Na zakończenie fazy grupowej Pucharu Prezydenta IHF rozgrywanego w ramach Mistrzostw Świata Mężczyzn 2025 reprezentacja Polski zmierzy się z Gwineą, której bramkarz zanotował jak dotąd najwięcej skutecznych interwencji w całym turnieju! Spotkanie odbędzie się w sobotę 25 stycznia o godz. 18.00. Transmisja na żywo będzie dostępna na platformie Viaplay oraz na kanale TVP Sport.
Dzięki czwartkowemu zwycięstwu nad Kuwejtem (42:32) oraz pozostałym rozstrzygnięciom w Grupie I Pucharu Prezydenta IHF 2025, reprezentacja Polski jest już pewna pierwszego miejsca w tabeli i udziału w meczu o Puchar, a zarazem 25. miejsce w Mistrzostwach Świata 2025.
Zanim jednak Biało-Czerwoni zmierzą się we wtorek ze zwycięzcą Grupy II (której aktualnie przewodzi Bahrajn do spółki z reprezentacją USA), czeka ich jeszcze ostatnie spotkanie w grupie, w którym rywalem Polaków będzie piąta drużyna Afryki – Gwinea.
Co ciekawe, będzie to pierwsze spotkanie obu ekip w historii. Statystyka ta może jednak dziwić nieco mniej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dla reprezentacji Gwinei udział w tegorocznym turnieju to debiut na mistrzostwach świata. Nasi rywale wciąż czekają jednak na pierwsze zwycięstwo w handballowym mundialu.
Gwinejczycy awans na MŚ 2025 wywalczyli jako piąta drużyna na kontynencie. W Mistrzostwach Afryki 2024 uplasowali się za Egiptem, Algierią, Tunezją i Republiką Zielonego Przylądka, a w decydującym o awansie starciu z Demokratyczną Republiką Konga pokonali rywali wynikiem 29:26. Tym samym Gwinea zanotowała najlepszy wynik w mistrzostwach Afryki w historii, poprawiając szóste miejsce zdobyte w edycji z 2022 roku. To najlepszy dowód na progres, jaki w ostatnich latach poczyniła drużyna naszych najbliższych przeciwników.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemal połowa gwinejskiego zespołu na co dzień występuje na różnych szczeblach klubowej rywalizacji we Francji. W najwyższej klasie rozgrywkowej, w drużynie Tremblay Handball, gra bramkarz Pierre Rubens.
To właśnie on wydaje się zresztą zdecydowanie największą gwiazdą swojej kadry, za czym przemawiają także statystyki. Podczas Mistrzostw Afryki 2024 został wybrany do najlepszej drużyny turnieju, a podczas trwających MŚ 2025 ma na koncie najwięcej udanych interwencji spośród całej stawki! Rubens zatrzymał jak dotąd aż 70 rzutów rywali, o cztery więcej niż Emil Nielsen z Danii. Trzeba zaznaczyć jednak, że Gwinejczyk notuje przy tym wyraźnie gorszą skuteczność (31% do 42% Nielsena).
W gwinejskim ataku przewodzą za to skrzydłowi: Theo Lebon i Adjiri Corcher, którzy mają na koncie po 17 bramek. Najlepszym asystentem w drużynie jest natomiast lewy rozgrywający David Eponouh (15 asyst).
Mimo starań wymienionych, Gwinea plasuje się na ostatnim miejscu pod względem zdobytych bramek, a w porównaniu z reprezentacją Polski wypada gorzej w niemal każdej statystyce.
W pięciu przegranych meczach – z Holandią (23:40), Węgrami (18:35), Macedonią (20:29), Kuwejtem (24:26) i Algierią (23:32) – Gwinejczycy zdobywali średnio 21,6 gola na mecz, co plasuje ich na końcu stawki ex aequo Czechami. Polska zdobywa średnio 31 bramek na mecz.
Gdyby tego było mało, reprezentacja Gwinei notuje również najgorszą skuteczność rzutów na całych mistrzostwach na poziomie 44,6% (Polska – 67%), która jest pokłosiem stylu gry naszych rywali, opartym na dużej liczbie prób. Kuwejt oddał 242 rzuty i przeprowadził średnio 60,8 ataku na mecz, podczas gdy Polska – 231 rzutów i 55,4 ataków. Gwinejczycy przewodzą także niechlubnej klasyfikacji błędów technicznych: popełniają ich 17,8 na mecz (Polska – 12,8). Biało-Czerwoni stracili także mniej bramek od rywali: 148 do 162.
Mecz Polska – Gwinea odbędzie się w Žatika Sport Centre w Poreču w Chorwacji w sobotę 25 stycznia o godz. 18.00. Transmisja na żywo będzie dostępna na platformie Viaplay oraz na kanale TVP Sport.