25 maja 2024

UKPR Agrykola Warszawa Mistrzyniami Polski Juniorek Młodszych!

Drużyna UKPR Agrykola Warszawa zdobyła tytuł Mistrzyń Polski Juniorek Młodszych! W wielkim finale zawodniczki ze stolicy pokonały MKS Lublin (35:28), a na najniższym stopniu podium uplasował się zespół Korona Handball Kielce.

Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych od piątku 24 maja odbywał się w Lublinie. Nadzieje na złote medale miały cztery drużyny: MKS Lublin, Korona Handball Kielce, UKPR Agrykola Warszawa i SPR Gdynia. Wszystkie z nich marzyły o powtórzeniu sukcesu kolegów z ekipy Port Service Wybrzeże Gdańsk, którzy przed tygodniem świętowali w Olecku zdobycie tytułu wśród juniorów młodszych.

W pierwszym piątkowym półfinale w Lublinie zmierzyły się UKPR Agrykola Warszawa i Korona Handball Kielce. Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęły przyjezdne ze stolicy, bo to właśnie one były autorkami pierwszych trzech trafień (3:0). Od tego momentu kielczanki rzuciły się do odrabiania strat i dopięły swego tuż przed zmianą stron, gdy zdołały doprowadzić do wyniku 9:9. Pogoń za rywalkami okazała się jednak bardzo wyczerpującym zadaniem, ponieważ po powrocie do gry zawodniczki z Warszawy ponownie popisały się serią trzech goli, ale tym razem Korona nie potrafiła już odeprzeć ataku rywalek. Do końca meczu dystans dzielący obie ekipy systematycznie rósł i zatrzymał się na jedenastu trafieniach (29:18). Drużynę UKPR Agrykola Warszawa do zwycięstwa poprowadziła m.in. najskuteczniejsza na parkiecie Anika Grużewska, autorka siedmiu goli.

Podobny przebieg miał również drugi półfinał z udziałem drużyn MKS Lublin i SPR Gdynia. Pierwsza połowa okazała się bardzo zacięta, a inicjatywa najczęściej była po stronie gdynianek. Chwilę przed przerwą przyjezdne prowadziły 14:12, ale tuż przed zmianą stron gospodynie popisały się serią trzech goli (15:14). Jak się miało potem okazać, była to tylko zapowiedź dominacji zawodniczek z Lublina w drugiej partii, która została rozegrana pod ich dyktando. Już na jej starcie lublinianki rzuciły cztery gole z rzędu, a wyczyn ten powtórzyły niedługo przed końcem meczu. Efekt? Zwycięstwo wynikiem 34:26. Aż dwanaście bramek dla zwycięskiej drużyny MKS Lublin zdobyła Laura Puchacz.

Kolejne mecze odbyły się już w sobotę. Najpierw o trzecie miejsce zmierzyły się Korona Handball Kielce i SPR Gdynia. Pierwsza połowa okazała się bardzo wyrównana i zakończyła się remisem 9:9. Po drodze każda z drużyn osiągnęła niewielką przewagę, ale nie potrafiła utrzymać jej przez dłuższy okres. Status quo utrzymywał się aż do ostatniego kwadransa. W 47. minucie Korona wciąż prowadziła minimalną różnicą (19:18). Właśnie w tym momencie kielczanki zanotowały jednak cztery gole z rzędu, co okazało się decydującym fragmentem spotkania. Uzyskana w ten sposób przewaga pozwoliła im zwyciężyć ostatecznie wynikiem 27:22 i zdobyć brązowe medale. Najskuteczniejsza na parkiecie była Julia Kiniorska, która trafiła dla Korony osiem razy.

Sprawę tytułu Mistrzyń Polski Juniorek Młodszych miały rozstrzygnąć między sobą drużyny UKPR Agrykola Warszawa i MKS Lublin. Po pół godzinie gry zdecydowanie bliżej sukcesu były zawodniczki ze stolicy, które do przerwy wypracowały cztery gole przewagi (17:13). Warszawianki świetnie rozpoczęły mecz, po siedmiu minutach prowadząc 5:1. Po zmianie stron Agrykola nie tylko w pełni kontrolowała przebieg gry, ale do swojej zaliczki dołożyła jeszcze trzy “oczka” i finalnie wygrała 35:28, zdobywając złote medale Mistrzostw Polski. Po raz kolejny z najlepszej strony pokazała się Anika Grużewska, która w wielkim finale zdobyła aż dwanaście bramek.

Po zakończeniu rozgrywek wybrano także najlepszą “siódemkę” turnieju. Znalazły się w niej:
Lewe skrzydło: Iga Kuchczyńska (MKS Lublin)
Prawe skrzydło: Amelia Skawska – (SPR Gdynia)
Prawe rozegranie: Martyna Zakrzewska (MKS Lublin)
Lewe rozegranie: Anika Grużewska (UKPR Agrykola Warszawa)
Środek rozegrania: Marta Czachor (UKPR Agrykola Warszawa)
Obrotowa: Lena Uścinowicz (SPR Gdynia)
Bramkarka: Nina Smelcerz (Korona Handball Kielce)