa śląskiego rzuciły osiem bramek, a zawodniczki MKS PR Gniezna jedynie trzy. Zawodniczki SPR Pogoni 1945 Zabrze wygrały 29:24 i pewnie awansowały do wielkiego finału.

MKS PR Gniezno vs. SPR Pogoń 1945 Zabrze 24:29 (14:13)

W drugim półfinale zagrały gospodynie, PreZero APR Radom z MKS Victorią Świebodzice. Pierwsza część spotkania była niezwykle wyrównana. Radomianki przy akompaniamencie głośnej miejscowej publiczności zdołały zbudować dwubramkową przewagę w jedenastej minucie meczu (11′, 5:3). Rywalki szybko wyrównały wynik (14′, 6:6) i od tej chwili rywalizacja toczyła się bramka za bramkę. Z jednobramkowym buforem bezpieczeństwa na przerwę schodziły zawodniczki z Radomia. Po zmianie stron szczypiornistki PreZero APR Radom zaciekle walczyły i zbudowały kilkubramkową przewagę (37′, 18:14). Świetnie w bramce spisywała się Agata Gwarek. Przyjezdne nie pozostały dłużne, zmobilizowały się i na kwadrans przed końcem meczu zmniejszyły straty do dwóch goli (45′, 21:19). Końcówka meczu to prawdziwy rollercoaster. Pierwszy remis padł w pięćdziesiątej czwartej minucie 23:23. Do końca spotkania gole padały na zmianę i mecz musiały rozstrzygnąć rzuty karne. Po pierwszej serii było 3:3, więc konieczne były dodatkowe rzuty. Bramkę na wagę awansu do finału rzuciła Martyna Szczepanik.

PreZero APR Radom vs. MKS Victoria Świebodzice 25:25 (14:13) <3:4>

O brązowy medal walczyły miejscowe – PreZero APR Radom z MKS PR Gniezno. Kibice licznie zgromadzeni w hali Uniwersytetu Radomskiego obserwowali bardzo wyrównany pojedynek. Świetne zawody rozgrywała bramkarka z Radomia – Agata Gwarek, która skutecznie uniemożliwiała przyjezdnym zdobywanie kolejnych goli. Gospodynie zbudowały trzybramkową przewagę dzięki kilku skutecznym akcjom (12′, 7:4) i i starały się ją utrzymać (20′, 10:7). Zawodniczki z Gniezna mocno walczyły o odrobienie strat i w końcówce pierwszej połowy doprowadziły do remisu (30′, 14:14). Początek drugiej odsłony meczu to ponownie walka bramka za bramkę. W czterdziestej siódmej minucie gra przyjezdnych się zacięła i radomianki rzuciły pięć bramek z rzędu (52′, 26:22). Wydawać by się mogło, że zawodniczki z Radomia kontrolowały przebieg meczu, jednak końcówka należała do rywalek i po końcowej syrenie tablica wyników wskazywała remis. Spotkanie rozstrzygnęło się w rzutach karnych, w których górą były zawodniczki z Radomia, zdobywając tym samym brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek.

PreZero APR Radom vs. MKS PR Gniezno 29:29 (14:14) <4:3>

W meczu o złoto zagrały zawodniczki SPR Pogoń 1945 Zabrze z MKS Victorią Świebodzice. W tym meczu obie drużyny grały rewelacyjnie w obronie. Ciężko było przebić się zarówno szczypiornistkom z Zabrza, jak i Świebodzic. W ciągu dwudziestu trzech minut padło tylko piętnaście bramek i jednym trafieniem prowadziły zawodniczki ze Świebodzic (23′, 7:8). W miarę upływu czasu szczypiornistki MKS Victorii Świebodzice powiększały swoją przewagę, a zawodniczki z Zabrza powoli traciły nadzieję na zwycięstwo. W drugiej połowie prym wiodła Victoria Świebodzice. Ostatni kwadrans należał już zdecydowanie do szczypiornistek reprezentujących województwo dolnośląskie, które rzuciły dwanaście bramek, podczas gdy ich rywalki zaledwie jedną. Złote medale i puchar za zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorek wywalczyła MKS Victoria Świebodzice!

SPR Pogoń 1945 Zabrze vs. MKS Victoria Świebodzice 16:26 (9:12)