19 lutego 2019

EHF EURO 2026 – wspólna kandydatura Polski, Białorusi i Litwy


W Mińsku prezesi federacji Polski, Białorusi i Litwy podpisali list intencyjny w sprawie wspólnej organizacji turnieju finałowego Mistrzostw Europy mężczyzn 2026.

Białoruś_2

Na dokumencie podpisy złożyli Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Andrzej Kraśnicki, Przewodniczący Białoruskiej Federacji Piłki Ręcznej – Władimir Konoplew oraz Prezydent Litewskiej Federacji Piłki Ręcznej – Donatas Pasvenskas.

W skład polskiej delegacji (ZPRP) oprócz Prezesa Kraśnickiego weszli Dyrektor ds. Współpracy z Zagranicą – Marek Góralczyk oraz Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych – Monika Listkiewicz.

Strony deklarują daleko idącą współpracę, która ma zapewnić zwycięstwo wspólnej kandydatury w głosowaniu podczas Kongresu EHF. W tym zakresie pomocne będę dobre stosunki sąsiedzkie i częste kontakty sportowe.

Założenia wspólnej kandydatury, w tym zwłaszcza finansowe i organizacyjne Men’s EHF EURO 2026, mają zostać wypracowane do roku 2021. Wcześniej, bo w 2020 r., ma być ogłoszona tzw. mapa drogowa ze ściśle określonymi terminami realizacji projektu i zasadami odpowiedzialności. Za każdym razem stanowisko dotyczące postępu prac nad projektem będzie ogłaszane po wypracowaniu porozumienia przez wszystkie trzy strony.

Białoruś

W tym roku mistrzostwa świata odbyły się w dwóch państwach  – Niemczech i Danii, a mistrzostwa Europy 2020 zostaną rozegrane po raz pierwszy w trzech różnych krajach – Austrii, Norwegii i Szwecji. Po raz pierwszy też liczba finalistów została zwiększona z 16 do 24 uczestników. Praktyka organizowania mistrzostw przez kilka federacji nabiera tempa.

Polska ma już doświadczenie w organizacji imprez tej rangi. W roku 2016 w czterech miastach: Gdańsku, Katowicach i Krakowie Wrocławiu odbyło się EHF EURO 2016, które zebrało najlepsze oceny pod względem organizacyjnym.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest