28 grudnia 2018

Widowisko, emocje i zwycięstwo w Opolu

Inauguracja turnieju 4 Nations Cup 2018 przyniosła wiele emocji. W Opolu obejrzeliśmy dobre widowisko, starcie dwóch odmiennych stylów gry, a o wygranej zadecydowała seria rzutów karnych. W niej Polacy okazali się lepsi od Japonii. W regulaminowym czasie gry padł remis po 25.

Spotkanie debiutanckim trafieniem dla reprezentacji Polski otworzył Denis Szczęsny, pierwszą piłkę lecącą w jego stronę odbił też Mateusz Kornecki. Biało-Czerwoni dobrze weszli w mecz. Efektem czego po pięciu minutach prowadzili 3:1.

Dobra passa nie trwała jednak długo, bowiem podopieczni trenera Przybeckiego na osiem minut zacięli się w ataku, a goście w tym czasie eksponowali swoje atuty. Japończycy imponowali przede wszystkim spokojem, zespołowością; każda akcja Azjatów kreowana była za pomocą dużej liczby podań, zmian pozycji czy kierunku gry. W ten sposób zdobyli pięć bramek z rzędu i wypracowali sobie trzy trafienia zaliczki (6:3).

2018.12.28 Torun Pilka reczna Puchar 4 Narodow Polska - Japonia N/z Maciej Gebala Foto Norbert Barczyk / PressFocus 2018.12.28 Torun Handball 4 Nations CUP Poland - Japan Maciej Gebala Credit: Norbert Barczyk / PressFocus

Polacy nie spuścili jednak głów. Wskazówki trenera Przybeckiego podziałały i wkrótce tablica wyników znów wskazywała remis (7:7, 19.min.). Polacy pozwalali sobie na coraz więcej, ozdobą spotkania była bramka duetu skrzydłowych – Przemysław Krajewski w locie asystował Arkadiuszowi Morycie, który, także w powietrzu, wykończył akcję. Końcówka pierwszej partii znów należała jednak do przyjezdnych. Japończycy na przerwę schodzili mając dwie bramki przewagi (13:11).

Polska - Japonia

Trener Przybecki odważnie rotował składem. Już w trakcie pierwszych 30. minut na parkiecie pojawili się niemal wszyscy z 18-osobowej kadry Polaków. Swojego pierwszego gola dla reprezentacji w debiucie zdobył także Bartosz Kowalczyk.

Po zmianie stron pierwszy raz między słupkami pojawił się zaś kapitan Biało-Czerwonych oraz zawodnik miejscowej Gwardii – Adam Malcher – i od razu zatrzymał rzut karny rywali! Po chwili Japończycy i tak osiągnęli jednak najwyższą w meczu, bo już czterobramkową, przewagę (19:15). Do końca pozostał kwadrans.

2018.12.28 Opole Pilka reczna Miedzynarodowy Turniej Pilki Recznej 4 Nations Cup 2018 Polska - Japonia N/Z Kornecki Foto Pawel Andrachiewicz / PressFocus 2018.12.28 Opole Handball 4 Nations Cup 2018 Poland - Japan Kornecki Photo Pawel Andrachiewicz / PressFocus

Dwoił się i troił Arkadiusz Moryto. Sprintami wyłuskiwał piłkę z rąk rywali, wykańczał wrzutki, nie mylił się z siódmego metra. Był najskuteczniejszym z Polaków, zdobył osiem bramek. Ponadto, Biało-Czerwoni rywalom przeciwstawiali się silną obroną, wykorzystaniem lepszych warunków fizycznych oraz ważnymi interwencjami Mateusza Korneckiego. Odrobienie strat było w dużej mierze jego zasługą.

Do zdystansowania dobrze dysponowanych fizycznie i zdyscyplinowanych do granic możliwości Japończyków to jednak nie wystarczyło. Mecz toczył się na styku. Po 60 minutach lepszego nie udało się wyłonić (25:25).

Decydującą wojnę nerwów w rzutach karnych wygrali Polacy. Zwycięstwo przypłacili jednak kontuzją Przemysława Krajewskiego, której skrzydłowy doznał w trakcie drugiej połowy. Do końca spotkania nie pojawił się już na parkiecie. W sobotę Polacy zagrają w finale imprezy.

2018.12.28 Torun Pilka reczna Puchar 4 Narodow Polska - Japonia N/z Kamil Syprzak Michal Daszek karne radosc Foto Norbert Barczyk / PressFocus 2018.12.28 Torun Handball 4 Nations CUP Poland - Japan Kamil Syprzak Michal Daszek karne radosc Credit: Norbert Barczyk / PressFocus