22 kwietnia 2025

Badania ESSKA potwierdzają, że udział w rozgrywkach piłki ręcznej plażowej obniża częstość występowania kontuzji

Kolejny sezon rozgrywek piłki ręcznej plażowej zbliża się wielkimi krokami. Wiele drużyn ma już za sobą pierwsze treningi na piasku, dlatego uznaliśmy, że to bardzo dobry moment na przypomnienie, że udział w rozgrywkach piłki ręcznej plażowej po sezonie rozgrywek piłki ręcznej halowej bardzo dobrze wpływa na zdrowie zawodniczek i zawodników.

W ostatnim czasie Europejskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii przeprowadziło badania, które udowodniły, że udział w rozgrywkach piłki ręcznej plażowej, po sezonie rozgrywek piłki ręcznej halowej, obniża liczbę kontuzji wśród graczy piłki ręcznej. Badania zostały przeprowadzone na grupie 641 sportowców.

Założenia

Ocena wpływu uprawiania piłki ręcznej plażowej w okresie poza sezonem halowej piłki ręcznej na częstość występowania urazów w piłce ręcznej halowej w ciągu trzech sezonów. Postawiono hipotezę, że trening piłki ręcznej plażowej poza sezonem będzie wiązał się z mniejszą częstością występowania urazów w sezonie halowej piłki ręcznej.

Metody badań

Ankietę online wśród zawodników piłki ręcznej halowej przeprowadzono w okresie kwiecień-czerwiec 2023 roku. Zebrano dane demograficzne zawodników, poziom aktywności, treningi piłki ręcznej plażowej w przerwie między sezonami, kontuzje w piłce ręcznej halowej w ciągu ostatnich trzech lat, mechanizmy kontuzji i czas powrotu do sportu.

Wyniki

Łącznie 641 sportowców (średnia 22 lata [zakres interkwartylowy [IQR]: 19–26]; 62,1% kobiet) z 36 różnych krajów zostało uwzględnionych. 50,1% ( n  = 321) grało w piłkę ręczną plażową poza sezonem. Większość sportowców (92,7%, n  = 594) grała na poziomie wyczynowym (70,0%, n  = 449) lub półprofesjonalnym (22,6%, n  = 145). W ciągu trzech lat 374 sportowców (58,4%) zgłosiło łącznie 501 urazów podczas gry w piłkę ręczną halową (wskaźnik zapadalności: 260,5 na 1000 sportowców na rok). Najczęściej kontuzjowanymi częściami ciała były kończyny dolne (66,1%) i górne (26,3%). Ogółem 87,0% ( n  = 436) wszystkich sportowców powróciło do gry w piłkę ręczną halową po kontuzji. ​​U sportowców uprawiających piłkę ręczną plażową zaobserwowano niższą częstość występowania kontuzji w piłce ręcznej halowej (współczynnik szans 0,60; [95% CI 0,42–0,87]; p  = 0,006) i niższy wskaźnik kontuzji (225,3 vs. 295,8 kontuzji na 1000 sportowców w roku, p  < 0,001).

Wnioski

Udział w rozgrywkach piłki ręcznej plażowej poza sezonem piłki ręcznej halowej wiązał się ze znacznie mniejszym występowaniem urazów podczas uprawiania halowej odmiany dyscypliny. Piłka ręczna plażowa może służyć jako metoda treningu zapobiegawczego w celu zmniejszenia liczby urazów podczas przerw między sezonami halowej piłki ręcznej.

Poziom dowodów

Poziom III, retrospektywne badanie porównawcze.

W piłce ręcznej plażowej mamy do czynienia z mniejszym boiskiem do gry, mniejszą liczbą członków drużyny i unikalnymi zasadami, które kładą nacisk na bezkontaktowy styl gry. W piłce ręcznej plażowej rozgrywane są tak duże imprezy jak Mistrzostwa Świata, czy Mistrzostwa Europy, a na potwierdzenie coraz większej popularności tej odmiany handball-u w 2024 roku plażówka była obecna jako dyscyplina pokazowa podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jak pokazały przeprowadzone badania piłka ręczna plażowa może służyć jako metoda treningu zapobiegawczego w celu zmniejszenia liczby urazów podczas przerw między sezonami halowej piłki ręcznej.

Z tego miejsca bardzo dziękujemy władzom klubów halowych za przychylne spojrzenie na plażową odmianę naszej dyscypliny oraz za zezwalanie swoim zawodniczkom i zawodnikom uprawiania piłki ręcznej plażowej po sezonie rozgrywek halowych. Zachęcamy do umożliwiania jeszcze większej liczbie sportowców gry w piłkę ręczną plażową po sezonie rozgrywek halowych, co jak pokazują przedstawione badania, bardzo korzystnie wpływa na ich zdrowie.

Cały artykuł z badaniami dostępny jest TUTAJ.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest