9 lipca 2024

Młodzieżowcy rozpoczynają Mistrzostwa Europy do lat 20

W środę 10 lipca młodzieżowa reprezentacja Polski zainauguruje udział w Mistrzostwach Europy do lat 20. W ramach fazy grupowej Biało-Czerwoni zmierzą się kolejno ze Szwecją, Islandią i Ukrainą. Początek inauguracyjnego meczu o godz. 16.40. Transmisje na żywo ze wszystkich spotkań będą dostępne bez opłat na platformie EHFTV (TUTAJ).

To już druga młodzieżowa impreza mistrzowska z udziałem Biało-Czerwonych, która czeka nas w okresie wakacyjnym. W ubiegłym tygodniu w ramach Otwartych Mistrzostw Europy Kobiet do lat 16 rywalizowała reprezentacja Polski juniorek młodszych pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy. Polki zajęły w Goeteborgu 13. miejsce.

Teraz będziemy emocjonować się zmaganiami z udziałem młodzieżowej reprezentacji mężczyzn (kadry złożonej z zawodników urodzonych w roku 2004 lub młodszych) pod opieką selekcjonera Rafała Bernackiego w turnieju EHF EURO U20.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 20 w 2024 roku będą 14. edycją rywalizacji w tej kategorii wiekowej o prymat na Starym Kontynencie. Zawody odbędą się w słoweńskim Celje w dniach od 10 do 21 lipca 2024 r. Tytułu bronią Hiszpanie.

Polacy kwalifikację na mistrzostwa uzyskali dzięki dobrej pozycji w rankingu narodowym EHF. W ramach fazy grupowej turnieju nasi reprezentanci trafili do Grupy F i zmierzą się ze Szwecją, Islandią i Ukrainą. Biało-Czerwoni swoich rywali poznali podczas lutowego losowania przeprowadzonego przez Europejską Federację Piłki Ręcznej w Wiedniu, do którego przystępowali rozstawieni w trzecim koszyku.

W poprzednich mistrzostwach Europy rozgrywanych w tym roczniku w 2022 roku (wówczas do lat 18) Szwedzi zdobyli srebrne medale, w wielkim finale ulegając Hiszpanii, Islandczycy zajęli 9. lokatę, w fazie grupowej dotkliwie pokonując Polskę wynikiem 38:25, a Ukraina nie wystąpiła w turnieju.

W mistrzostwach udział wezmą 24 drużyny. Awans do rundy głównej i walki o miejsca 1-8 uzyskają zwycięzcy sześciu grup oraz dwa najlepsze zespoły z drugich lokat. W ramach rundy pośredniej o miejsca 9-16 rywalizować będą pozostałe drużyny z drugich miejsc oraz cztery z sześciu drużyn, które zajmą trzecie pozycje. Pozostałe zespoły zagrają w rundzie eliminacyjnej o miejsca 17-24.

Nasi młodzieżowcy do udziału w EHF EURO U20 przygotowywali się blisko miesiąc. Kadrowicze wspólne treningi rozpoczęli w niedzielę 16 czerwca w Szczyrku. Po przeszło tygodniu zajęć we własnym gronie, Polacy udali się do Rumunii, by pierwszą fazę przygotowań zwieńczyć towarzyskim turniejem w Vaslui, w ramach którego zmierzyli się z zawodnikami z Bośni i Hercegowiny oraz gospodarzami. Pierwszy mecz zakończył się naszym zwycięstwem (35:34), drugi – porażką (29:34). Kolejnym etapem szlifowania formy był wyjazdowy towarzyski dwumecz z Węgrami zaplanowany w miejscowości Gyor. Biało-Czerwoni stoczyli tam dwa bardzo wyrównane spotkania zakończone minimalnymi porażkami (23:24; 26:27).

Z Węgier młodzieżowa reprezentacja Polski udała się bezpośrednio na Słowenię, gdzie szlifowała formę przez kilka ostatnich dni. Trener Bernacki ma do dyspozycji 18 zawodników (LISTA).

Przypominamy, że obserwowanie rozwoju i formy młodzieżowej reprezentacji Polski nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21, które w czerwcu 2025 odbędą się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będzie właśnie drużyna pod wodzą trenera Rafała Bernackiego.

Transmisje na żywo ze wszystkich meczów EHF EURO U20 będzie można obejrzeć bez opłat na platformie EHFTV (TUTAJ).

Terminarz młodzieżowej reprezentacji Polski podczas fazy grupowej EHF EURO U20:
Polska – Szwecja: środa, 10 lipca, godz. 16.40
Polska – Islandia: czwartek, 11 lipca, godz. 16.40
Polska – Ukraina: sobota, 13 lipca, godz. 14.20

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest